Jesienne kwiaty - gatunki do ogrodu, na balkon, na jesienne bukiety

Źródło:
tvnmeteo.pl
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinach
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/5
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl

Jesienne kwiaty są niekwestionowaną ozdobą balkonów, ogrodów i łąk. Kwitnące we wrześniu zimowity, nawłoć, astry czy marcinki to kwiaty, które jesienią urozmaicają polski krajobraz. Podpowiadamy, jakie kwiaty kwitną jesienią, które nadają się balkon, do ogrodu lub do jesiennych bukietów.

● Jesienne kwiaty zazwyczaj kwitną do październikowych przymrozków. ● Popularne jesienne kwiaty to m.in. wrzosy, astry (marcinki), chryzantemy i zimowity jesienne. ● Z jesiennych kwiatów można tworzyć atrakcyjne bukiety, dodając do nich gałązki jarzębiny, szyszki i jesienne kolorowe liście. ● Kwiaty na jesień do balkonu, takie jak wrzos czy aksamitki, mogą cieszyć oko nawet do końca października. ● Jesienią w ogrodzie kwitną astry, dalie, goryczka.

Jesienne kwiaty

Jesienne kwiaty pozwalają dłużej cieszyć się pięknymi kolorami w ogrodzie czy na balkonie. Można zasadzić je w miejsce przekwitłych kwiatów wiosennych i letnich, uprawiać w doniczkach, a nawet na grządkach warzywnych. Do najpiękniejszych jesiennych kwiatów zaliczamy: - wrzosy, - chryzantemy, - kapustę ozdobną, - goryczkę, - astry (marcinki), - zimowity, - aksamitki, - dalie.

Żółte kwiaty polne 

Jesienią pola, łąki i obrzeża lasów pokrywają się żółtymi kwiatami polnymi. To nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis) lub nawłoć pospolita (Solidago virgaurea). Są to wysokie rośliny, osiągające nawet do 250 cm wysokości (nawłoć kanadyjska). Kwiaty są żółte i rosną w koszyczkach. Nawłoć kwitnie od lipca do października i ma zastosowanie w ziołolecznictwie, dzięki swoim odkażającym i przeciwzapalnym właściwościom.

Zimowit jesienny

Zimowit jesienny (Colchicum dutumnale) z wyglądu do złudzenia przypomina wiosenne krokusy. Rośnie na wilgotnych łąkach i w lasach. Ma fioletowe kwiaty, w okresie kwitnienia jest bezlistny. W Polsce można podziwiać zimowity jesienne m.in. w Małopolsce, na Roztoczu, Pogórzu, w Beskidzie Niskim i w Bieszczadach. Kwitnie od września do października. Uwaga: zimowit jest rośliną silnie trującą. Już w małej dawce może być śmiertelny dla człowieka. Zimowit jesienny znajduje się pod częściową ochroną gatunkową. 

Marcinki kwiaty 

Marcinki to inaczej astry. Popularnym gatunkiem marcinków jest aster gawędka (Aster amellus). Kwiaty marcinka gawędki mają niebieskofioletowe płatki, środki żółte, rosną w koszyczkach. Kwiaty marcinki mają wysokie (do 60 cm) owłosione łodygi, a ich kwiaty mają delikatny waniliowy zapach.  Marcinki kwitną do października, często rosną dziko na łąkach, w lasach, przy drogach. 

Astry kwiaty (Aster) liczą ponad 250 gatunków, należących do rodziny astrowatych (Asteraceae). Swoją nazwę zawdzięczają kwiatostanom przypominającym gwiazdę (aster ze starogreckiego to gwiazda). Często uprawiane są na rabatach i są bylinami miododajnymi. Mogą mieć różne kolory i rozmiary w zależności od gatunku.

Jesienne wrzosy

Trudno wyobrazić sobie jesienny krajobraz bez wrzosów. Rosną w lasach, tworząc zjawiskowe wrzosowiska. Chętnie uprawiamy je też na balkonach i w ogrodach. Wrzos zwyczajny lub pospolity (Calluna vulgaris) może mieć różne ubarwienie od wrzosowego przez purpurowy po biały. Nie lubi mokrego podłoża, potrzebuje dużo światła. Kwitnie od sierpnia do października, a odpowiednio pielęgnowany jest rośliną wieloletnią.

Wrzosy w domu - pielęgnacja, podlewanie, jaką doniczkę wybrać

WrzosyShutterstock

Jesienne kwiaty: chryzantemy

Chryzantemy, czyli złocienie (Chrysanthemum) to jesienne kwiaty z rodziny astrowatych. W Polsce wykorzystywane przede wszystkim do ozdabiania grobów na Wszystkich Świętych (1 listopada) i Wszystkich Zmarłych (2 listopada). Jest około 40 różnych gatunków chryzantem różniących się między sobą kolorami kwiatów, wielkością rośliny i kwiatostanów. Złocienie są jednorocznymi kwiatami.

Jesienny bukiet

Jesienne bukiety są wyjątkową ozdobą wnętrz, dzięki swoim ciepłym kolorom. Brązowe, czerwone i żółte kwiaty pięknie komponują się z gałązkami jarzębiny i jesiennymi liśćmi. Dodatkową ozdobą mogą być szyszki lub… ozdobne małe dynie. Jakie kwiaty pasują do jesiennych bukietów? Wybierz na przykład wrzosy, astry, aksamitki, chryzantemy, dalie i astry. 

Jakie kwiaty na jesień do ogrodu

Wybierając jesienne kwiaty do ogrodu, możesz wybierać między roślinami jednorocznymi a wieloletnimi. Dobrym wyborem są byliny, które żyją dłużej niż dwa lata, nie trzeba więc co sezon wymieniać sadzonek. Do kwiatów na jesień do ogrodu zaliczają się m.in.: ● kapusta ozdobna (Brassica oleracea) - ta jesienna roślina cieszy się coraz większą popularnością jako kwiat do ogrodu lub element zieleni miejskiej. Nic dziwnego, ma ciekawą budowę i kolory, ładnie komponuje się z innymi roślinami. Kapusta ozdobna jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią, a jej dekoracyjne kędzierzawe liście o barwach od białej przez żółtą po ciemnofioletową tworzą efekt ombre.

● dalia ogrodowa (Dahlia Cav.), nazywana jest też georginią. Jest to roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Istnieje ok. 20 gatunków dalii, które mogą mierzyć od 20 cm do nawet 2 m wysokości. Kwiaty, w zależności od odmiany, rosną w pojedynczych, pełnych lub półpełnych koszyczkach i mogą mieć nawet 30 cm średnicy. Dalie są idealnym wyborem do jako kwiat na jesień do ogrodu. Kwiaty dalii mają bardzo zróżnicowane kolory — m.in. czerwone, pomarańczowe, purpurowe, żółte, białe. Kwitnie od lipca do października.

● goryczka jesienna (Gentiana sinoornata) zaczyna kwitnąć we wrześniu i kwitnie do pierwszych mocnych przymrozków. Jej trąbkowate kwiaty mogą być niebieskie lub białe. Aby cieszyć się jej bujnym kwieciem, nie wolno dopuścić do przesuszenia podłoża.  

Jakie kwiaty na balkon na jesień?

Jesienią nadal możemy cieszyć się kolorowymi kwiatami na balkonie. We wrześniu na balkonie będą kwitły wrzosy, astry, kapusty ozdobne, chryzantemy, ale nie tylko. Jesienne kwiaty na balkon to także:

zawilec japoński, anemon (Anemone japonica) - bylina wieloletnia, która może osiągnąć nawet do metra wysokości. Lubi cieniste stanowisko, osłonięte od wiatru. Kwitnie na biało, różowo, fiołkowo od sierpnia do pierwszych przymrozków. 

żurawki (Heuchera) mają ozdobne wielokolorowe liście, niektóre odmiany kwitną. Liście mogą być kremowe, zielone, czerwone, fioletowe, wzorzyste. Ładnie komponują się z innymi roślinami.

aksamitki (Tagetes), zwane potocznie śmierdziuszkami, to popularne jesienne kwiaty z rodziny astrowatych, które cieszą swoimi kwiatami w intensywnych odcieniach pomarańczu od lipca do późnej jesieni. Nie wszyscy wiedzą, że śmierdziuszki mają też właściwości lecznicze — napar z kwiatów aksamitki pomoże podczas przeziębienia, działa bakteriobójczo i moczopędnie.

Kwiaty balkonowe wieloletnie - kwitnące, zimozielone rośliny wieloletnie, iglaki, krzewy, drzewa

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W Polsce w najbliższych dniach i tygodniach wzrośnie zagrożenie osuwiskami ziemi - ostrzegają geolodzy. W wyniku intensywnych opadów deszczu już teraz lokalnie pojawiają się niebezpieczne osunięcia gruntu. Zjawiska są bardzo trudne do przewidzenia i uaktywniają się po pewnym czasie.

Uwaga na osuwiska! Te miejsca będą zagrożone w najbliższych dniach i tygodniach

Uwaga na osuwiska! Te miejsca będą zagrożone w najbliższych dniach i tygodniach

Źródło:
tvnmeteo.pl, PIG

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na ponad 50 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Pogoda na dziś. Czwartek 19.09 przyniesie spokojną i ciepłą aurę. W niemal całym kraju dominować będzie słońce. Najcieplej będzie na północy, gdzie termometry pokażą maksymalnie 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś, czwartek 19.09. Słonecznie i ciepło

Pogoda na dziś, czwartek 19.09. Słonecznie i ciepło

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

IMGW ostrzega przed gęstymi mgłami. Obowiązują alarmy pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Źródło:
IMGW

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Stery nad pogodą w Polsce przejął antycyklon Serkan. Wyż sprawi, że w najbliższych dniach czekać nas będzie piękna, spokojna i słoneczna aura. Temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

Do Wrocławia dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Według relacji Tomasza Sikory z urzędu miejskiego Wrocławia, woda na Bystrzycy już powoli opada. W Trestnie poziom Odry wynosi około 600 centymetrów. Jak powiedział dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, wały cały czas są uszczelniane. - Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego - podkreślał dyżurny.

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o 65 centymetrów

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o 65 centymetrów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW