Ciekawostki

Ciekawostki

Pustynia – co warto wiedzieć? Rekordowe temperatury, niezwykła roślinność, zjawisko fatamorgany

Czy pustynia to zawsze obszar piaszczysty? Niekoniecznie. Oprócz pustyń piaszczystych mogą być pustynie żwirowe czy skaliste. Wspólną cechą tych obszarów jest uboga roślinność i ekstremalne warunki klimatyczne. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego ustalili, że przy gruncie najbardziej nagrzewają się dwie pustynie: irańska Daszt-e Lut i Sonora w Arizonie, nawet do 80,8° C. Najwyższą temperaturę powietrza odnotowano natomiast w Dolinie Śmierci.

Czym jest tundra i jaki klimat tam panuje?

W tundrze zimą temperatura spada do -50 stopni Celsjusza, noc polarna trwa wiele miesięcy. Ziemię pokrywa tu warstwa wieloletniej zmarzliny. Jak wygląda życie w tak ekstremalnych warunkach? W artykule przedstawiamy charakterystyczną dla tundry florę i faunę oraz mieszkańców tej części globu. Odpowiadamy też na pytanie, dlaczego w tundrze nie rosną drzewa.

Co wpływa na zachmurzenie? Jak powstaje mapa zachmurzeń?

Meteorolodzy i inni uczeni zbierają dane, by na ich podstawie tworzyć mapy synoptyczne i prognozy pogody. Obserwuje się m.in. pokrywę i rodzaj chmur. Zachmurzenie to jeden ze składników pogody, a zależy od tego, jakie jest danego dnia ciśnienie atmosferyczne. W artykule wyjaśniamy, co wpływa na zachmurzenie i jak powstaje mapa zachmurzenia.

Ocean Spokojny. Największy akwen na świecie jest "pacifico" tylko z nazwy

Ocean Spokojny zajmuje aż 30% powierzchni ziemi, co czyni go największym akwenem na świecie. Jak potwierdza wielu żeglarzy, spokojny jest tylko z nazwy, ponieważ to jeden z najbardziej burzliwych i nieprzewidywalnych akwenów. Jaka jest jego historia i jakie wyjątkowe miejsca kryje? Obok rajskich wysp: Polinezji czy Hawajów, ma też ciemne strony: wyspę śmieci i Pacyficzny Pierścień Ognia.