W niedzielę przez Polskę przechodziły burze. Zdjęcia i nagrania niebezpiecznej pogody otrzymaliśmy na Kontakt 24. W całym kraju strażacy interweniowali ponad tysiąc razy. Równie burzowo w niektórych województwach zapowiada się poniedziałek.
Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w niedzielę utonęło osiem osób. Służby przypominają o zachowaniu ostrożności podczas wypoczynku nad wodą.
W najbliższych dniach w powietrzu dominować będą silnie uczulające pyłki traw. Bardzo wysokie stężenie wystąpi prawie w całej Polsce. Ze względu na opady deszczu tegoroczny sezon pylenia traw będzie dłuższy niż zwykle. Sprawdź więcej w serwisie alergicznym tvnmeteo.pl
W wielu regionach Polski wydane zostały ostrzeżenia hydrologiczne. Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, miejscami stany wody będą utrzymywać się powyżej stanów alarmowych i ostrzegawczych.
Francuscy biolodzy morscy obawiają się, że z powodu rybołówstwa mogą znacznie ucierpieć populacje waleni w wodach Atlantyku. Jak mówią, w sezonie zimowym fale wyrzucają na brzeg około tysiąca ciał delfinów.
Od początku tygodnia gorące powietrze będzie wypierane przez chłodniejsze, które napłynie z zachodu. Sprawdź autorską prognozę pogody przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.
Nad Morzem Bałtyckim pojawiły się sinice. Są miejsca w Gdynii i Sopocie, gdzie wprowadzono zakaz kąpieli. Służby ostrzegają, że kontakt z mętną wodą może być groźny dla naszego zdrowia.
Rośnie bilans utonięć w Polsce. Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w sobotę utonęło sześć osób. Służby przypominają o zachowaniu ostrożności podczas wypoczynku nad wodą.
Wysoka temperatura zwiększa aktywność kleszczy. Są jednak metody, aby się przed nimi zabezpieczyć. Jak tłumaczyła na antenie TVN24 biolog Anna Wierzbicka, przed tymi pasożytami mogą chronić nas właściwy ubiór, repelenty oraz szczepienie.
Niedziela w całej Polsce zapowiada się burzowo, zjawiskom mogą towarzyszyć opady gradu. Będzie gorąco, a miejscami upalnie - na termometrach zobaczymy nawet 32 stopnie Celsjusza.
- Zbyt wielu obywateli w całej Europie oddycha powietrzem złej jakości - twierdzą przedstawiciele Komisji Europejskiej. Jednak wiele wskazuje na to, że większości krajów członkowskich nie uda się sprostać zobowiązaniom w zakresie redukcji zanieczyszczeń powietrza zaplanowanych do 2030 roku. Komisja Europejska wydała specjalny raport, w którym apeluje do rządzących o więcej skutecznych działań na rzecz czystego powietrza.
Latem nad Polską możemy podziwiać obłoki srebrzyste. Tak było też w nocy z czwartku na piątek. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia pokazujące to wyjątkowe zjawisko.
Pomimo że mocno pada, susza glebowa na niektórych obszarach Polski trwa. - Zjawisko suszy może się nasilać w kolejnych latach - powiedział ekohydrolog profesor Maciej Zalewski z Uniwersytetu Łódzkiego.
W piątek wiele regionów Polski zmagało się z wyjątkowo gwałtowną i niebezpieczną pogodą. Ulewy i grad miejscami zostawiły po sobie zniszczenia w postaci zerwanych dachów i zalanych budynków. Pogodowe relacje dostawaliśmy także na Kontakt 24.
W Wielkiej Brytanii rekordowe temperatury i rekordowy tłok na plażach. Rząd już ostrzega, że jeśli ludzie nie będą przestrzegali zasad dystansu społecznego, plaże zostaną zamknięte. Naukowcy biją na alarm, obawiając się wzrostu zakażeń koronawirusem.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed burzami z gradem. W niektórych regionach obowiązuje trzeci, najwyższy stopień alertów. O ostrożność apeluje także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Do mieszkańców południowej Polski trafił alert RCB.
Jeziora, pełno zabytków, szlaki piesze i rowerowe, zielone szkoły. Sorkwity zapraszają do siebie turystów, kusząc licznymi atrakcjami, ale także spokojem płynącym z natury.
W związku z przemieszczaniem się wód opadowych po ostatnich ulewach obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Możliwe są podtopienia i gwałtowne wzrosty poziomu wody.
W weekend w niektórych regionach zrobi się upalnie. Niewykluczone są jednak burze, którym towarzyszyć mają intensywne opady deszczu, silny wiatr oraz grad. Nowy tydzień przyniesie chwilowy odpoczynek od gwałtownych zjawisk, zrobi się też chłodniej.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w czwartek na terenie Polski utonęły dwie osoby. Od początku kwietnia odnotowano 104 utonięcia. Służby przypominają o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.