Temperatura oceanów rośnie w zastraszającym tempie. Nie pozostaje to bez wpływu na żyjące w nich i w ich pobliżu stworzenia. Naukowcy zaalarmowali: do końca XXI wieku z powierzchni Ziemi mogą zniknąć niedźwiedzie polarne i pingwiny.
Bocianom mieszkającym w Bobrownikach (województwo podlaskie) wykluło się pisklę. W gnieździe znajdują się jeszcze cztery jaja. Ich życie można podglądać dzięki kamerze internetowej.
Według amerykańskich meteorologów tegoroczne lato w Europie będzie gorące, a co za tym idzie - pełne niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Co czeka Polskę?
Aktywność hawajskiego wulkanu Kilauea wciąż jest wzmożona. Naukowcy spodziewają się kolejnych, potężniejszych niż czwartkowa erupcji. Pył może dotrzeć nad największe miasto Big Island - Hilo.
Salamandry plamiste weszły w okres rozrodu - w tym roku wcześniej niż zwykle. Ich populacja w Polsce jest stosunkowo stabilna, ale liczebność wielu gatunków płazów na całym świecie dramatycznie spada. To gromada kręgowców najbardziej zagrożona wyginięciem - przestrzegają naukowcy.
Zalecamy zabranie z domu parasoli, ponieważ czekają nas przelotne opady deszczu, a miejscami nawet burze. W wielu regionach temperatura nie przekroczy 20 stopni Celsjusza.
Wiosenne lato może wrócić do Polski już za tydzień. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych pod koniec maja możliwy jest ponowny napływ gorącego zwrotnikowego powietrza znad Afryki.
Trąba powietrzna, która przeszła przez zachodnią część Niemiec, powalała drzewa i zrywała dachy budynków, które znalazły się na jej drodze. Ranne są dwie osoby.
Cztery godziny wystarczyły, żeby na kolumbijskie miasto Medellin, drugie co do wielkości w kraju, spadło 121 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Ulicami płynęły potoki, nie kursowało też metro.
Po silnych opadach deszczu Brzeziny w województwie łódzkim zostały miejscami zalane. Odcinek biegnącej przez miasto drogi krajowej numer 72 był chwilowo nieprzejezdny. Interweniowali strażacy.
- Istnieje niebezpieczeństwo, że erupcja wulkanu Kilauea na Hawajach może zakończyć się gwałtowną eksplozją, która wyrzuci popiół wulkaniczny i duże kawałki skał - mówi geolog i wulkanolog doktor habilitowany Marek Awdankiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Tłumaczy, jak może do tego dojść.
Silne burze, którym towarzyszył gwałtowny wiatr, intensywny deszcz oraz grad uderzyły w północno-wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Żywioł zabił trzy osoby, sparaliżował komunikację naziemną i powietrzną oraz wywołał przerwy w dostawie prądu.
Żmije zygzakowate stanowią realne zagrożenie. Jedna z nich ukąsiła dziewczynkę, która bawiła się na terenie przedszkola. To nie odosobniony przypadek ataku tych zwierząt w słowackim Popradzie. Problem może dotyczyć całego miasta.
Tegoroczny kwiecień był cieplejszy od średniej z niemal trzydziestu lat prawie w całej Europie. Wysoką średnią temperaturę odnotowano również w Polsce - we Wrocławiu i Warszawie było to prawie 14 stopni Celsjusza. Liczby mówią same za siebie - "kwiecień statystyczny jest coraz cieplejszy".
W środę będą nam towarzyszyć intensywne opady deszczu, silny wiatr, a nawet burze z gradem. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 22 stopnie Celsjusza.
Nadejście ciepłych dni to czas, kiedy żmije zygzakowate - jedyne jadowite węże żyjące w Polsce - rozpoczynają okres godowy. Wtedy właśnie najłatwiej na nie trafić. Jak zachować się po ukąszeniu, a przede wszystkim - jak mu zapobiec? Na te pytania odpowiadają eksperci.
Już dziewiętnasta olbrzymia szczelina utworzyła się na zboczach dymiącego hawajskiego wulkanu Kilauea. Zagrożone są ostatnie drogi ucieczki mieszkańców części wyspy Big Island (inaczej Hawai'i).
Świadkami niecodziennej sytuacji byli pasażerowie metra w Toronto (Kanada). Kilka pozornie wolnych siedzeń w zatłoczonym wagonie zajęły... kraby. Relacje ze zdarzenia, zamieszczane w mediach społecznościowych, przyciągnęły uwagę internautów.
Dryfujące po indyjskim jeziorze Loktak wysepki stanowią dom dla setek gatunków roślin i zwierząt. Są także źródłem utrzymania dla miejscowej ludności. Zdjęcia satelitarne NASA pokazują, że z kosmosu wyglądają równie pięknie, jak z bliska.
Odkryto 14 galaktyk, które łącza się w jedną i mają szansę zostać jednym z najbardziej masywnych obiektów we Wszechświecie. Co ciekawe - wszystkie powstały krótko po Wielkim Wybuchu.