TVN24 | Świat

Wysłannik USA złożył propozycję reżimowi Korei Północnej. "Gdziekolwiek i kiedykolwiek bez warunków wstępnych"

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP, Reuters

Sung Kim, specjalny wysłannik rządu USA do spraw Korei Północnej, oświadczył w Seulu, że jest gotowy spotkać się z władzami w Pjongjangu "gdziekolwiek, kiedykolwiek i bez warunków wstępnych". Jednocześnie dyplomata wezwał kraje ONZ do przestrzegania sankcji nałożonych na Koreę Północną za jej zbrojenia.

Jak podała agencja Reutera, przedstawiciel rządu USA Sung Kim przebywa w Korei Południowej z pięciodniową wizytą, która odbywa się w czasie impasu w rozmowach dotyczących denuklearyzacji Korei Północnej.

- Wciąż mamy nadzieję, że Korea Północna pozytywnie odpowie na naszą ofertę spotkania gdziekolwiek i kiedykolwiek bez warunków wstępnych – powiedział Sung Kim na trójstronnym spotkaniu z urzędnikami z Korei Południowej i Japonii, odpowiedzialnymi za kontakty z Pjongjangiem. Jednocześnie wezwał kraje ONZ do przestrzegania sankcji nałożonych na Koreę Północną za jej zbrojenia.

CZYTAJ: "Chcemy zobaczyć nie tylko to, co mówi Korea Północna, ale także to, co faktycznie robi"

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Amerykański wysłannik przybył do Seulu w sobotę. Dzień wcześniej reżimowe media w Pjongjangu podały, że przywódca kraju Kim Dzong Un wezwał do przygotowań dotyczących zarówno dialogu, jak i konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Sung Kim, który od ubiegłego miesiąca pełni funkcję specjalnego wysłannika rządu USA do spraw Korei Północnej, jest jednocześnie ambasadorem w Indonezji. Jego wizyta w Seulu przypadła po zakończeniu plenum Komitetu Centralnego partii rządzącej w Pjongjangu.

Amerykański dyplomata oświadczył, odnosząc się do zapowiedzi Kim Dzong Una, że "USA również będą przygotowane zarówno na dialog, jak i na konfrontację z Koreą Północną". - Mamy nadzieję, że odniesienie przewodniczącego Kima do dialogu oznacza, że wkrótce dostaniemy pozytywną odpowiedź - stwierdził.

Biały Dom poinformował na początku maja, że zakończył wielomiesięczny przegląd polityki Korei Północnej, w którym celem pozostaje całkowita denuklearyzacja tego kraju.

Jak dotąd Korea Północna odrzucała prośby administracji Joe Bidena dotyczące kontaktów dyplomatycznych. Negocjacje między USA i Koreą Północną w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego znajdują się w martwym punkcie od zakończonego fiaskiem szczytu z udziałem poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w lutym 2019 roku.

Autor:tas/kab

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: