Wiek psa - jak liczyć, psie lata na ludzkie, ile żyje pies

Autor:
ks//mro
Źródło:
rspca.org.uk; ncbi.nlm.nih.gov; cell.com
Pani Klaudia uratowała z wody małe kotki
Pani Klaudia uratowała z wody małe kotkiTVN24
wideo 2/5
TVN24Pani Klaudia uratowała z wody małe kotki

Wiek psa w przeliczeniu na ludzkie lata zależy od jego rasy, rozmiarów i wagi. Dawniej wierzono, że aby przeliczyć psie lata na ludzkie, wystarczy pomnożyć rok życia psa razy siedem. To nieprawda. Aby obliczyć wiek psa, musimy mieć więcej informacji, a do tego przydadzą się też umiejętności matematyczne. 

Wiek psa przeliczany na ludzkie lata według wzoru jeden rok psi to siedem lat ludzkich nie jest precyzyjny.Żeby przeliczyć psie lata na ludzkie, trzeba wziąć pod uwagę także jego rasę, wagę i rozmiar.Psy większych ras żyją krócej od mniejszych ras i szybciej się starzeją.

Wiek psa

Wiek psa w latach ludzkich do niedawna liczono według prostego wzoru: jeden rok życia psa to siedem lat życia człowieka. Okazuje się jednak, że ta metoda nie ma pokrycia w faktach. Aby porównać wiek psa do ludzkich lat, należy wziąć pod uwagę także jego rasę, rozmiary i wagę.

Jak się liczy wiek psa?

Jeśli weźmiemy pod uwagę wiek psa i jego wielkość możemy w uproszczeniu powiedzieć, że u psów dużej rasy jeden rok psich lat to siedem lat ludzkich, u psów średnich ras ten przelicznik to 1:6, a u małych 1:5. Jest to jednak daleko idące uproszczenie, ponieważ wiek psa liczony w latach ludzkich zależy także od stanu zdrowia psa, jego diety i uwarunkowań jego rasy. Można też zauważyć, że im większa rasa psa, tym szybciej on się starzeje. 

Psie lata na ludzkie

Biorąc pod uwagę wielkość psa, możemy w przybliżeniu założyć, że psy małych, średnich i dużych ras przez pierwsze dwa lata są mniej więcej w tym samym ludzkim wieku. Półroczny pies ma więc ok. 10 ludzkich lat, roczny ok. 16, dwuletni ok. 24. Od tego momentu można zauważyć, że psy większych ras starzeją się szybciej od tych średnich i małych rozmiarów. I tak: pięcioletni pies małej rasy ma 39 ludzkich lat, średniej rasy - 42 lata, a duży pies - 45 lat. Mały 10-letni pies ma 64 ludzkie lata, średni - 72, duży  - 80.

Wiek psa na ludzkie

Ciekawe badanie przeprowadzili naukowcy z Kalifornii i Maryland (USA), którzy opracowali wzór na obliczenie wieku labradorów. Okazało się, że szczenięta dojrzewają szybciej od ludzi, ale wraz z wiekiem starzeją się od nich wolniej. Z wniosków badaczy wynika, że ośmiotygodniowy szczeniak odpowiada mniej więcej dziewięciomiesięcznemu niemowlęciu. Roczny pies ma ok. 31 ludzkich lat, a czteroletni pies - 53 ludzkie lata.

Ile żyją psy

Szacuje się, że pies żyje przeciętnie od 10 do 15 lat. Jednak wiele zależy tu od jego rasy,  diety, warunków bytowych. Rasy mniejszych ras żyją z reguły dłużej od tych większych ras.  Przykładowy czas życia psów różnych ras: - cocker spaniel: 12-15 lat, - jamnik: 12-16 lat, - pudel: 12-15 lat, - jack russell: 13-16 lat, - kundel: 14 lat, - owczarek niemiecki: 9-13 lat, - chihuahua: 12-20 lat, - bull terier: 10-14 lat, - labrador retriever: 10-12 lat.

ZOBACZ >> Groźne rasy psów - lista psów agresywnych i niebezpiecznych

Jak liczyć wiek psa?

Naomi D. Harvey, brytyjska naukowczyni, proponuje obliczanie wieku psa w oparciu o proces starzenia się. Dzieli psy na sześć kategorii wiekowych:

szczenięta: 0-6 miesięcy,

nieletnie: 6-12 miesięcy,

młodzież: 12-24 miesięcy, 

dojrzali dorośli: 2-6 lat,

seniorzy: 7-11 lat,

wiek geriatryczny: 12 lat wzwyż.

Autor:ks//mro

Źródło: rspca.org.uk; ncbi.nlm.nih.gov; cell.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości