Monstera – jak dbać o to tropikalne pnącze w domowych warunkach?

[object Object]
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/5

Odnaleziono około 50 gatunków monstery, a w uprawie domowej największą popularnością cieszą się monstera dziurawa (Monstera deliciosa) i jej odmiana monstera Variegata oraz odmiany ozdobne monstery Adansona (Monstera adansonii) i monstery Madison (Monstera minima).

Monstera to roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie naturalnie występuje w lasach tropikalnych jako nadrzewny epifit.

Monstera dziurawa ma charakterystyczne, duże liście, które z czasem stają się powycinane.

Najbardziej pożądanym przez hodowców gatunkiem monstery jest Variegata, której sadzonki są trudne do zdobycia i drogie.

Monstera dziurawa nie ma wysokich wymagań dotyczących uprawy, wystarczy zapewnić jej odpowiednie stanowisko oraz glebę.

Monstera kwitnie i owocuje, jednak zdarza się to niezwykle rzadko w warunkach domowych. Zawarte w liściach i niedojrzałych owocach soki monstery dziurawej są trujące.

Monstera Deliciosa i monstera Variegata – charakterystyka

Monstera dziurawa Deliciosa to zdecydowanie najchętniej uprawiana odmiana tej rośliny, która jest łatwo dostępna. Natomiast monstera Veriegata ma wręcz wartość kolekcjonerską, jest rzadko spotykana i trzeba za nią sporo zapłacić. Obie odmiany zachwycają okazałymi, dużymi liśćmi z charakterystycznymi wcięciami i dziurami, a różnią się jedynie ich zabarwieniem. Monstera dziurawa ma jednobarwne, ciemnozielone liście, podczas gdy monstera Variegata posiada na liściach bezchlorofilowe plamy w białym kolorze.

Monstera dziurawa rośnie bardzo powoli osiągając docelowo nawet trzy metry wysokości. Charakterystyczne dla tej rośliny są również liczne korzenie powietrzne, które umożliwiają jej pięcie się w górę.

Dorosłe monstery pięknie kwitną, a niekiedy wytwarzają jadalne owoce o smaku kwaśnego ananasa. Kwiaty monstery są w kształcie kolby, okryte białym liściem przykwiatowym, z których po roku, a nawet po 18 miesiącach dojrzeje owoc.

Monstera dziurawa – warunki uprawy i pielęgnacja. Jak dbać o Monsterę?

Monstera dziurawa nie jest rośliną wymagającą i trudną w uprawie. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie stanowisko i podłoże oraz wiedzieć, jak często należy ją podlewać.

Kwiat monstera nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem, dlatego najlepiej wybrać dla niej cieniste stanowisko. Wystawienie tej rośliny na słońce, zwłaszcza letnie, poskutkować może blaknięciem i przypaleniem liści, które są przecież największą jej ozdobą.

Podczas uprawy monstery dziurawej należy pamiętać, że jest to roślina pochodząca z lasów tropikalnych, a co za tym idzie uwielbia dużą wilgotność powietrza. W okresie letnim warto zatem zraszać monsterę miękką wodą dwa do trzech razy w ciągu tygodnia, a zimą raz w tygodniu. Kwiat montera będzie najlepiej się czuł w pomieszczeniu, w którym wilgotność powietrza będzie wynosiła minimum 50 proc., dlatego dobrze postawić obok niej nawilżacz powietrza. Innym rozwiązaniem zapewnienia tej roślinie doniczkowej wilgotności jest ustawienie donicy na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą. Woda na podstawce nie powinna jednak dotykać dna donicy.

Jak podlewać monsterę?

Ta okazała roślina doniczkowa nie przepada też za nadmiarem wody, dlatego w ciepłych okresach w ciągu roku monsterę należy podlewać raz w tygodniu, a co trzy tygodnie wodę do podlewania można wzbogacić płynnym, wieloskładnikowym nawozem do roślin zielonych. Zimą roślinę wystarczy podlewać raz na dwa tygodnie.

Jaka ziemia do monstery?

Najlepszym podłożem dla monstery dziurawej będzie dobrze przepuszczalna ziemia do kwiatów doniczkowych, która będzie zapewniać umiarkowaną wilgotność. Gleba powinna zawierać kompost, perlit, keramzyt, torf lub piasek. Do utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności podłoża przyczynią się również włókna lub zrębki kokosowe. Aby zachęcić roślinę do zakwitnięcia należy zapewnić jej temperaturę około 24 st. Celsjusza.

Jak przesadzać monsterę dziurawą?

Młody kwiat monstery mierzący poniżej jednego metra należy przesadzać raz do roku (najlepiej w marcu lub kwietniu) przez około pierwsze dwa, trzy lata jego życia. Starsze monstery dziurawe nie muszą mieć zmienianej donicy ani wymienianego podłoża. Warto natomiast wczesną wiosną zdjąć górną warstwę gleby na głębokości około trzech centymetrów i podmienić ją na nową, bogatszą w składniki odżywcze. Nowa warstwa ziemi powinna dokładnie zakryć korzenie rośliny, a podlewanie po dosypaniu świeżej gleby należy wykonać po upływie 48 godzin.

Jak ukorzenić monsterę?

Rozmnażanie monstery dziurawej najprościej wykonać poprzez ukorzenianie w wodzie lub ziemi sadzonek wierzchołkowych. Sadzonki te pozyskuje się w wyniku odcięcia z części wierzchołkowej rośliny pod węzłem, czyli miejscem, z którego wyrastał liść. Powinny to być łodygi z trzema lub czterema liśćmi i korzeniem powietrznym. Do wytworzenia korzeni zarówno w wodzie, jak i w glebie, konieczna będzie wysoka temperatura (około 26-26 st. Celsjusza) oraz wysoka wilgotność powietrza.

Ile kosztuje monstera i gdzie ją kupić?

Monstera dziurawa Deliciosa dostępna jest w niemal każdym sklepie ogrodniczym, zarówno stacjonarnym, jak i internetowym. Cena małej sadzonki mierzącej średnio 12 cm wynosi około 12 zł. Dojrzalsze i bardziej dorodne kwiaty monstery o wysokości od 60 do 70 cm są warte koło 100 zł, a rośliny wysokie na dwa metry kosztują nawet 500 zł. Ceny trudniej osiągalnej odmiany monstery dziurawej – Variegaty zaczynają się od 500 zł za 35-centymetrową sadzonkę.

Czy monstera jest trująca?

Liście monstery, mimo że piękne, to są także niebezpieczne, gdyż zawierają związki szczawianu wapnia, które w kontakcie z ludzką skórą mogą powodować silne podrażnienia. Związek ten występuje również w niedojrzałych owocach monstery, dlatego można je spożywać wyłącznie wtedy, gdy są w pełni dojrzałe. Spożycie młodych owoców lub liści monstery dziurawej skutkować może zatruciem pokarmowym, czyli wymiotami i biegunką, które mogą prowadzić do odwodnienia organizmu.

Autor: msk//mro / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę nad Polską występują wyładowania atmosferyczne i wieje silny wiatr. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Błyska się i grzmi w dwóch województwach

Gdzie jest burza? Błyska się i grzmi w dwóch województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 15.04. Noc miejscami będzie chłodna, na termometrach zobaczymy czasami tylko kilka stopni. W dzień sporą część Polski obejmie strefa opadów. Termometry pokażą maksymalnie 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 15.04. Nocą miejscami tylko kilka stopni, w dzień popada i zagrzmi

Pogoda na jutro - poniedziałek, 15.04. Nocą miejscami tylko kilka stopni, w dzień popada i zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, a także silnym wiatrem, którego porywy mogą sięgać 75 kilometrów na godzinę.

Alerty IMGW. Tu należy uważać, bo warunki pogodowe są groźne

Alerty IMGW. Tu należy uważać, bo warunki pogodowe są groźne

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Ulewne deszcze spowodowały, że na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes) doszło do osunięć ziemi. Zginęło co najmniej 19 osób - podały w niedzielę lokalne władze. Ucierpiały szczególnie okolice osady Makale w dystrykcie Tana Toraja. Trwają tam poszukiwania dwóch zaginionych osób.

Indonezja. 19 osób zginęło na skutek osunięcia się ziemi

Indonezja. 19 osób zginęło na skutek osunięcia się ziemi

Źródło:
PAP, Reuters

Ciepły weekend trwa w wielu częściach Europy. W sobotę słoneczna, upalna pogoda skłoniła mieszkańców francuskiej Nicei do wypoczynku na plażach. Cieplej niż zazwyczaj było także w Grecji, Hiszpanii czy Portugalii.

W części Europy żar leje się z nieba. "Nie sądzę, że takie upały są normalne"

W części Europy żar leje się z nieba. "Nie sądzę, że takie upały są normalne"

Aktualizacja:
Źródło:
Meteo France, RTL.be, Ant1 News, Reuters, La Sexta, tempo.pt

Burza przetoczyła się w nocy nad Ustką (woj. pomorskie). Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. Jak wynika z prognoz, w niedzielę w Polsce spodziewane są dalsze wyładowania atmosferyczne.

Za mieszkańcami Ustki niespokojna noc

Za mieszkańcami Ustki niespokojna noc

Źródło:
Kontakt 24, IMGW, tvnmeteo.pl

Naukowcy uczą czworonożnego robota-psa poruszania się po górzystym terenie. Ćwiczenia odbywają się na terenie Mount Hood w amerykańskim stanie Oregon. Teren ten ma symulować ekstremalne warunki panujące na Księżycu i Marsie.

Robot-pies uczy się chodzić po terenie przypominającym powierzchnię Marsa

Robot-pies uczy się chodzić po terenie przypominającym powierzchnię Marsa

Źródło:
BBC, Reuters

Tegoroczny sezon pożarowy w Kanadzie może być "katastrofalny", podobnie jak zeszłoroczny - poinformowały władze tego kraju. Zdaniem ekspertów wpływ na ilość, siłę i zasięg pożarów, które mogą wybuchnąć w tym roku, mają ponadprzeciętnie wyższa temperatura powietrza i zjawisko El Niño.

To może być kolejny "katastrofalny" sezon pożarowy

To może być kolejny "katastrofalny" sezon pożarowy

Źródło:
Reuters

W wyniku powodzi, które nawiedziły Kenię, zginęło co najmniej 13 osób - poinformowało w piątek biuro Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej. Żywioł zmusił do przesiedlenia około 15 tysięcy osób. W Tanzanii również zmagają się z powodzią.

Autobus szkolny utonął w zalanym wodą wąwozie

Autobus szkolny utonął w zalanym wodą wąwozie

Źródło:
PAP

Choć to dopiero pierwsza połowa kwietnia, to drzewa w wielu miejscach są już zielone, zakwitły kasztanowce, magnolie, tulipany. Widać też żółte dywany rzepaku. Taki "wybuch" wiosny może nas cieszyć, jednak należy pamiętać, że może mieć też negatywne konsekwencje. Jak podkreśla Maja Popielarska, prezenterka tvnmeteo.pl i prowadząca programu "Nowa Maja w ogrodzie" w HGTV, niemal wszystko kwitnie w jednej chwili, a to "zaburza pracę owadów zapylających, które później będą mieć mniej pokarmu".

Wiosna "dostała zadyszki". Niektóre rośliny kwitną miesiąc wcześniej

Wiosna "dostała zadyszki". Niektóre rośliny kwitną miesiąc wcześniej

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, IMGW

Pod koniec maja w szkockim jeziorze Loch Ness rozpoczną się kolejne poszukiwania słynnego potwora. O pomoc została poproszona amerykańska agencja kosmiczna. - Mamy nadzieję, że eksperci z NASA mogą dysponować zaawansowaną technologią obrazowania do skanowania jeziora. Musielibyśmy usiąść i porozmawiać z nimi o tym, jak ją tu sprowadzić - powiedziała Aimee Todd z Loch Ness Centre. W tym roku mija 90 lat od pierwszej zorganizowanej ekspedycji w celu wyjaśnienia tajemnicy.

Będą szukać potwora z Loch Ness. Proszą NASA o pomoc

Będą szukać potwora z Loch Ness. Proszą NASA o pomoc

Źródło:
PAP

Dwie znacznych rozmiarów asteroidy w poniedziałek miną naszą planetę - wynika z danych udostępnionych przez Centrum ds. Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS). Są one zaliczane do tak zwanych obiektów potencjalnie niebezpiecznych.

Dwie "potencjalnie niebezpieczne" asteroidy zbliżą się do Ziemi

Dwie "potencjalnie niebezpieczne" asteroidy zbliżą się do Ziemi

Źródło:
PAP

W berlińskim Muzeum Obrzydliwej Żywności można spróbować pieczonych świerszczy, byczego prącia czy smażonej tarantuli. - Chcę prowadzić działania edukacyjne na temat uprzedzeń kulinarnych i kulturowych - mówi dyrektorka Aleksandra Bernsteiner.

Jak smakuje smażona tarantula albo prącie byka? Tu można się o tym przekonać

Jak smakuje smażona tarantula albo prącie byka? Tu można się o tym przekonać

Źródło:
Reuters

Ptak naśladował dźwięk syreny policyjnej w angielskim hrabstwie Oxfordshire. Zwierzęciu udało się niemal idealnie odwzorować charakterystyczny odgłos towarzyszący przejazdowi auta na sygnale. Jak potwierdzili funkcjonariusze w mediach społecznościowych, to wcale nie spóźniony żart primaaprilisowy.

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Źródło:
Reuters, BBC, All About Birds

Lirydy pojawią się na nocnym niebie. Ten rój meteorów charakteryzuje się sporą szybkością, i chociaż nie zawsze jest bardzo aktywny, od czasu do czasu towarzyszą mu efektowne deszcze spadających gwiazd. Sprawdź, kiedy warto będzie spojrzeć w niebo.

Tę atrakcję zobaczysz gołym okiem. Będzie widoczna na niebie już niebawem

Tę atrakcję zobaczysz gołym okiem. Będzie widoczna na niebie już niebawem

Źródło:
PAP

Policja z Florydy ratowała ludzi uwięzionych przez wody powodziowe. W czwartek nad miastem Tallahassee przeszły dwie silne burze, które przyniosły lokalnie ponad 250 litrów deszczu na metr kwadratowy. Opady uszkodziły drogi, domy i samochody.

Wody przybywało, zostali uwięzieni. Nagranie

Wody przybywało, zostali uwięzieni. Nagranie

Źródło:
Reuters, Tallahassee Democrat, NWS

- Obecne zmiany klimatyczne będą miały reperkusje przez dziesiątki tysięcy, a nawet setki tysięcy lat - podkreśla geolog Jan Zalasiewicz, emerytowany profesor Uniwersytetu w Leicester, który jest jednym z inicjatorów koncepcji ustanowienia epoki nazywanej antropocenem. Jak mówi, "zmieniliśmy biologię w każdym zakątku Ziemi w niespotykanej wcześniej skali i wyjątkowo krótkim czasie".

"Pod tym względem jesteśmy wyjątkowi w historii świata". Co po nas zostanie?

"Pod tym względem jesteśmy wyjątkowi w historii świata". Co po nas zostanie?

Źródło:
PAP

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi społeczności łowiecko-zbierackich. Na dawnym cmentarzu w Argentynie archeolodzy odnaleźli szczątki przedstawiciela gatunku Dusicyon avus, wymarłego kuzyna dzisiejszych psowatych. Sposób pochówku zwierzęcia wskazywał na to, że było ono bliskim towarzyszem jednego z ówczesnych mieszkańców Patagonii.

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi człowieka

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi człowieka

Źródło:
CNN, NY Times

Mieszkańcy jednego z bloków w warszawskim Śródmieściu znaleźli na klatce schodowej węża zbożowego. Liczącego ponad 1,2 metra egzotycznego gościa odłowili strażnicy miejscy.

Na schodach przestraszył ich czerwony wąż

Na schodach przestraszył ich czerwony wąż

Źródło:
PAP

Kończy się sezon narciarski w Tatrach. Duże ocieplenie w ostatnich dniach spowodowało, że na szczytach szybko ubywa śniegu. Otwarty jest jeszcze szlak na odcinku Czarny Staw - Rysy oraz rejon Kotła Gąsienicowego.

"Śnieg ginie w oczach". Ostatnia szansa na narty w Tatrach

"Śnieg ginie w oczach". Ostatnia szansa na narty w Tatrach

Źródło:
PAP, TPN

Archeolodzy natknęli się w Pompejach na malowidła, na których widać sceny z mitologii greckiej. Freski są zachowane w doskonałym stanie. - To naprawdę prawdziwy skarbiec, bo za każdym razem podczas wykopalisk odkrywamy coś pięknego i znaczącego - powiedział włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano.

Doskonale zachowane freski odkryte w Pompejach

Doskonale zachowane freski odkryte w Pompejach

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wysychają ważne dla mieszkańców stolicy Kolumbii i okolic źródła wody pitnej. Władze podjęły decyzję o racjonowaniu wody dla około dziewięciu milionów ludzi.

W tej stolicy trzeba racjonować wodę. Sytuacja najgorsza od 40 lat

W tej stolicy trzeba racjonować wodę. Sytuacja najgorsza od 40 lat

Źródło:
PAP, Reuters. tvnmeteo.pl

Trzech rozbitków zostało uratowanych z bezludnej wyspy w Mikronezji. Ich łódź została uszkodzona podczas rejsu, na który wybrali się w Niedzielę Wielkanocną. Odnalezienie mężczyzn było możliwe dzięki wykonanemu na piasku napisowi.

Spędzili dziewięć dni na bezludnej wyspie. Ocalił ich "akt pomysłowości"

Spędzili dziewięć dni na bezludnej wyspie. Ocalił ich "akt pomysłowości"

Źródło:
BBC, Reuters

Znak ostrzegający przed nisko latającymi bocianami został ustawiony w niemieckiej miejscowości Sandstedt. Dochodziło tam do wypadków z udziałem tych majestatycznych ptaków, które podczas zbliżania się do gniazd często znajdowały się na drodze ciężarówek.

"Uwaga, nisko latające bociany!" Postawiono nietypowy znak

"Uwaga, nisko latające bociany!" Postawiono nietypowy znak

Źródło:
RTL

Wiosna zaskakuje temperaturą. W pierwszych dniach kwietnia zrobiło się tak gorąco, że poczuliśmy lato. Jakiej pogody spodziewać się w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej stworzył eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na lato 2024.

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Oto prognoza IMGW na lato 2024

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Oto prognoza IMGW na lato 2024

Źródło:
IMGW