Szef izraelskiej dyplomacji w Emiratach. "Zobaczymy większą liczbę ministrów i wyższych urzędników"

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Szef MSZ Jair Lapid zakończył wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W drugim i ostatnim dniu wizyty w Emiratach zainaugurował działalność konsulatu Izraela w Dubaju. Odwiedził także izraelski pawilon na wystawie światowej Expo 2020.

W środę Jair Lapid, który jest najwyższym rangą izraelskim urzędnikiem odwiedzającym Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), odkąd dziewięć miesięcy temu oba kraje formalnie nawiązały stosunki dyplomatyczne, otworzył oficjalnie ambasadę Izraela w Abu Zabi i spotkał się między innymi z ministrem spraw zagranicznych ZEA szejkiem Abdullahem ibn Zajedem.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wizyta Lapida była szeroko relacjonowana i pozytywnie komentowana w mediach emirackich. Według portalu Times of Israel następca tronu Abu Zabi, Mohamed ibn Zajed, interweniował, by izraelska delegacja miała świeżo przygotowane koszerne posiłki w hotelu zamiast dań gotowych, które zostały zamówione. - Źródła w Izraelu oceniają z dużą dozą prawdopodobieństwa, że w nadchodzących tygodniach zobaczymy większą liczbę ministrów i wyższych urzędników odwiedzających Emiraty - stwierdził komentator kanału 12. telewizji Jaron Awraham. - Premier (Izraela) Naftali Benet może odwiedzić ZEA w październiku - dodał.

Porozumienie Abrahama

Za prezydentury Donalda Trumpa USA pomogły wynegocjować tak zwane Porozumienie Abrahama, które ustanowiło stosunki dyplomatyczne między Izraelem i ZEA, a w dalszej konsekwencji przyczyniło się do nawiązania stosunków między Izraelem a Bahrajnem, Sudanem i Marokiem w 2020 roku.

W ciągu kilku miesięcy od nawiązania relacji ZEA i Izrael szybko zwiększyły obroty handlowe do kilkuset milionów dolarów. Jak poinformowało w środę izraelskie MSZ, ponad 200 tys. izraelskich turystów odwiedziło już ZEA, a zwłaszcza emirat Dubaju, który nie wymaga od nich kwarantanny w związku z Covid-19 i jest otwarty dla turystów.

ZEA są pierwszym państwem Zatoki Perskiej i trzecim krajem arabskim - po Egipcie i Jordanii - który ustanowił stosunki dyplomatyczne z Izraelem, co spotkało się z ostrą krytyką ze strony Autonomii Palestyńskiej, Iranu i Turcji.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości