Najnowsze

Uważajcie, może zrobić się ślisko. Żółte alerty

Najnowsze

Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/24

Pogoda może stwarzać zagrożenie w kilku regionach Polski. Szczególnie groźnie może być w nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę o poranku. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty przed oblodzeniami, a także ostrzeżenia hydrologiczne.

W ciągu nadchodzącej nocy w części wschodniej kraju możemy spodziewać się marznących opadów deszczu, powodujących oblodzenie nawierzchni. Potęgować to będzie temperatura oscylująca w granicach zera. W kolejnych dniach także mogą zostać wydane ostrzeżenia.

Ostrzeżenia przed oblodzeniami

Alerty pierwszego stopnia przed śliską nawierzchnią wydano w województwach:

- warmińsko-mazurskim, poza powiatami węgorzewskim, giżyckim, piskim, ełckim, oleckim, suwalskim, Suwałkami i gołdapskim. Alerty ważne będą od godziny 19 w sobotę do 1 w niedzielę;

- mazowieckim, poza powiatami: żuromińskim, sierpeckim, płockim, Płockim, gostynińskim, sochaczewskim, grójeckim, żyrardowskim, przysuskim, białobrzeskim, radomskim, Radomiem, przysuskim, szydłowieckim, piaseczyńskim, otwockim, pruszkowskim, Warszawą, płońskim, nowodworskim, legionowskim, warszawskim zachodnim i piaseczyńskim. Alerty ważne będą od godziny 21 w sobotę do 8 w niedzielę;

- lubelskim w powiatach: hrubieszowskim, tomaszowskim, biłgorajskim, zamojskim, Zamościem, janowskim, krasnostawskim, chełmskim, Chełmem, lubelskim, Lublinie, włodawskim. Ostrzeżenia będą ważne będą od godziny 22 w sobotę do 10.30 w niedzielę; w powiatach: bialskim, Biała Podlaska, radzyńskim, łukowskim, ryckim, puławskim, lubartowskim, parczewskim, kraśnickim, opolskim alerty ważne będą od godziny 21 w sobotę do 8 w niedzielę;

- świętokrzyskim w powiecie sandomierskim. Alerty będą obowiązywać od godziny 21.30 w sobotę do 8.30 w niedzielę;

- podkarpackim, poza powiatami: jasielskim, krośnieńskim, Krosnem, sanockim, leskim, bieszczadzkim, przemyskim, Przemyślem, brzozowskim, strzyżowskim. Ostrzeżenie będzie ważne od 21.30 do godziny 8.30 w niedzielę.

Ostrzeżenia meteorologiczne (IMGW)IMGW

Ostrzeżenia hydrologiczne

W kilku regionach kraju wzrasta temperatura, a to powoduje roztapianie się śniegu, zwiększając ryzyko wystąpienia podtopień. Wydano ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia w dwóch województwach.

Na terenie województwa wielkopolskiego w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych w zlewni Baryczy prognozuje się wzrosty stanów wody w strefie wody średniej i wysokiej. W Odolanowie na Kurochu stan wody będzie utrzymywał się powyżej stanu ostrzegawczego, z możliwością wzrostu do stanu około alarmowego. Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałku do godziny 9.

Alert hydrologiczny obowiązuje również na terenie woj. dolnośląskiego. W związku z prognozowanymi opadami deszczu i wzrostem temperatury, powodującymi topnienie pokrywy śnieżnej, na obszarach położonych poniżej 600-700 m n.p.m. IMGW prognozuje lokalne wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Największe wzrosty spodziewane są w zlewniach Kaczawy, Bobru i Kwisy oraz Nysy Łużyckiej. W Kanclerzowicach na Sąsiecznicy stan wody będzie utrzymywał się powyżej stanu alarmowego. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 9 w poniedziałek.

Ostrzeżenia hydeologiczne (IMGW)IMGW

Czym są ostrzeżenia pierwszego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stan wody układa się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych - lecz poniżej stanów alarmowych.

Autor: dd/map / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock

Pozostałe wiadomości