Niezwykłe więzi delfinów. Dzięki nim samce znajdują sobie partnerki lub kradną je innym

Autor:
anw/dd
Źródło:
The Guardian
Delfiny białobokie w Bałtyku
Delfiny białobokie w Bałtyku TVN24, ŹRÓDŁO: FACEBOOK.COM/MIECZKOWSKA.ANNA
wideo 2/4
TVN24, ŹRÓDŁO: FACEBOOK.COM/MIECZKOWSKA.ANNADelfiny białobokie w Bałtyku

Delfiny są niesamowicie społecznymi zwierzętami. Tworzą całe grupy i wieloletnie więzi. Wspólnie pływają, żerują, a jak się teraz okazało, szukają też sobie wzajemnie partnerek. To i jeszcze parę innych ciekawy informacji odkrył międzynarodowy zespół naukowców. 

Delfiny to morskie ssaki, które zamieszkują morza i oceany obu półkul, a także wiele rzek położonych w strefie równikowej. Są zwierzętami bardzo społecznymi. Tworzenie dużych grup pozwala im między innymi uniknąć ataku drapieżnika.

- Delfiny tworzą długoterminowe, stabilne sojusze i sojusze międzygrupowe. To swego rodzaju "sojusze sojuszy" - powiedział doktor Richard Connor, ekolog behawioralny z University of Massachusetts Dartmouth i jeden z głównych autorów pracy. - Przed naszymi badaniami uważano, że kooperatywne sojusze pomiędzy grupami występowały tylko u ludzi - dodał. 

W badaniu opublikowanym w poniedziałek w czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences" naukowcy piszą, że mózgi ssaków wyewoluowały tak, aby być większych rozmiarów u tych gatunków, które tworzą silne interakcje społeczne. Ludzie i delfiny to dwa gatunki o największych mózgach w stosunku do wielkości ciała. - To nie jest przypadek, że delfiny są tak społeczne - zauważył Connor.

Delfin butlonosy, butlonos zwyczajnyShutterstock

Sojusze delfinów

Naukowcy z USA, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Australii w latach 2002-2006 prowadzili obserwacje delfinów z łodzi w Zatoce Rekina w Australii Zachodniej. Śledzili je i słuchali ich charakterystycznych "gwizdków", które są sposobem komunikowania się. Następnie w laboratorium przeanalizowali dane dotyczące 121 dorosłych samców delfinów butlonosych, aby zaobserwować wzorce w ich sieciach społecznych. Przez następną dekadę kontynuowali analizę sojuszy u tych zwierząt.

Jak się okazało, struktury społeczne delfinów są złożone. Badacze odkryli sojusze zawarte pomiędzy dwoma lub trzema samcami delfinów. Byli oni, jak u ludzi, najlepszymi przyjaciółmi. Następnie grupa ta rozrosła się do nawet 14 członków. Delfiny te między innymi pomagały sobie wzajemnie znaleźć samice do stada i kopulowania, wspólnie też wykradały samice innym grupom delfinów. Osobniki te stworzyły silny sojusz broniący każdego członka. 

Czasami, zwłaszcza gdy grupy wyczuwają zagrożenie, ssaki łączą swoje sojusze, tworząc jeden większy. W rezultacie, wśród osobników obserwowanych przez naukowców, każdy samiec był bezpośrednio połączony z 22 do 50 innymi delfinami. Z obserwacji badaczy wynika, że im silniejsze są więzi pomiędzy samcami, tym większy odnoszą sukces w zdobywaniu samic.

- To ich relacje, współpraca, a nie wielkość sojuszu daje samcom większy sukces hodowlany - tłumaczyła doktor Stephanie King z Bristol University, współautorka badania.

Delfiny tworzą silne więzi społeczneShutterstock

Autor:anw/dd

Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości