Najnowsze

Najnowsze

Kot w Hiszpanii z pozytywnym testem na obecność koronawirusa

Hiszpania potwierdziła pierwsze w kraju zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kota. Zwierzę zostało uśpione, jednak z innych przyczyn. SARS-CoV-2 wykryto później i, według weterynarzy, nie miał wpływu na jego zdrowie. Eksperci przypominają, że nasi pupile nie przenoszą koronawirusa na ludzi.

Synoptyk: to może być annus horribilis. Jaka prognoza na lato?

Jesteśmy w środku wiosny, jednak według prognoz na kolejne dni, możemy spodziewać się zjawisk pogodowych przypominających bardziej zimę, dlatego część z nas wypatruje już miesięcy letnich. Co przyniesie nam pogoda na czas wakacji? I co z suszą? O tym wszystkim pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Ponad cztery miliony zakażeń koronawirusem na świecie

Od momentu wybuchu pandemii COVID-19 zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie zostały ponad cztery miliony ludzi. Ponad jedna czwarta z nich wyzdrowiała, a zmarło 270 tysięcy. Poza Europą i Stanami Zjednoczonymi pandemia szybko rozprzestrzenia się także w Ameryce Południowej.

WHO: nie zalecamy likwidacji targów żywych zwierząt

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie zalecają, by targi z żywymi zwierzętami były zamykane. Jak twierdzą, są to miejsca ważne dla zapewnienia żywności, a władze krajów powinny skupić się na poprawie ich funkcjonowania. Niewykluczone, że to właśnie jedno z takich miejsc w chińskim Wuhanie było źródłem światowej pandemii.

Prognoza WHO dla Afryki. Nawet 44 miliony zakażeń w rok

Nawet 190 tysięcy ludzi może umrzeć w pierwszym roku pandemii COVID-19 w Afryce, a 44 miliony mogą się zakazić, jeżeli nie zostaną tam podjęte odpowiednie środki ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia.

Susza zagraża zabytkowym kościołom

Susza, z którą zmaga się Polska, może być szkodliwa dla zabytkowych budowli, w tym kościołów. Konserwatorka Bogumiła Rouba wskazuje, że bardzo niebezpieczne może być przegrzewanie się drewnianych konstrukcji dachowych pod wpływem wysokiej temperatury i opisuje, w jaki sposób można skutecznie dbać o budynki.

Leczysz astmę? Jeśli tak, to chronisz się przed COVID-19

W Polsce co dziesiąta osoba choruje na astmę, jednak większość pacjentów nie leczy się optymalnie. Zdaniem ekspertów ludzie z tą chorobą nie muszą chorować na COVID-19 częściej niż osoby zdrowe - pod warunkiem, że są właściwie leczeni i stosują się do zaleceń lekarzy.

Zamknęła się największa dziura ozonowa nad Arktyką

Naukowcy korzystający z danych z satelity Copernicus Sentinel-5P zauważyli w marcu silną redukcję ozonu nad Arktyką. Warunki atmosferyczne, włączając w to bardzo niską temperaturę w stratosferze, doprowadziły do otwarcia dziury w warstwie ozonowej. Po kilku tygodniach dziura sama się zamknęła.