Siedem osób utonęło, dwie zaginęły - to bilans ofiar po przejściu subtropikalnej burzy Alberto przez Kubę. Żywioł zmusił dziesiątki tysięcy osób do ewakuacji. W wyniku obfitych opadów deszczu nastąpił wyciek ropy do zatoki Cienfuegos.
W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem zatoki niżowej i stacjonarnego, burzowego frontu atmosferycznego kształtującego pogodę w południowej i zachodniej części kraju.
Wulkan Kilauea pluje lawą i wyrzuca skały nad Hawajami już od kilku tygodni. Erupcja trwa na tyle długo, że może on wpływać na aurę i przyczyniać się między innymi do powstawania burz.
Najbliższe trzy dni będą burzowe w różnych częściach kraju. Pojawi się deszcz, porywisty wiatr, a lokalnie także grad. Od środy pogoda zmieni się jednak całkowicie.
Burze, które nawiedziły Niemcy i Belgię w ostatnich dniach, były wyjątkowo gwałtowne. Po intensywnych opadach deszczu wystąpiły liczne podtopienia. Woda zalała ulice i budynki. W niektórych miejscach drogi przypominały rwące rzeki.
Grad, intensywne opady deszczu, silny wiatr - z taką pogodą borykali się w piątek mieszkańcy zachodniej części Polski. Burze miejscami były silne, co widać na nagraniach, które otrzymaliśmy na Kontakt 24. Strażacy interweniowali prawie 350 razy.
Kilka dni temu znaleziono szkielet mężczyzny, który zginął w czasie ucieczki po wybuchu Wezuwiusza w 79 roku. Teraz w Pompejach dokonano kolejnego odkrycia. Pod szczątkami mężczyzny archeolodzy natrafili na jego majątek - woreczek z 20 monetami.
Piątkowe popołudnie w wielu regionach Polski było burzowe. Padał deszcz, wiał porywisty wiatr, miejscami pojawił się też grad. W nocy burze będą powoli wygasać.
Na Półwyspie Helskim znaleziono kolejną martwą fokę. To już trzeci taki przypadek nad polskim morzem w ciągu ostatnich kilku dni. Helenka na wolności żyła niespełna dwa tygodnie. "Obrażenia jednoznacznie wskazują, że została zabita przez człowieka" - poinformowali pracownicy fokarium.
Plażowicze wypoczywający nad zalewem w Kobylej Górze (Wielkopolskie) byli świadkami zaskakującego zjawiska. Piaszczysty wir, który powstał tuż obok nich, był na tyle silny, że rozrzucał parasole i dmuchane materace.
W weekend czeka nas kontynuacja burzowej aury z wysoką temperaturą. Nie wszędzie jednak spadnie deszcz, niektóre regiony wolne będą od gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Jednak dopiero w przyszłym tygodniu odetchniemy od burz i uciążliwego gorąca.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega zachodnie rejony Polski. Obowiązują alerty przed burzami i wysoką temperaturą. Pogoda może być niebezpieczna.
Bezdeszczowa aura może cieszyć ludzi, jednak dla przyrody często stanowi katastrofę. Intensywne opady podczas burz nie są w stanie zapewnić ściółce leśnej odpowiedniej wilgotności, a w lasach coraz częściej dochodzi do pożarów. Większość z nich wybucha z winy człowieka.
To będzie bardzo gorący dzień. Temperatury poniżej 30 stopni Celsjusza można się spodziewać jedynie na krańcach wschodnich. Pojawią się burze, które miejscami mogą być gwałtowne.