Difenbachia – uprawa i pielęgnacja

Źródło:
„Rośliny ozdobne w mieszkaniu i na balkonie”, Izabela Kiljańska
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/4
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock

Difenbachia jest rośliną tropikalną z Ameryki Południowej, która dobrze adaptuje się jako kwiat doniczkowy. Jest to roślina z rodziny obrazkowatych, która występuje w 57 gatunkach. W naturalnym środowisku difenbachia dorasta do 180 centymetrów wzrostu, jednak w warunkach domowych przyjmuje raczej krzewiasty kształt i w zależności od odmiany może osiągnąć od 10 do 110 centymetrów wysokości.

● Difenbachia jest silnie trującą rośliną, dlatego wszelkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach, a także chronić dzieci i zwierzęta przed kontaktem z nią. ● Difenbachia nie ma dużych wymagań hodowlanych i pielęgnacyjnych, jednak źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie i przeciągi. ● Kwiaty difenbachii rzadko się pojawiają w uprawie domowej, jednak w przypadku zakwitnięcia rośliny, należy usunąć kwiatostany, aby nie osłabiały rośliny. ● Difenbachię należy co rok przesadzać do większej o dwa rozmiary doniczki.

Jak wygląda diffenbachia?

Difenbachia (można spotkać się też z nazwami diffenbachia i diphenbachia) jest egzotyczną rośliną, która jest ceniona przez hodowców za atrakcyjny pokrój i oryginalną barwę liści. Liście kwiatu difenbachia są duże i szerokie, mają sercowaty lub lancetowaty kształt i charakterystyczne zabarwienie. W domowych warunkach roślina rzadko kwitnie, jednak gdy to się zdarzy, wytwarza jednopienne kwiaty okryte pochwami kwiatowymi, charakterystycznymi dla roślin z rodzaju obrazkowatych. Co ciekawe i jednocześnie bardzo ważne dla hodowców difenbachii, jeśli pojawią się kwiatostany, należy je jak najszybciej usunąć, aby nie dopuścić do obumierania liści.

Difenbachia – odmiany

W domowej uprawie difenbachii najbardziej cenione są takie odmiany, jak:

difenbachia Exotica – posiadająca ciemnozielone liście pokryte przebarwieniami w kolorze kremowym i bladozielonym,

difenbachia Rudolph Roehrs –  młode liście tej odmiany są kremowobiałe, a z czasem pojawiają się na nich bladozielone plamy oraz zielone żyłki i brzegi,

difenbachia Tropic Snow – to odmiana ma liście kremowobiałe, które wyróżniają się na tle ciemnozielonych nerwów i obrzeżenia.

difenbachia Camilla – ciemnozielone, szerokie, nieregularne obrzeżenie liści tej odmiany kontrastuje kremowym środkiem,

difenbachia Reflector – na powierzchni liści tej odmiany powstaje ciekawa, pstrokata mozaika tworzona przez nieregularne, kremowe, jasno i ciemnozielone plamki,

difenbachia Camouflage – ta odmiana ma niemal całkowicie żółte liście, na których pojawiają się nieregularne, ciemnozielone kropki i plamy.

Difenbachia – uprawa

Naturalnym środowiskiem difenbachii są lasy tropikalne, dlatego należy zapewnić jasne i wilgotne stanowisko, jednak bez bezpośredniego nasłonecznienia. Roślina będzie dobrze się rozwijać również w półcienistych miejscach, jednak spowoduje to mniejsze wybarwienie liści – odmiany silniej pstrolistne potrzebują więcej światła.

Difenbachia nie lubi przeciągów, a optymalna temperatura dla tej rośliny to około 20 st. Celsjusza. Dieffenbachia preferuje wysoką wilgotność, dlatego latem najlepiej postawić doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej kamykami i wodą, uważając jednak, by spód doniczki nie dotykał wody. Liście difenbachii dobrze znoszą zraszanie wodą, zatem jest to dobry sposób na zapewnienie roślinie odpowiedniego poziomu wilgotności. Inną metodą może być postawienie w pobliżu rośliny nawilżacza powietrza lub miski z wodą.

Najlepszym podłożem dla kwiatu difenbachia będzie gleba o kwaśnym odczynie, np. mieszanka ziemi kompostowej, torfu i wermikulitu. Na dnie doniczki należy utworzyć warstwę drenażową z kamyków lub keramzytu.

Difenbachia – pielęgnacja

Wiosną i latem difenbachię należy podlewać obficie dwa do trzech razy w tygodniu, uważając jednak, by korzenie nie „stały” w wodzie. Zimą natomiast trzeba utrzymywać glebę lekko wilgotną, podlewając letnią wodą nie częściej niż raz w tygodniu. Po każdym podlaniu rośliny należy usunąć nadmiar wody z podstawki.

Od wiosny do jesieni należy zasilić difenbachię raz w miesiącu nawozem płynnym. W tym celu można użyć mieszanki przeznaczona dla kwiatów o ozdobnych liściach.

Diphenbachia to kwiat, który wymaga corocznego przesadzania. Należy to robić na wiosnę, każdorazowo do doniczki o dwa rozmiary większej od poprzedniej.

Do zabiegów pielęgnacyjnych difenbachii zalicza się również odmładzanie rośliny, czyli usuwanie dolnych, obumarłych liści. Niestety po dłuższym okresie stosowania tego zabiegu odmładzającego połączonego z szybkim wzrostem rośliny, staje się ona mało atrakcyjna wizualnie, gdyż jej łodygi stają się bardzo widoczne. W takiej sytuacji można rozmnożyć roślinę poprzez obcięcie łodyg około 10 centymetrów nad ziemią. Z pozostałych części łodyg odrosną nowe pędy. Ze ściętych pędu można przygotować sadzonki, które należy ukorzenić w wodzie, a następnie umieścić w doniczce wypełnionej podłożem. Można przygotować również sadzonki wierzchołkowe z liści difenbachii.

Difenbachia – choroby

Diphenbachia jest podatna na niektóre choroby infekcyjne. Do najczęściej spotykanych chorób atakujących diphanbachię zaliczają się: - fytoftoroza, - rizoktonioza, - szara pleśń, - zgnilizna podstawy pędu, - brunatna plamistość liści, - pierścieniowa plamistość liści.

Większość z tych chorób powoduje żółknięcie liści difenbachii i brunatne plamy na łodygach. Szara pleśń objawia się dodatkowo tworząc szary, puszysty nalot na łodygach.

Przebarwienia liści difenbachii mogą być powodowane również przez szkodniki roślin doniczkowych, takie jak przędziorki, wełnowce i miseczniki. Mszyce bardzo rzadko atakują diphanbachię. 

Difenbachia – czy jest trująca?

Difenbachia wykazuje wprawdzie właściwości oczyszczające powietrze z wielu toksyn (np. ksylenu, toluenu), jednak jest również bardzo niebezpieczna, szczególnie dla dzieci i zwierząt domowych. W tkankach rośliny znajduje się silnie trujący sok, który zawiera między innymi szczawiany wapnia i enzymy trawienne. Wszelkie prace przy pielęgnacji difenbachii powinny być wykonywane w rękawiczkach, ponieważ jeśli sok dostanie się do oczu, nosa, ust lub będzie miał kontakt ze skórą, może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, takich jak trudności z oddychaniem, obrzęki, stany zapalne, czy poparzenia. Spożycie liści difenbachii przez dziecko może spowodować podrażnienie, a nawet tymczasowy paraliż strun głosowych. O poważnym zagrożeniu płynącym z kontaktu z zawartymi w roślinie sokami może chociażby świadczyć fakt, że był wykorzystywany przez Indian do zatruwania strzał.

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: „Rośliny ozdobne w mieszkaniu i na balkonie”, Izabela Kiljańska

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda w ciągu najbliższych dni będzie miała więcej z zimy niż z wiosny. Na początku tygodnia termometry w części kraju w najcieplejszym momencie dnia wskażą ledwie 3 stopnie Celsjusza powyżej zera. W prognozie widać opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu.

Pogoda będzie fatalna. Lepiej nie chowajcie zimowych kurtek

Pogoda będzie fatalna. Lepiej nie chowajcie zimowych kurtek

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał kolejne alerty meteorologiczne. W sobotę we wszystkich województwach spodziewane są niebezpieczne zjawiska. Wystąpią opady śniegu i lokalne burze z gradem, a drogi w wielu regionach skuje lód. W nocy wyraźnie spadnie także temperatura przy gruncie.

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zima powróciła w polskie góry. W sobotę warunki na szlakach w Tatrach, Beskidach i Karkonoszach są trudne i wymagają specjalistycznego sprzętu. Ratownicy proszą o rozwagę podczas wycieczek, szczególnie w wyższych partiach gór. - Sypie śnieg, nie przestaje - mówiła w rozmowie z TVN24 Danuta Halasz, zarządca i dzierżawca Schroniska PPTK na karkonoskiej Przełęczy Okraj.

"Śnieg sypie, nie przestaje". Uwaga na trudne warunki w górach

"Śnieg sypie, nie przestaje". Uwaga na trudne warunki w górach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Prawie 70 osób zginęło w ciągu ostatniego tygodnia w powodziach, które nawiedziły Pakistan. Najtrudniejsza sytuacja panuje w zachodniej prowincji Beludżystan, gdzie wody powodziowe odcięły od reszty świata całe miasta i zmyły z powierzchni ziemi wiele domów.

Zginęło prawie 70 osób, a deszcz ciągle pada

Zginęło prawie 70 osób, a deszcz ciągle pada

Źródło:
Reuters, dawn.com

Kokosanka, pingwinia albinoska z gdańskiego zoo została "Pingwinem Roku". Dzięki głosom internautów, pokonała rywali z całego świata. Jej ogromna popularność może przyczynić się teraz do ratowania żyjących na wolności afrykańskich ptaków.

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Źródło:
gdańsk.pl

Dwie kobiety zmarły z zaczadzenia na drodze między Szardżą a Dubajem. Jak przekazała miejska policja, do śmiertelnego zatrucia doszło podczas powodzi, które nawiedziły w ostatnich dniach Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ofiary uwięzione zostały w zalanym samochodzie przy włączonej klimatyzacji.

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Źródło:
Gulf News, tvnmeteo.pl

U wybrzeży australijskiej wyspy Saibai znaleziono ciało 16-letniego chłopca, który z kolegą próbował dotrzeć do brzegu po tym, jak zepsuła się ich łódka. Według policji mógł zostać zaatakowany przez krokodyla.

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Źródło:
ABC News, 9news..com.au, brisbanetimes.com.au

Dubaj rozpoczyna trudny proces sprzątania po powodziach, które nawiedziły miasto we wtorek. Jak przekazały lokalne media, w pracach porządkowych bierze udział ponad pięć tysięcy osób. Do normalności powoli wraca również sytuacja na międzynarodowym lotnisku w Dubaju.

Do uprzątnięcia Dubaju potrzebowali ponad 5 tysięcy osób

Do uprzątnięcia Dubaju potrzebowali ponad 5 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Wulkan Ruang w Indonezji wciąż jest aktywny. Jak podały lokalne media, chociaż emisja pyłu i popiołów osłabła w piątek rano, spokój trwał zaledwie kilka godzin. Dookoła wulkanicznego stożka obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżeń, a mieszkańcy otrzymali zakaz zbliżania się w jego okolice. Wybuch wpływa także na ruch lotniczy.

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Źródło:
The Straits Times, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Ekstremalne upały z przełomu marca i kwietnia w krajach Afryki Zachodniej, mogły spowodować śmierć tysięcy osób - szacuje organizacja World Weather Attribution, zajmująca się badaniami pogody i klimatu. Według jej analizy, fala wysokiej temperatury nie osiągnęłaby takiej skali, gdyby nie ocieplenie klimatu.

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Źródło:
Reuters, WWA

W kwietniu pogoda jest bardzo zmienna - raz letnia, raz zimowa - o czym mogliśmy się przekonać w ostatnim czasie. Mamy za sobą letnią Wielkanoc, a teraz w części kraju spadł śnieg. W piątek rano biało było w Bukowinie Tatrzańskiej.

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Skamieniałe szczątki gigantycznego węża, który mógł mierzyć nawet 15 metrów, odkryto na terenie kopalni węgla brunatnego w miejscowości Panandhro w stanie Gudżarat, w zachodniej części Indii. Naukowcy nazwali gada Vasuki indicus.

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

Powódź nawiedziła południowo-wschodnią część Iranu. Są ofiary śmiertelne - informują media. Władze apelują do mieszkańców o uważanie na krokodyle, które za sprawą wysokiej wody mogą przemieszczać się w inne miejsca ze swoich naturalnych siedlisk.

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Źródło:
Reuters, CNN, Iran International

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 12 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi, które w czwartkową noc nawiedziło Japonię. Wstrząsy o magnitudzie 6,6 spowodowały uszkodzenia budynków i dróg oraz przerwy w dostawie wody. Epicentrum zjawiska znajdowało się w strefie, która z uwagi na aktywność sejsmiczną znajduje się pod baczną obserwacją.

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

Źródło:
Kyodo News, NHK

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej nawiedziły w czwartek Poznań, czego na własnej skórze doświadczył reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przechodziła wtedy masa zimnego, niestabilnego powietrza, która napędzała te pogodowe zmiany.

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl