Najnowsze

Najnowsze

W laboratorium wyhodowano działające gruczoły łzowe

Naukowcom z Holandii udało się wyhodować miniaturowe wersje gruczołów łzowych. Na dodatek, dzięki właściwie dobranym substancjom chemicznym, udało się je pobudzić do wytwarzania łez. Wyniki eksperymentu mogą być przydatne w badaniach nad zaburzeniami narządu wzroku.

Grecy myli ręce już ponad 3000 lat temu

Naukowcy z Polski i Kanady ustalili, kiedy dawni mieszkańcy Grecji zaczęli myć ręce. Badacze przyjrzeli się między innymi misom, których używano do tego celu. Jak podkreśla doktor Bartłomiej Lis z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, "najważniejszym argumentem były ślady faktycznego użytkowania tych naczyń, a właściwie ich brak".

W Bieszczadach przybyło żubrów

719 żubrów naliczono w trakcie przeprowadzonej w ciągu ostatnich dni inwentaryzacji tych zwierząt w Bieszczadach - poinformował rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Pogoda na 5 dni: co nas czeka w ostatnie dni zimy

Jeszcze w środę w całej Polsce należy oczekiwać śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Z biegiem tygodnia opadów będzie coraz mniej. Napłynie chłodniejsze powietrze, które sprawi, że w niektórych regionach kraju temperatura tylko nieznacznie wzrośnie powyżej zera.

Naukowcy: susze w Europie największe od czasów Imperium Rzymskiego

Przez zmiany klimatu ostatnie susze w Europie były najpoważniejszymi od 2110 lat - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania. Jak podkreślił profesor Ulf Buntgen z Uniwersytetu Cambridge, ekstremalne warunki staną się częstsze, co może mieć katastrofalne skutki dla całych społeczeństw.

Poczta przegrała w starciu z zimą

Intensywne opady śniegu, do których doszło w weekend w stanie Kolorado, spowodowały, że drogi są nieprzejezdne. Lokalna poczta musiała wstrzymać swoje usługi.

Kobiety w ciąży bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19. Analizy danych ze 192 krajów

Ciężarne są narażone na większe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 niż kobiety w wieku rozrodczym niebędące w ciąży, jak można przeczytać w "BMJ", brytyjskim naukowym czasopiśmie medycznym. Za ciężki przebieg COVID-19 autorzy analiz uznali ten, w którym dochodzi do hospitalizacji na oddziale intensywnej opieki medycznej i podłączenia do aparatury wspomagającej oddychanie.