Wyjątkowo ciepły luty i sucha pierwsza połowa marca skutkują wzrostem zagrożenia pożarowego w lasach. Według mapy Instytutu Badawczego Leśnictwa w poniedziałek po południu na terenie kilkunastu województw zagrożenie było określane jako duże.
"Po skrajnie wilgotnym i ciepłym lutym zbliżamy się do połowy marca, który jest chłodny i skrajnie suchy" - zwrócił uwagę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W przeważającej części kraju poziom wody w rzekach układa się w stanach średnich lub niskich.
Miesiąc temu na przeważającym obszarze Polski obserwowany był poziom wody w strefie stanu wysokiego. W niektórych miejscach przekraczane były stany ostrzegawcze i alarmowe.
Rośnie zagrożenie pożarowe
Połączenie takich warunków pogodowych sprawiło, że już teraz w niektórych stronach kraju występuje ryzyko pożarowe. Jak wynika z mapy przedstawionej przez Instytut Badawczy Leśnictwa, w poniedziałek po południu duże zagrożenie (najwyższy stopień) występowało na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego oraz częściowo w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, podkarpackim oraz mazowieckim.
Zagrożenie określone jako średnie panowało w pozostałej części woj. kujawsko-pomorskiego i łódzkiego, a także częściowo w woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz małopolskim (z wyjątkiem miejsc nieobjętych prognozowaniem ryzyka pożarowego). Na południu woj. podlaskiego ryzyko było oceniane jako małe.
Na temat sytuacji w pozostałych miejscach nie ma danych.
Kiedy popada?
We wtorek do Polski napłynie nieco wilgotniejsze powietrze. W niektórych miejscach wystąpią opady deszczu, ale będą słabe, wręcz symboliczne. Sprawdź szczegóły w prognozie pogody na kolejne dni.
Źródło: IMGW, IBL, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock