Trwała bardzo krótko, a zostawiła po sobie spore straty. W mieście Dniepr w południowo-środkowej częsci Ukrainy doszło do wyjątkowo silnej ulewy. Woda wlewała się do aut, a mieszkańcy wszelkimi sposobami próbowali ochronić się przed "morzem".
Najbliższe dni zapowiadają się na ogół pochmurno i deszczowo. W pierwszej części tygodnia opady - deszczu, a w górach śniegu - mogą być intensywne. Prognozuje się także silniejszy wiatr.
Są niepozorne, ale nie należy ich dotykać. Kontakt z nimi jest na tyle groźny, że może skończyć się pobytem w szpitalu. Włochate jadowite gąsienice, bo o nich mowa, pojawiły się w Wirginii w Stanach Zjednoczonych.
Koronawirus może przeżyć na powierzchni banknotów, szkła i stali nierdzewnej do 28 dni - wynika z badania australijskiej agencji CSIRO. Naukowcy twierdzą, że wirus jest aktywny dłużej na gładkich powierzchniach i w niższych temperaturach. Zdania specjalistów w tej kwestii są jednak podzielone.
Młode osoby zwykle lepiej znoszą zakażenie koronawirusem, ale kiedy już wymagają hospitalizacji, śmiertelność jest relatywnie duża - zwracają uwagę naukowcy z Brigham and Women's Hospital w USA. Sprzyjają temu otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie.
Przed nami diametralna zmiana pogody. - Bardzo dużo deszczu, śnieg w górach, będzie zimno i wietrznie - mówił we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski o tym, co czeka nas w kolejnych dniach.
W poniedziałek w wielu regionach kraju wystąpią opady deszczu, a w górach śniegu z deszczem i śniegu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 15 stopni Celsjusza.
Co najmniej 17 osób zginęło wskutek powodzi w centralnych prowincjach Wietnamu w ciągu ostatnich dni. W niedzielę przyszło kolejne zagrożenie. Uderzyła burza tropikalna Linfa.
Noc spędzili w lesie, byli wychłodzeni. Mowa o trójce turystów, których w nocy z soboty na niedzielę szukali ratownicy Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W Beskidach panują bardzo trudne warunki turystyczne.
Przed nami nie tylko chłodne, ale i bardzo mokre dni. Dla wielu regionów kraju synoptycy przewidują ulewy. W górach trzeba się przygotować na opady śniegu. Co pogoda szykuje na najbliższy tydzień?
W drugiej dekadzie października czeka nas inwazja zimnego powietrza z północy. Zobacz w tvnmeteo.pl autorską, długoterminową prognozę pogody Tomasza Wasilewskiego.
Huragan Delta, dziesiąty żywioł, który w tegorocznym sezonie zszedł na terytorium Stanów Zjednoczonych, osłabł na tyle, by stać się niżem. Mieszkańcy najbardziej dotkniętych żywiołem regionów zaczęli sprzątać zniszczenia.
W Polsce odnotowuje się coraz więcej zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, zaś liczba ofiar śmiertelnych od początku epidemii przekroczyła ponad trzy tysiące osób. O rosnącej liczbie chorych, nowych obostrzeniach, lekach i szczepionkach na COVID-19 mówił w programie "Wstajesz i weekend" profesor Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej.
Bezobjawowy przebieg choroby COVID-19 nie gwarantuje braku późniejszych powikłań - przekonywał profesor Andrzej Fal z Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych szpitala MSWiA. Dodał, że obserwowana średnia wieku hospitalizowanych pacjentów znacznie maleje.
Zanieczyszczone powietrze, pośrednio i bezpośrednio oddziałuje na ludzki organizm. Teraz amerykańscy naukowcy zbadali jego wpływ na osoby chore na COVID-19. Okazało się, że gdyby zredukować niebezpieczne cząstki zawarte w miejskich zanieczyszczeniach, śmiertelność z powodu COVID-19 byłaby mniejsza.
Pierwsza załoga astronautów ma zostać wysłana na Księżyc do 2024 roku. - Kiedy wyruszyliśmy tam z Apollo, właściwie poszliśmy do muzealnego sklepu z pamiątkami, wzięliśmy kilka i wróciliśmy do domu. Teraz zamierzamy zbadać Księżyc prawidłowo - powiedział David Parker z ESA i programu Gateway.
Mieszkańcy Luizjany w Stanach Zjednoczonych liczą straty po przejściu huraganu Delta. Spadły ogromne ilości deszczu, a kilkaset tysięcy odbiorców zostało pozbawionych prądu. To już kolejny huragan, który uderzył w ten amerykański stan w tym sezonie.
Temperatura w najbliższych dniach będzie regularnie spadać. W środku tygodnia miejscami nie przekroczy 10 stopni Celsjusza. Do tego w wielu regionach będzie deszczowo, a opady lokalnie okażą się intensywne. Chwilami silniej powieje.
Pandemia i związane z nią obostrzenia wymuszają na nas bycie razem i zauważenie, że jesteśmy częścią większej wspólnoty - twierdzi Justyna Soroka, psycholog. Dodała, że u niektórych z nas nakazy i obostrzenia mogą wzmagać agresję.
Od soboty w całym kraju obowiązuje zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej - na przykład w sklepie, autobusie, ale także i na ulicy. - Jeśli w Polsce nie będziemy przestrzegać obostrzeń, to będą one nieskuteczne i liczba zakażonych będzie rosła - mówił profesor Paweł Ptaszyński.
Ornitolodzy z Parku Narodowego "Ujście Warty" odnotowali rekordową liczbę żurawi podczas prowadzonego przez nich monitoringu tych ptaków. W parku było ich około 24,7 tysiąca. Poprzedni rekord padł w 2018 roku i wyniósł 20,5 tysiąca.
U wybrzeży Luizjany odczuwalne są pierwsze skutki zbliżającego się huraganu Delta, który niebawem dotrze do Stanów Zjednoczonych. Żywioł ma drugą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona i niesie ze sobą ogromne opady, porywisty wiatr i ryzyko fali powodziowej.
Liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie stale rośnie. Jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), piątek był drugim dniem z rzędu z największym przyrostem potwierdzonych przypadków koronawirusa w ciągu doby. Najwięcej zakażonych stwierdzono w obu Amerykach i Europie.
Trwają poszukiwania surfera, który w piątek został zaatakowany przez rekina u południowych wybrzeży Australii. Do tej pory znaleziono tylko deskę mężczyzny. W tym roku w kraju z powodu tych zwierząt zginęło sześć osób.