Difenbachia – uprawa i pielęgnacja

Źródło:
„Rośliny ozdobne w mieszkaniu i na balkonie”, Izabela Kiljańska
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/4
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock

Difenbachia jest rośliną tropikalną z Ameryki Południowej, która dobrze adaptuje się jako kwiat doniczkowy. Jest to roślina z rodziny obrazkowatych, która występuje w 57 gatunkach. W naturalnym środowisku difenbachia dorasta do 180 centymetrów wzrostu, jednak w warunkach domowych przyjmuje raczej krzewiasty kształt i w zależności od odmiany może osiągnąć od 10 do 110 centymetrów wysokości.

● Difenbachia jest silnie trującą rośliną, dlatego wszelkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach, a także chronić dzieci i zwierzęta przed kontaktem z nią. ● Difenbachia nie ma dużych wymagań hodowlanych i pielęgnacyjnych, jednak źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie i przeciągi. ● Kwiaty difenbachii rzadko się pojawiają w uprawie domowej, jednak w przypadku zakwitnięcia rośliny, należy usunąć kwiatostany, aby nie osłabiały rośliny. ● Difenbachię należy co rok przesadzać do większej o dwa rozmiary doniczki.

Jak wygląda diffenbachia?

Difenbachia (można spotkać się też z nazwami diffenbachia i diphenbachia) jest egzotyczną rośliną, która jest ceniona przez hodowców za atrakcyjny pokrój i oryginalną barwę liści. Liście kwiatu difenbachia są duże i szerokie, mają sercowaty lub lancetowaty kształt i charakterystyczne zabarwienie. W domowych warunkach roślina rzadko kwitnie, jednak gdy to się zdarzy, wytwarza jednopienne kwiaty okryte pochwami kwiatowymi, charakterystycznymi dla roślin z rodzaju obrazkowatych. Co ciekawe i jednocześnie bardzo ważne dla hodowców difenbachii, jeśli pojawią się kwiatostany, należy je jak najszybciej usunąć, aby nie dopuścić do obumierania liści.

Difenbachia – odmiany

W domowej uprawie difenbachii najbardziej cenione są takie odmiany, jak:

difenbachia Exotica – posiadająca ciemnozielone liście pokryte przebarwieniami w kolorze kremowym i bladozielonym,

difenbachia Rudolph Roehrs –  młode liście tej odmiany są kremowobiałe, a z czasem pojawiają się na nich bladozielone plamy oraz zielone żyłki i brzegi,

difenbachia Tropic Snow – to odmiana ma liście kremowobiałe, które wyróżniają się na tle ciemnozielonych nerwów i obrzeżenia.

difenbachia Camilla – ciemnozielone, szerokie, nieregularne obrzeżenie liści tej odmiany kontrastuje kremowym środkiem,

difenbachia Reflector – na powierzchni liści tej odmiany powstaje ciekawa, pstrokata mozaika tworzona przez nieregularne, kremowe, jasno i ciemnozielone plamki,

difenbachia Camouflage – ta odmiana ma niemal całkowicie żółte liście, na których pojawiają się nieregularne, ciemnozielone kropki i plamy.

Difenbachia – uprawa

Naturalnym środowiskiem difenbachii są lasy tropikalne, dlatego należy zapewnić jasne i wilgotne stanowisko, jednak bez bezpośredniego nasłonecznienia. Roślina będzie dobrze się rozwijać również w półcienistych miejscach, jednak spowoduje to mniejsze wybarwienie liści – odmiany silniej pstrolistne potrzebują więcej światła.

Difenbachia nie lubi przeciągów, a optymalna temperatura dla tej rośliny to około 20 st. Celsjusza. Dieffenbachia preferuje wysoką wilgotność, dlatego latem najlepiej postawić doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej kamykami i wodą, uważając jednak, by spód doniczki nie dotykał wody. Liście difenbachii dobrze znoszą zraszanie wodą, zatem jest to dobry sposób na zapewnienie roślinie odpowiedniego poziomu wilgotności. Inną metodą może być postawienie w pobliżu rośliny nawilżacza powietrza lub miski z wodą.

Najlepszym podłożem dla kwiatu difenbachia będzie gleba o kwaśnym odczynie, np. mieszanka ziemi kompostowej, torfu i wermikulitu. Na dnie doniczki należy utworzyć warstwę drenażową z kamyków lub keramzytu.

Difenbachia – pielęgnacja

Wiosną i latem difenbachię należy podlewać obficie dwa do trzech razy w tygodniu, uważając jednak, by korzenie nie „stały” w wodzie. Zimą natomiast trzeba utrzymywać glebę lekko wilgotną, podlewając letnią wodą nie częściej niż raz w tygodniu. Po każdym podlaniu rośliny należy usunąć nadmiar wody z podstawki.

Od wiosny do jesieni należy zasilić difenbachię raz w miesiącu nawozem płynnym. W tym celu można użyć mieszanki przeznaczona dla kwiatów o ozdobnych liściach.

Diphenbachia to kwiat, który wymaga corocznego przesadzania. Należy to robić na wiosnę, każdorazowo do doniczki o dwa rozmiary większej od poprzedniej.

Do zabiegów pielęgnacyjnych difenbachii zalicza się również odmładzanie rośliny, czyli usuwanie dolnych, obumarłych liści. Niestety po dłuższym okresie stosowania tego zabiegu odmładzającego połączonego z szybkim wzrostem rośliny, staje się ona mało atrakcyjna wizualnie, gdyż jej łodygi stają się bardzo widoczne. W takiej sytuacji można rozmnożyć roślinę poprzez obcięcie łodyg około 10 centymetrów nad ziemią. Z pozostałych części łodyg odrosną nowe pędy. Ze ściętych pędu można przygotować sadzonki, które należy ukorzenić w wodzie, a następnie umieścić w doniczce wypełnionej podłożem. Można przygotować również sadzonki wierzchołkowe z liści difenbachii.

Difenbachia – choroby

Diphenbachia jest podatna na niektóre choroby infekcyjne. Do najczęściej spotykanych chorób atakujących diphanbachię zaliczają się: - fytoftoroza, - rizoktonioza, - szara pleśń, - zgnilizna podstawy pędu, - brunatna plamistość liści, - pierścieniowa plamistość liści.

Większość z tych chorób powoduje żółknięcie liści difenbachii i brunatne plamy na łodygach. Szara pleśń objawia się dodatkowo tworząc szary, puszysty nalot na łodygach.

Przebarwienia liści difenbachii mogą być powodowane również przez szkodniki roślin doniczkowych, takie jak przędziorki, wełnowce i miseczniki. Mszyce bardzo rzadko atakują diphanbachię. 

Difenbachia – czy jest trująca?

Difenbachia wykazuje wprawdzie właściwości oczyszczające powietrze z wielu toksyn (np. ksylenu, toluenu), jednak jest również bardzo niebezpieczna, szczególnie dla dzieci i zwierząt domowych. W tkankach rośliny znajduje się silnie trujący sok, który zawiera między innymi szczawiany wapnia i enzymy trawienne. Wszelkie prace przy pielęgnacji difenbachii powinny być wykonywane w rękawiczkach, ponieważ jeśli sok dostanie się do oczu, nosa, ust lub będzie miał kontakt ze skórą, może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, takich jak trudności z oddychaniem, obrzęki, stany zapalne, czy poparzenia. Spożycie liści difenbachii przez dziecko może spowodować podrażnienie, a nawet tymczasowy paraliż strun głosowych. O poważnym zagrożeniu płynącym z kontaktu z zawartymi w roślinie sokami może chociażby świadczyć fakt, że był wykorzystywany przez Indian do zatruwania strzał.

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: „Rośliny ozdobne w mieszkaniu i na balkonie”, Izabela Kiljańska

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed spiekotą. Z prognozy wynika, że termometry pokazać mogą w cieniu 33 stopnie, na słońcu zaś temperatura będzie znacznie wyższa.

Pomarańczowe alarmy w 13 województwach

Pomarańczowe alarmy w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Co najmniej 11 osób zginęło w wyniku zawalenia się mostu autostradowego na północnym zachodzie Chin - poinformowały w sobotę chińskie media państwowe. Trwają poszukiwania około 30 zaginionych osób.

Po ulewach zawalił się most. Zginęło kilkanaście osób

Po ulewach zawalił się most. Zginęło kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda na dziś. W sobotę 20.07 wystąpi zmienne zachmurzenie. Termometry pokażą maksymalnie 29 stopni. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na dziś - sobota, 20.07. Czeka nas spora dawka słońca

Pogoda na dziś - sobota, 20.07. Czeka nas spora dawka słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bułgarscy strażacy od wielu dni zmagają się z potężnymi pożarami, które trawią ich kraj. Walkę z żywiołem utrudnia bardzo wysoka temperatura i brak opadów. W kilku miejscowościach niezbędna była ewakuacja mieszkańców. 

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Źródło:
Reuters

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Pogodna, słoneczna i bardzo ciepła aura utrzyma się do końca tygodnia. Później Polska znajdzie się w strefie chłodnego frontu atmosferycznego, który, oprócz ochłodzenia, przyniesie przelotne opady deszczu i lokalne burze.

Przed nami gorący weekend. Nowy tydzień przyniesie zmianę

Przed nami gorący weekend. Nowy tydzień przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Słowaccy ratownicy odnaleźli w piątek ciało 61-letnigo turysty z Polski, który idąc we mgle, stracił orientację i spadł z grani podczas schodzenia z Małego Kieżmarskiego Szczytu w kierunku Rakuskiej Czuby - poinformowali słowaccy ratownicy górscy.

Śmiertelny wypadek w Tatrach na Słowacji. Nie żyje polski turysta

Śmiertelny wypadek w Tatrach na Słowacji. Nie żyje polski turysta

Źródło:
PAP

Z 14 do 17 wzrosła w piątek liczba wydanych alertów najwyższego stopnia z powodu upałów we Włoszech, objęto nimi miasta od północy po południe kraju. Są ofiary śmiertelne, ludzie mdleją na przystankach i w kolejkach. W związku z masowo włączoną klimatyzacją dochodzi do przerw w dostawach prądu.

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Źródło:
PAP, Euronews

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

Jest nadzieja na przetrwanie krytycznie zagrożonego wyginięciem krokodyla syjamskiego. W Parku Narodowym Kardamon w Kambodży, na wolności, wykluło się 60 młodych osobników. To największy odnotowany przypadek rozrodu tego gatunku w tym stuleciu.

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Źródło:
CNN, phys.org, BBC

Strażacy, którzy od połowy lipca walczą z pożarami lasów w regionie Jakucji na Syberii, nie mogą opanować żywiołu. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr i wysoka temperatura. Żywioł pochłonął ponad 900 tysięcy hektarów tajgi.

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Źródło:
Reuters

W związku z pożarem pobliskiego lasu lotnisko w Izmirze na zachodzie Turcji w czwartek czasowo było zamknięte, a część lotów przekierowano do portów w pobliskich miastach. W piątek rano pasażerowie korzystający z tego lotniska nadal muszą liczyć się z utrudnieniami.

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Źródło:
PAP, Reuters, duvarenglish.com, tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach chorwackiego Trogiru zapłonął las. W czwartek pożar zagrażał jednemu z kompleksów hotelowych. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Płomienie blisko chorwackiego kurortu. Ogień podszedł pod sam hotel

Płomienie blisko chorwackiego kurortu. Ogień podszedł pod sam hotel

Źródło:
Kontakt 24, dnevnik.hr, Reuters

Dziesiątki odwołanych lotów, zamknięte drogi w Seulu i ewakuacja mieszkańców kilku miast - to skutki silnych ulew, jakie nawiedziły w tym tygodniu Koreę Południową. Szczególnie ucierpiała północna część prowincji Gyeonggi, otaczającej Seul. Trudna sytuacja panuje też między innymi w mieście Paju w pobliżu granicy z Koreą Północną. 

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Źródło:
PAP, koreatimes.co.kr

Badacze chcą zmienić to, jak Międzynarodowa Unia Astronomiczna definiuje planety. Jak przekazali astronomowie, dotychczas obejmowała ona jedynie światy krążące dookoła Słońca. Według nowej definicji, planety mogłyby obiegać także inne gwiazdy - i nie tylko.

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Źródło:
UCLA

Ekstremalna letnia pogoda - taka, jakiej doświadczają obecnie kraje południowej Europy - stanowi poważne zagrożenie dla osób cierpiących na schorzenie zwane skórą pergaminową. Dla dotkniętego nim nastolatka z Barcelony każdy kontakt z promieniowaniem UV może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dłuższe i intensywne okresy gorąca wymagają od niego i jego rodziny kompletnej zmiany stylu życia.

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Źródło:
Reuters, SJD Hospital Barcelona, tvnmeteo.pl, Przemęcka et al. (2013)

W związku z pożarami w Kanadzie nad Europą, w tym nad Polską, wzrosło stężenie tlenku węgla - poinformował w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak podkreślono, ta sytuacja nie stanowi dla nas zagrożenia.

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Trzy plaże nieopodal Walencji zostały zamknięte po zanieczyszczeniu ropą. Jak wyjaśniły lokalne media, źródło lepkiej substancji pozostaje nieznane. Trwa usuwanie skutków wycieku.

Sprzątają czarną maź z trzech hiszpańskich plaż

Sprzątają czarną maź z trzech hiszpańskich plaż

Źródło:
eltiempo.es

Nowy lek, który hamuje interleukinę 11, wydłużył życie myszy nawet o 25 procent - informują badacze na łamach pisma "Nature". Mają oni nadzieję, że odkrycie to pomoże spowolnić proces starzenia się również u ludzi. Rozpoczęto pierwsze badania kliniczne.

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl