Kolejne dni przyniosą stopniowy spadek temperatury. Ta miejscami wyniesie maksymalnie 13 stopni Celsjusza. Towarzyszyć nam będą silniejsze porywy wiatru i przelotne opady deszczu.
Naukowcy alarmują, że walenie biskajskie są na skraju wymarcia. Przyczyniają się do tego rybołówstwo i zmiany klimatyczne. Według specjalistów potrzebne jest natychmiastowe działanie.
Po ulicach Bukaresztu biegał makak japoński. Małpa uciekła właścicielowi, któremu teraz grozi więzienie, bo trzymanie tych zwierząt w Rumunii jest zakazane.
W wyniku powodzi, które nawiedziły wschodnie regiony Hiszpanii, zginęły cztery osoby, a ponad 3500 zostało ewakuowanych. Wody jest tak dużo, że niektóre tunele na autostradach są niemal całkowicie zalane.
Policja z australijskiego stanu Queensland udostępniła nagranie z przejazdu przez płonący busz. Powstało podczas ewakuacji mieszkańców z zagrożonych terenów.
W weekend temperatura maksymalna miejscami nie przekroczy 20 stopni Celsjusza. W wielu regionach będzie pogodnie, pojawi się jednak przelotny deszcz. Po weekendzie opady prognozowane są już w całym kraju. Zacznie robić się też coraz chłodniej.
Na Bahamach formuje się kolejne niebezpieczne zjawisko. Według prognoz amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów może stać się burzą tropikalną. Kraj jeszcze nie podniósł się po huraganie Dorian, który spustoszył wyspy Wielka Bahama i Wielkie Abaco oraz pozbawił życia co najmniej 50 osób. Około 1300 nadal jest poszukiwanych.
Po słowackiej stronie Tatr dostrzeżono niezwykle dużą niedźwiedzią rodzinę - pięcioro młodych i matkę. To rzadkość, ponieważ najczęściej rodzi się maksymalnie dwoje lub troje dzieci. Jak twierdzą leśnicy, populacja niedźwiedzi dobrze się rozwija ze względu na wystarczającą ilość pożywienia.
Tej nocy warto spojrzeć w niebo. Nad naszymi głowami pojawi się Pełnia Żniwiarzy. Księżyc znajdzie się w większej odległości od Ziemi, dlatego będzie mniejszy niż zazwyczaj. Za to będzie mocniej świecić, ponieważ wzejdzie równocześnie z zachodem Słońca.
Wiele osób stara się kontrolować swoją wagę w miarę starzenia się. Z najnowszych badań przeprowadzonych w szwedzkim Instytucie Karolinska wynika, że obrót lipidów w tkance tłuszczowej zmniejsza się z wiekiem. Ułatwia to przybieranie na wadze, nawet jeśli nie jemy więcej niż wcześniej. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Nature Medicine".
Komisja Europejska i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zorganizowały w Brukseli wspólny szczyt dotyczący szczepień. Organizacje chcą zwiększyć popularność szczepień oraz walczyć z dezinformacją na temat szczepionek.
Ostatni samiec nosorożca białego północnego umarł w 2018 roku. Na świecie pozostały już jedynie dwie samice, więc nie jest możliwe ocalenie tego podgatunku metodą naturalną. Naukowcy podjęli jednak próbę rozmnożenia metodą in vitro.
Do Europy dotarł eks-Dorian, pozostałość po huraganie, który szalał od początku września na Bahamach. Związany z nim front przyniósł do północno-zachodniej Polski strefę opadów.
Brytyjscy naukowcy odkryli wodę na planecie spoza Układu Słonecznego. Na oddalonej od nas o 110 lat świetlnych super-Ziemi, nazwanej K2-18 b, w atmosferze znajduje się para wodna. Nie oznacza to jednak, że jest to miejsce, w którym moglibyśmy żyć.
Przez ogromne pożary lasów nie tylko tracimy cenne dla nas drzewa i różnorodność biologiczną. Pozostawiają one również swój ślad w atmosferze, wpływając na jakość powietrza. Naukowcy badają to dzięki satelitom.
W okolicach chilijskiego wulkanu Villarica obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia w trzystopniowej skali. W nocy z wtorku na środę z krateru zaczęły wydobywać się kłęby dymu i lawa.
Czwartek przyniesie pogodną aurę w przeważającej części kraju. Pojawią się jednak regiony z przelotnymi opadami deszczu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 25 stopni Celsjusza.