Najnowsze

Najnowsze

"Smog realnie nas samych zabija"

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia siedem milionów ludzi rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. O przyczynach tego problemu oraz rosnącej świadomości Polaków mówili w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Rafał Sonik i Mirosław Proppé.

Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na alergika?

Jeszcze sto lat temu alergia była obserwowana niezwykle rzadko. Dziś uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, a chorych, cierpiących na jej dokuczliwie objawy, jest coraz więcej. Badanie epidemiologiczne wskazują, że w Polsce problem alergii dotyka aż 40 procent populacji, z czego wielu alergików to osoby młode i dzieci. Co zatem przyczynia się do tak dużego wzrostu zachorowań?

Węgorz utknął w nosie foki

Naukowcy z amerykańskiej organizacji NOAA już kilka razy natknęli się na mniszkę hawajską z węgorzem w nosie. Badacze mają dwie hipotezy "jak do tego dochodzi".

Przerażony niedźwiedź biegał po ulicach Braszowa

Jak alarmują eksperci, niedźwiedzie zmieniają swoje zachowania i coraz częściej nie zapadają w sen zimowy. Sprzyjają temu cieplejsze zimy oraz obfitość pożywienia na wysypiskach śmieci. Kilka niedźwiedzi zaobserwowano w ostatnich dniach w rumuńskim Siedmiogrodzie.

WWF: Trujesz - płać. Handel emisjami ważny dla ekologicznego rozwoju

Ubóstwo energetyczne, przez które ludzie nie mogą zapewnić sobie dostępu do ogrzewania, jest w Polsce powszechne. Polacy często palą w piecach "byle czym", powodując szkodliwe emisje do atmosfery. Rozwiązanie problemu znalazła Francja. Pieniądze pochodzące z handlu emisjami przeznacza na termomodernizację budynków mieszkalnych. Zobacz odcinek stworzonej przez WWF serii "Punkt Krytyczny. Energia odNowa".

Aligator zaatakował 85-latka

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w poniedziałek w pobliżu ośrodka Cypress Lakes w miejscowości Lakeland w stanie Floryda. Starszy mężczyzna został ugryziony przez aligatora.

WHO: Porozumienie paryskie może ocalić milion istnień rocznie

Spełnienie celów Porozumienia paryskiego może ocalić życie około miliona ludzi rocznie do 2050 roku. Możemy to zrobić dzięki zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza - ocenia Światowa Organizacja Zdrowia. Najnowsze szacunki ekspertów wskazują, że korzyści zdrowotne, wynikające z działań na rzecz klimatu, byłyby w przybliżeniu dwukrotnie wyższe od kosztów polityki łagodzenia skutków zmian klimatycznych.

Złe powietrze zabija szybko. "W ciągu paru dni do kilkunastu tysięcy ludzi"

66 lat temu w Londynie smog w ciągu kilku dni przyczynił się do śmierci około 12 tysięcy osób. Obecnie rokrocznie z tego powodu umiera około 50 tysięcy mieszkańców Polski. Giną z powodu chorób wywołanych przez warunki smogowe, pyły zawieszone w powietrzu, przez substancje toksyczne, które wydostały się z kominów - mówił na antenie TVN24 profesor Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.