Monstera – jak dbać o to tropikalne pnącze w domowych warunkach?

[object Object]
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/5

Odnaleziono około 50 gatunków monstery, a w uprawie domowej największą popularnością cieszą się monstera dziurawa (Monstera deliciosa) i jej odmiana monstera Variegata oraz odmiany ozdobne monstery Adansona (Monstera adansonii) i monstery Madison (Monstera minima).

Monstera to roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie naturalnie występuje w lasach tropikalnych jako nadrzewny epifit.

Monstera dziurawa ma charakterystyczne, duże liście, które z czasem stają się powycinane.

Najbardziej pożądanym przez hodowców gatunkiem monstery jest Variegata, której sadzonki są trudne do zdobycia i drogie.

Monstera dziurawa nie ma wysokich wymagań dotyczących uprawy, wystarczy zapewnić jej odpowiednie stanowisko oraz glebę.

Monstera kwitnie i owocuje, jednak zdarza się to niezwykle rzadko w warunkach domowych. Zawarte w liściach i niedojrzałych owocach soki monstery dziurawej są trujące.

Monstera Deliciosa i monstera Variegata – charakterystyka

Monstera dziurawa Deliciosa to zdecydowanie najchętniej uprawiana odmiana tej rośliny, która jest łatwo dostępna. Natomiast monstera Veriegata ma wręcz wartość kolekcjonerską, jest rzadko spotykana i trzeba za nią sporo zapłacić. Obie odmiany zachwycają okazałymi, dużymi liśćmi z charakterystycznymi wcięciami i dziurami, a różnią się jedynie ich zabarwieniem. Monstera dziurawa ma jednobarwne, ciemnozielone liście, podczas gdy monstera Variegata posiada na liściach bezchlorofilowe plamy w białym kolorze.

Monstera dziurawa rośnie bardzo powoli osiągając docelowo nawet trzy metry wysokości. Charakterystyczne dla tej rośliny są również liczne korzenie powietrzne, które umożliwiają jej pięcie się w górę.

Dorosłe monstery pięknie kwitną, a niekiedy wytwarzają jadalne owoce o smaku kwaśnego ananasa. Kwiaty monstery są w kształcie kolby, okryte białym liściem przykwiatowym, z których po roku, a nawet po 18 miesiącach dojrzeje owoc.

Monstera dziurawa – warunki uprawy i pielęgnacja. Jak dbać o Monsterę?

Monstera dziurawa nie jest rośliną wymagającą i trudną w uprawie. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie stanowisko i podłoże oraz wiedzieć, jak często należy ją podlewać.

Kwiat monstera nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem, dlatego najlepiej wybrać dla niej cieniste stanowisko. Wystawienie tej rośliny na słońce, zwłaszcza letnie, poskutkować może blaknięciem i przypaleniem liści, które są przecież największą jej ozdobą.

Podczas uprawy monstery dziurawej należy pamiętać, że jest to roślina pochodząca z lasów tropikalnych, a co za tym idzie uwielbia dużą wilgotność powietrza. W okresie letnim warto zatem zraszać monsterę miękką wodą dwa do trzech razy w ciągu tygodnia, a zimą raz w tygodniu. Kwiat montera będzie najlepiej się czuł w pomieszczeniu, w którym wilgotność powietrza będzie wynosiła minimum 50 proc., dlatego dobrze postawić obok niej nawilżacz powietrza. Innym rozwiązaniem zapewnienia tej roślinie doniczkowej wilgotności jest ustawienie donicy na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą. Woda na podstawce nie powinna jednak dotykać dna donicy.

Jak podlewać monsterę?

Ta okazała roślina doniczkowa nie przepada też za nadmiarem wody, dlatego w ciepłych okresach w ciągu roku monsterę należy podlewać raz w tygodniu, a co trzy tygodnie wodę do podlewania można wzbogacić płynnym, wieloskładnikowym nawozem do roślin zielonych. Zimą roślinę wystarczy podlewać raz na dwa tygodnie.

Jaka ziemia do monstery?

Najlepszym podłożem dla monstery dziurawej będzie dobrze przepuszczalna ziemia do kwiatów doniczkowych, która będzie zapewniać umiarkowaną wilgotność. Gleba powinna zawierać kompost, perlit, keramzyt, torf lub piasek. Do utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności podłoża przyczynią się również włókna lub zrębki kokosowe. Aby zachęcić roślinę do zakwitnięcia należy zapewnić jej temperaturę około 24 st. Celsjusza.

Jak przesadzać monsterę dziurawą?

Młody kwiat monstery mierzący poniżej jednego metra należy przesadzać raz do roku (najlepiej w marcu lub kwietniu) przez około pierwsze dwa, trzy lata jego życia. Starsze monstery dziurawe nie muszą mieć zmienianej donicy ani wymienianego podłoża. Warto natomiast wczesną wiosną zdjąć górną warstwę gleby na głębokości około trzech centymetrów i podmienić ją na nową, bogatszą w składniki odżywcze. Nowa warstwa ziemi powinna dokładnie zakryć korzenie rośliny, a podlewanie po dosypaniu świeżej gleby należy wykonać po upływie 48 godzin.

Jak ukorzenić monsterę?

Rozmnażanie monstery dziurawej najprościej wykonać poprzez ukorzenianie w wodzie lub ziemi sadzonek wierzchołkowych. Sadzonki te pozyskuje się w wyniku odcięcia z części wierzchołkowej rośliny pod węzłem, czyli miejscem, z którego wyrastał liść. Powinny to być łodygi z trzema lub czterema liśćmi i korzeniem powietrznym. Do wytworzenia korzeni zarówno w wodzie, jak i w glebie, konieczna będzie wysoka temperatura (około 26-26 st. Celsjusza) oraz wysoka wilgotność powietrza.

Ile kosztuje monstera i gdzie ją kupić?

Monstera dziurawa Deliciosa dostępna jest w niemal każdym sklepie ogrodniczym, zarówno stacjonarnym, jak i internetowym. Cena małej sadzonki mierzącej średnio 12 cm wynosi około 12 zł. Dojrzalsze i bardziej dorodne kwiaty monstery o wysokości od 60 do 70 cm są warte koło 100 zł, a rośliny wysokie na dwa metry kosztują nawet 500 zł. Ceny trudniej osiągalnej odmiany monstery dziurawej – Variegaty zaczynają się od 500 zł za 35-centymetrową sadzonkę.

Czy monstera jest trująca?

Liście monstery, mimo że piękne, to są także niebezpieczne, gdyż zawierają związki szczawianu wapnia, które w kontakcie z ludzką skórą mogą powodować silne podrażnienia. Związek ten występuje również w niedojrzałych owocach monstery, dlatego można je spożywać wyłącznie wtedy, gdy są w pełni dojrzałe. Spożycie młodych owoców lub liści monstery dziurawej skutkować może zatruciem pokarmowym, czyli wymiotami i biegunką, które mogą prowadzić do odwodnienia organizmu.

Autor: msk//mro / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W poniedziałek 17.06 po południu nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada i silnie wieje. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w kilku województwach

Gdzie jest burza? Grzmi w kilku województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Stan Michigan nawiedziły gwałtowne burze. W miejscowości Bloomingdale wiatr zdmuchnął stojącą w ogrodzie trampolinę. Mieszkaniec domu uchwycił ten moment na nagraniu.

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox17online.com

W pogodzie w tym tygodniu będzie się działo. Czekają nas pierwsze upalne dni, choć nie wszyscy ich doświadczą. Nie zabraknie słońca, ale w prognozie widać nawałnice.

Nawałnice i afrykański żar. To będzie bardzo trudny tydzień

Nawałnice i afrykański żar. To będzie bardzo trudny tydzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Z prognoz wynika, że temperatura w cieniu w wielu miejscach kraju sięgnie 32 stopni. Instytut ostrzega też przed burzami. Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia.

Nie tylko burze. Będzie tak gorąco, że IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia

Nie tylko burze. Będzie tak gorąco, że IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Na Babiej Górze odkryto dwa nieznane dotąd naukowcom gatunki jastrzębców, roślin należących do rodziny astrowatych. Zostały uznane za gatunki endemiczne, a więc występujące tylko tam. Łacińskie określenie jednego z nich pochodzi od nazwy Babiogórskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Źródło:
PAP

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Antycyklon afrykański nadciąga nad Włochy. Nadano mu imię sędziego z Piekła z "Boskiej komedii" Dantego, wyznaczającego miejsce grzesznym duszom. W szczycie upałów temperatura ma przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Susza daje się we znaki rolnikom i spowodowała straty w plonach. W okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca występowała na terenie 15 województw - podał w raporcie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Według ekspertów największe zagrożenie występowało wśród upraw zbóż jarych.

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Źródło:
PAP, susza.iung.pulawy.pl

Pożar szaleje na terenie hrabstwa Los Angeles w stanie Kalifornia. Zmusił do ewakuacji 1200 osób, głównie urlopowiczów - poinformowały lokalne władze. Z ogniem walczy ponad 400 strażaków, wspomaganych przez ciężki sprzęt i samoloty.

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Źródło:
Reuters, CNN, PAP,eu.usatoday.com

W czasie wyprawy na Marsa nerki astronautów mogą zostać niemal całkowicie zniszczone - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców. Winne temu ma być głównie promieniowanie kosmiczne. Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach "Nature Communications".

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Źródło:
PAP, nature.com

Obfite opady deszczu spowodowały, że w środkowym Ekwadorze doszło do osunięcia ziemi. Zwały błota i skał zeszły z górskiego zbocza na drogę i domy. Zginęło co najmniej sześć osób, a 30 uznaje się za zaginione - podały władze tego kraju.

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje sześć osób

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje sześć osób

Źródło:
Reuters, PAP

Kilkadziesiąt interwencji przeprowadzili strażacy w związku z burzą, która przeszła w niedzielę nad Warszawą. Ich działania dotyczyły przede wszystkim konarów czy gałęzi, które spadały na ulice i chodniki.

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Źródło:
PAP

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Burze słoneczne na Marsie mogą mieć wpływ na członków misji załogowych, którzy w przyszłości tam wyruszą. Badania przeprowadzone po dotarciu silnego rozbłysku słonecznego do Czerwonej Planety pokazały, że ludzie powinni być przygotowani na poważne dawki promieniowania. Naukowcy zaobserwowali także marsjańskie zorze.

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Źródło:
JPL NASA, tvnmeteo.pl

Ropa naftowa zagraża rezerwatom przyrody w Singapurze. Do wycieku z pobliskiego terminalu żeglugowego doszło w piątek po południu. Władze przekazały, że aktywnie walczą z rozprzestrzenianiem się zanieczyszczenia.

Ropa w każdej chwili może dotrzeć na kultowe plaże i do rezerwatów

Ropa w każdej chwili może dotrzeć na kultowe plaże i do rezerwatów

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Straits Times, tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze nawiedziły wschodni Meksyk. Oberwanie chmury trwało dwie godziny i spowodowało lokalne podtopienia. W mieście Tizimin podnoszący się poziom wody uwięził starszą kobietę w jej własnym domu. Konieczna była interwencja strażaków.

Padało dwie godziny. 90-latka zabrana z zalanego domu

Padało dwie godziny. 90-latka zabrana z zalanego domu

Źródło:
The Yucatan Times, El Univeral, ENEX

W sobotę na greckiej wyspie Samos znaleziono ciało holenderskiego turysty. Mężczyzna był poszukiwany od ubiegłej niedzieli, kiedy widziano go tam spacerującego w upale. Do tej pory w podobny sposób w ostatnim czasie w Grecji, która zmagała się z bardzo wysoką temperaturą, zmarły cztery osoby. Trwają poszukiwania kolejnych.

Kolejna ofiara śmiertelna wędrówek w upałach

Kolejna ofiara śmiertelna wędrówek w upałach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, AP, Greek Reporter

Ulewne deszcze nawiedziły w piątek japońską wyspę Okinawa. Opady były tak intensywne, że drogi zamieniały się w rzeki, co znacznie utrudniało podróż - auta utknęły w korkach. Władze wydały ostrzeżenia meteorologiczne dla mieszkańców, a także nakazy ewakuacji.

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Źródło:
Okinawa Times, ENEX, NHK

El Nino oficjalnie dobiegło końca, a to, co po nim nastąpi, może wstrząsnąć pogodą na całym świecie - donosi CNN. Stany Zjednoczone mogą doświadczyć wyjątkowo gorącego lata, obfitującego w huragany.

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

Źródło:
Reuters, cpc.ncep.noaa.gov

1344 metry - na taką głębokość zanurkował pewien żółw skórzasty z rejonu Wysp Salomona. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony badaniami naukowymi, zostanie uznany za rekord Guinnessa.

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Trwa usuwanie skutków nawałnic i powodzi, jakie w weekend nawiedziły południe i wschód Austrii. Wstępnie straty szacuje się na co najmniej pięć milionów euro. W pomoc poszkodowanym zaangażował się rząd oraz organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Źródło:
PAP

Powrót kapsuły Starliner z dwojgiem astronautów na pokładzie został po raz kolejny przesunięty. Amerykanie mają wrócić na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca - podała w piątek NASA.

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w nocy z czwartku na piątek przez Rumunię. W różnych częściach kraju mocno padało i silnie wiało, co doprowadziło do poważnych zniszczeń.

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Źródło:
ENEX

Żmija nosoroga ugryzła siedmioletnie dziecko w Chorwacji. Ten silnie jadowity gatunek staje się coraz większym problemem nie tylko w okolicach Splitu, gdzie doszło do ataku - węże te znajdowane są coraz bliżej ludzkich siedzib także w innych popularnych wśród turystów regionach.

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Źródło:
PAP, Dnevnik, TPortal

W Tajlandii urodziły się bliźnięta słoni. Ciąża bliźniacza u tego gatunku jest niezwykle rzadka. - To cud - powiedziała w rozmowie z BBC weterynarz Lardthongtare Meepan, która odbierała poród.

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Źródło:
BBC

NASA wyróżniła zdjęcie zorzy polarnej i obserwatorium na Śnieżce tytułem fotografii dnia. Zdjęcie powstało spontanicznie i dzięki ogromnemu szczęściu - mówi jego autor, Daniel Koszela. Jak podkreśla zorza, którą uwiecznił, "przejdzie do historii".

Zjawisko, które "przejdzie do historii". NASA wyróżnia zdjęcie Polaka

Zjawisko, które "przejdzie do historii". NASA wyróżnia zdjęcie Polaka

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podsumował maj pod względem temperatury i opadów atmosferycznych. Z raportu wynika, że był to miesiąc ekstremalnie ciepły - ze średnią temperaturą wynoszącą 16 stopni Celsjusza. A jak wyglądały kwestie związane z opadami?

Maj 2024 roku był w Polsce ekstremalnie ciepły

Maj 2024 roku był w Polsce ekstremalnie ciepły

Źródło:
IMGW