Monstera – jak dbać o to tropikalne pnącze w domowych warunkach?

[object Object]
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/5

Odnaleziono około 50 gatunków monstery, a w uprawie domowej największą popularnością cieszą się monstera dziurawa (Monstera deliciosa) i jej odmiana monstera Variegata oraz odmiany ozdobne monstery Adansona (Monstera adansonii) i monstery Madison (Monstera minima).

Monstera to roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie naturalnie występuje w lasach tropikalnych jako nadrzewny epifit.

Monstera dziurawa ma charakterystyczne, duże liście, które z czasem stają się powycinane.

Najbardziej pożądanym przez hodowców gatunkiem monstery jest Variegata, której sadzonki są trudne do zdobycia i drogie.

Monstera dziurawa nie ma wysokich wymagań dotyczących uprawy, wystarczy zapewnić jej odpowiednie stanowisko oraz glebę.

Monstera kwitnie i owocuje, jednak zdarza się to niezwykle rzadko w warunkach domowych. Zawarte w liściach i niedojrzałych owocach soki monstery dziurawej są trujące.

Monstera Deliciosa i monstera Variegata – charakterystyka

Monstera dziurawa Deliciosa to zdecydowanie najchętniej uprawiana odmiana tej rośliny, która jest łatwo dostępna. Natomiast monstera Veriegata ma wręcz wartość kolekcjonerską, jest rzadko spotykana i trzeba za nią sporo zapłacić. Obie odmiany zachwycają okazałymi, dużymi liśćmi z charakterystycznymi wcięciami i dziurami, a różnią się jedynie ich zabarwieniem. Monstera dziurawa ma jednobarwne, ciemnozielone liście, podczas gdy monstera Variegata posiada na liściach bezchlorofilowe plamy w białym kolorze.

Monstera dziurawa rośnie bardzo powoli osiągając docelowo nawet trzy metry wysokości. Charakterystyczne dla tej rośliny są również liczne korzenie powietrzne, które umożliwiają jej pięcie się w górę.

Dorosłe monstery pięknie kwitną, a niekiedy wytwarzają jadalne owoce o smaku kwaśnego ananasa. Kwiaty monstery są w kształcie kolby, okryte białym liściem przykwiatowym, z których po roku, a nawet po 18 miesiącach dojrzeje owoc.

Monstera dziurawa – warunki uprawy i pielęgnacja. Jak dbać o Monsterę?

Monstera dziurawa nie jest rośliną wymagającą i trudną w uprawie. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie stanowisko i podłoże oraz wiedzieć, jak często należy ją podlewać.

Kwiat monstera nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem, dlatego najlepiej wybrać dla niej cieniste stanowisko. Wystawienie tej rośliny na słońce, zwłaszcza letnie, poskutkować może blaknięciem i przypaleniem liści, które są przecież największą jej ozdobą.

Podczas uprawy monstery dziurawej należy pamiętać, że jest to roślina pochodząca z lasów tropikalnych, a co za tym idzie uwielbia dużą wilgotność powietrza. W okresie letnim warto zatem zraszać monsterę miękką wodą dwa do trzech razy w ciągu tygodnia, a zimą raz w tygodniu. Kwiat montera będzie najlepiej się czuł w pomieszczeniu, w którym wilgotność powietrza będzie wynosiła minimum 50 proc., dlatego dobrze postawić obok niej nawilżacz powietrza. Innym rozwiązaniem zapewnienia tej roślinie doniczkowej wilgotności jest ustawienie donicy na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą. Woda na podstawce nie powinna jednak dotykać dna donicy.

Jak podlewać monsterę?

Ta okazała roślina doniczkowa nie przepada też za nadmiarem wody, dlatego w ciepłych okresach w ciągu roku monsterę należy podlewać raz w tygodniu, a co trzy tygodnie wodę do podlewania można wzbogacić płynnym, wieloskładnikowym nawozem do roślin zielonych. Zimą roślinę wystarczy podlewać raz na dwa tygodnie.

Jaka ziemia do monstery?

Najlepszym podłożem dla monstery dziurawej będzie dobrze przepuszczalna ziemia do kwiatów doniczkowych, która będzie zapewniać umiarkowaną wilgotność. Gleba powinna zawierać kompost, perlit, keramzyt, torf lub piasek. Do utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności podłoża przyczynią się również włókna lub zrębki kokosowe. Aby zachęcić roślinę do zakwitnięcia należy zapewnić jej temperaturę około 24 st. Celsjusza.

Jak przesadzać monsterę dziurawą?

Młody kwiat monstery mierzący poniżej jednego metra należy przesadzać raz do roku (najlepiej w marcu lub kwietniu) przez około pierwsze dwa, trzy lata jego życia. Starsze monstery dziurawe nie muszą mieć zmienianej donicy ani wymienianego podłoża. Warto natomiast wczesną wiosną zdjąć górną warstwę gleby na głębokości około trzech centymetrów i podmienić ją na nową, bogatszą w składniki odżywcze. Nowa warstwa ziemi powinna dokładnie zakryć korzenie rośliny, a podlewanie po dosypaniu świeżej gleby należy wykonać po upływie 48 godzin.

Jak ukorzenić monsterę?

Rozmnażanie monstery dziurawej najprościej wykonać poprzez ukorzenianie w wodzie lub ziemi sadzonek wierzchołkowych. Sadzonki te pozyskuje się w wyniku odcięcia z części wierzchołkowej rośliny pod węzłem, czyli miejscem, z którego wyrastał liść. Powinny to być łodygi z trzema lub czterema liśćmi i korzeniem powietrznym. Do wytworzenia korzeni zarówno w wodzie, jak i w glebie, konieczna będzie wysoka temperatura (około 26-26 st. Celsjusza) oraz wysoka wilgotność powietrza.

Ile kosztuje monstera i gdzie ją kupić?

Monstera dziurawa Deliciosa dostępna jest w niemal każdym sklepie ogrodniczym, zarówno stacjonarnym, jak i internetowym. Cena małej sadzonki mierzącej średnio 12 cm wynosi około 12 zł. Dojrzalsze i bardziej dorodne kwiaty monstery o wysokości od 60 do 70 cm są warte koło 100 zł, a rośliny wysokie na dwa metry kosztują nawet 500 zł. Ceny trudniej osiągalnej odmiany monstery dziurawej – Variegaty zaczynają się od 500 zł za 35-centymetrową sadzonkę.

Czy monstera jest trująca?

Liście monstery, mimo że piękne, to są także niebezpieczne, gdyż zawierają związki szczawianu wapnia, które w kontakcie z ludzką skórą mogą powodować silne podrażnienia. Związek ten występuje również w niedojrzałych owocach monstery, dlatego można je spożywać wyłącznie wtedy, gdy są w pełni dojrzałe. Spożycie młodych owoców lub liści monstery dziurawej skutkować może zatruciem pokarmowym, czyli wymiotami i biegunką, które mogą prowadzić do odwodnienia organizmu.

Autor: msk//mro / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Mamy nad Europą starcie tytanów - stwierdził Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl, w środowym programie "Wstajesz i Wiesz" w TVN24. Wynikiem tej walki będzie zmiana obecnej sytuacji pogodowej.

"Mamy nad Europą starcie tytanów. Będzie się działo". Tomasz Wasilewski o pogodzie

"Mamy nad Europą starcie tytanów. Będzie się działo". Tomasz Wasilewski o pogodzie

Autor:
jdw
Źródło:
TVN24

IMGW wydał alerty meteorologiczne pierwszego stopnia dla dużej części kraju. Synoptycy ostrzegają przed opadami marznącego deszczu lub mżawki powodującymi gołoledź. Sprawdź, gdzie pogoda może być zagrożeniem.

Obszar, na którym pogoda będzie stanowiła zagrożenie, się powiększył. Alerty IMGW

Obszar, na którym pogoda będzie stanowiła zagrożenie, się powiększył. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Autor:
jdw
Źródło:
IMGW

Ponad 10 milionów mieszkańców zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych objęto alertem powodziowym po tym, jak region nawiedziła silna rzeka atmosferyczna. Żywioł doprowadził do śmierci jednej osoby. Opady nie ustają, a na weekend prognozowane jest nadejście kolejnej rzeki atmosferycznej.  

Po niebie płynie rzeka, która zalewa zachód USA

Po niebie płynie rzeka, która zalewa zachód USA

Autor:
jdw
Źródło:
PAP, CNN

Pogoda na dziś. W środę 6.12 temperatura maksymalna wyniesie od -5 do 0 stopni Celsjusza. Prognozuje się opady śniegu, a także śniegu z marznącym deszczem.

Pogoda na dziś - środa, 6.12. W całym kraju poniżej zera stopni, poprószy miejscami śnieg

Pogoda na dziś - środa, 6.12. W całym kraju poniżej zera stopni, poprószy miejscami śnieg

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach wystąpią słabe opady śniegu, a także śniegu z marznącym deszczem powodującym gołoledź. Na drogach zrobi się ślisko. W piątek cyklon Timur nad północnym Atlantykiem zacznie rozbudowywać się w kierunku Europy Środkowej - poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Dodała, że przed nami początek stopniowej, wielkiej zmiany w pogodzie.

Pogoda na weekend: Nad Atlantykiem rozbuduje się cyklon Timur. Czeka nas wielka zmiana pogody

Pogoda na weekend: Nad Atlantykiem rozbuduje się cyklon Timur. Czeka nas wielka zmiana pogody

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

Rekin zaatakował 44-letnią Amerykankę, która pływała na desce SUP u wybrzeży Bahamów. Kobieta nie żyje - poinformowała we wtorek brytyjska stacja BBC. Wraz z nią pływał jej krewny, który nie odniósł obrażeń.

Atak rekina u wybrzeży Bahamów. Nie żyje 44-letnia Amerykanka

Atak rekina u wybrzeży Bahamów. Nie żyje 44-letnia Amerykanka

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Tragiczny bilans ofiar śmiertelnych erupcji indonezyjskiego wulkanu Marapi wzrósł we wtorek do 22 osób - poinformowała stacja BBC. Ratownicy przekazali, że w środę wznowią poszukiwania ostatniego zaginionego turysty. - Marapi jest nadal bardzo aktywny - zauważył Ahmad Rifandi, który monitoruje aktywność wulkanu.

"Mamo, pomóż. To kwestia życia i śmierci". 19-latka cudem przeżyła erupcję wulkanu

"Mamo, pomóż. To kwestia życia i śmierci". 19-latka cudem przeżyła erupcję wulkanu

Autor:
anw
Źródło:
BBC, The Guardian

Cyklon Michaung uderzył w indyjski stan Andhra Pradesh we wtorek w godzinach porannych czasu lokalnego. Jeszcze przed nadejściem żywiołu ulewne deszcze przyczyniły się do śmierci 9 osób, w tym dziecka. W Ćennaj, stolicy pobliskiego stanu Tamilnadu, woda porywała samochody. Wstrzymano tam pracę lotniska, zamknięto szkoły, biura i fabryki. W regionie ewakuowano tysiące ludzi.  

Woda porywała samochody, zginął czterolatek. Potem uderzył cyklon

Woda porywała samochody, zginął czterolatek. Potem uderzył cyklon

Autor:
jdw
/kg
Źródło:
Reuters, PAP, BBC, Hindustan Times

Smog spowił we wtorek stolicę Iranu. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. - Zanieczyszczone powietrze stało się tu ogromnym problemem - powiedział Shahriar Karami, mieszkaniec Teheranu.

Gęsty smog w Teheranie. "Sytuacja pogarsza się z każdym dniem"

Gęsty smog w Teheranie. "Sytuacja pogarsza się z każdym dniem"

Autor:
anw
Źródło:
Reuters

Ostatnie dni przyniosły w wybranych regionach Chorwacji delikatne opady śniegu. Poprószyło między innymi w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Zarejestrowane w niedzielę wideo ukazuje teren parku w zimowej, nieoczywistej dla nas odsłonie. - Gdy pada śnieg, jest tu naprawdę idealnie - oceniła jedna z turystek.  

Krajobraz, który kochają Polacy, zmienił się nie do poznania

Krajobraz, który kochają Polacy, zmienił się nie do poznania

Autor:
jdw
Źródło:
ENEX

Astronautka NASA Jasmin Moghbeli uchwyciła na zdjęciu moment spalania się rosyjskiego statku kosmicznego Progress MS-23 w atmosferze ziemskiej. Widowisko porównała do fajerwerków. Było ono widoczne przez około 2-3 minuty, jak poinformowała astronautka w mediach społecznościowych.  

Tak płonął rosyjski statek kosmiczny

Tak płonął rosyjski statek kosmiczny

Autor:
jdw
Źródło:
TASS, Live Science, TVN24.pl

Sroga zima zapanowała w całej Rosji. W Moskwie w ciągu jednego dnia nasypało 35 centymetrów śniegu, a na północnym wschodzie Syberii temperatura spadła do blisko -60 stopni Celsjusza. Służby meteorologiczne prognozują jeszcze większe mrozy.

Temperatura spadła do -56 stopni. Będzie jeszcze gorzej

Temperatura spadła do -56 stopni. Będzie jeszcze gorzej

Autor:
ps/kg
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Spalanie paliw kopalnych przyczynia się do śmierci ponad pięciu milionów ludzi każdego roku. To około 61 procent wszystkich zgonów spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza - wynika z najnowszego badania. W ocenie jego autorów zwrot w stronę energii odnawialnej może przynieść "znacznie większe" korzyści zdrowotne niż wskazywały wcześniejsze analizy. 

Nowe badanie: spalanie paliw kopalnych odpowiada za ponad pięć milionów zgonów rocznie. Wyniki wyższe niż wcześniej

Nowe badanie: spalanie paliw kopalnych odpowiada za ponad pięć milionów zgonów rocznie. Wyniki wyższe niż wcześniej

Autor:
jdw/kg
Źródło:
The Guardian, TVN24.pl

W weekend Bawarię zasypał śnieg. W Monachium w dalszym ciągu występują utrudnienia w ruchu komunikacji publicznej, a regularny ruch na kolei nie został jeszcze przywrócony. Z zakłóceniami liczyć się muszą również pasażerowie głównego lotniska w mieście. Do paraliżu komunikacyjnego krytycznie odniosły się poniedziałek związek pracowników kolei EVG i stowarzyszenie pasażerów Pro Bahn.  

Monachium w weekend przykryło prawie pół metra śniegu. Utrudnienia komunikacyjne wciąż trwają

Monachium w weekend przykryło prawie pół metra śniegu. Utrudnienia komunikacyjne wciąż trwają

Autor:
jdw
Źródło:
PAP, Merkur, TZ

W weekend sypnęło śniegiem na Wyspach Brytyjskich. Biało zrobiło się między innymi w hrabstwach Kumbria i North Yorkshire w Anglii. Brytyjska służba pogodowa Met Office wydały ostrzeżenia meteorologiczne.

Porzucali samochody w śniegu, teraz będą jeździć po "wielkim lodowisku"

Porzucali samochody w śniegu, teraz będą jeździć po "wielkim lodowisku"

Autor:
anw
Źródło:
independent.co.uk

Sypnęło śniegiem, szczególnie w południowej części kraju. Podkarpaccy strażacy interweniowali w związku opadami blisko 300 razy. Część domów nadal nie ma prądu. Również na Śląsku sytuacja pogodowa była trudna. Przeprowadzono tam kilkadziesiąt interwencji.

Pod naporem śniegu łamały się konary i drzewa. Kilkaset interwencji strażaków

Pod naporem śniegu łamały się konary i drzewa. Kilkaset interwencji strażaków

Autor:
anw
Źródło:
PAP

Napędzana porywami wiatru woda morska wdarła się w sobotę na ulice miasteczka Marina di Pisa we Włoszech. Do południa zespoły lokalnej straży pożarnej przeprowadziły około 70 interwencji.

Wiatr wepchnął wodę morską na ulice miasteczka w Toskanii

Wiatr wepchnął wodę morską na ulice miasteczka w Toskanii

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, La Nazione

Zamieszkujące wybrzeża i wyspy Antarktyki pingwiny maskowe zasypiają ponad dziesięć tysięcy razy dziennie. Ich mikrodrzemki trwają zaledwie cztery sekundy - wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców.

Drzemią 600 razy na godzinę. W tym może tkwić sekret ich sukcesu

Drzemią 600 razy na godzinę. W tym może tkwić sekret ich sukcesu

Autor:
anw
Źródło:
science.org, PAP, nytimes.com

26-letnia Meksykanka zmarła po tym, jak w trakcie pływania ze swoją córką zaatakował ją rekin. Pięcioletniemu dziecku nic się nie stało. Do zdarzenia doszło w miejscowości Melaque w meksykańskim stanie Jalisco.

Atak rekina. Nie żyje 26-letnia kobieta

Atak rekina. Nie żyje 26-letnia kobieta

Autor:
anw
Źródło:
abcnews.go.com, PAP

W wyniku powodzi i osunięć ziemi zginęło na północy Tanzanii co najmniej 47 osób - poinformowały miejscowe władze. W regionie Manyara trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza.

Powodzie w Tanzanii. Są ofiary śmiertelne i ranni

Powodzie w Tanzanii. Są ofiary śmiertelne i ranni

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, PAP

Po śnieżnym i mroźnym początku grudnia w prognozach widać kilkudniową odwilż. Sprawdź długoterminową prognozę pogody przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wkrótce czeka nas odwilż, później mróz znowu ściśnie

Pogoda na 16 dni: wkrótce czeka nas odwilż, później mróz znowu ściśnie

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl

Tegoroczna zima daje się mocno we znaki wielu Europejczykom, opady śniegu i nagłe skoki temperatury są miejscami rekordowe. Prawdziwy rollercoaster pogodowy mamy na Bałkanach. W sobotę w Serbii temperatura osiągnęła najwyższą wartość o tej porze roku od ponad stu lat, po czym drastycznie spadła. W niedzielę termometry pokazują w całym kraju ledwo powyżej zera. W sąsiedniej Chorwacji ogłoszono czerwony alert związany z intensywnymi opadami śniegu i porywistym wiatrem.

Szalona pogoda na Bałkanach. Od 120-letniego rekordu do zera

Szalona pogoda na Bałkanach. Od 120-letniego rekordu do zera

Autor:
ps
/ prpb
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Reuters

Użytkownicy platformy X i Facebooka rozsyłali film, na którym widać, jak na ośnieżonej drodze kierowca zatrzymuje się, widząc idące z naprzeciwka poboczem niedźwiedzie. Nagranie ma rzekomo pokazywać scenę ze Szczyrku - ale to nieprawda.

Niedźwiedzie na drodze w Szczyrku? "Na pewno nie w Polsce"

Niedźwiedzie na drodze w Szczyrku? "Na pewno nie w Polsce"

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Śnieg już przykrywa znaczny obszar Polski, a w pierwszy weekend grudnia jeszcze go przybędzie. I to w dużych ilościach. Jak zapowiadają się kolejne tygodnie tego miesiąca? Co widać w pierwszych prognozach pogody na święta Bożego Narodzenia? O tym wszystkim pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Czy w święta będzie śnieg? Sprawdza nasza synoptyk

Czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Czy w święta będzie śnieg? Sprawdza nasza synoptyk

Autor:
Arleta
Unton-Pyziołek
Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju. - Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej. To obecne i przyszłe zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt ludzi powinny być umieszczane w centrum każdej polityki klimatycznej - mówił polski przywódca. Dodał, że "planeta, na której żyjemy, jest naszym wspólnym dziedzictwem, które wymaga szczególnej troski".

Duda: społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz

Duda: społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz

Autor:
ps
/ prpb
Źródło:
PAP