TVN24 | Świat

Japonia zapłaci więcej za obecność amerykańskich wojsk

TVN24 | Świat

Autor:
momo
Źródło:
PAP

Japonia i Stany Zjednoczone uzgodniły, że Tokio zapłaci w ciągu najbliższych pięciu lat 13,6 miliarda dolarów za stacjonowanie wojsk amerykańskim na terytorium tego kraju - podał japoński nadawca NHK. Siły USA stacjonują na wyspie od 64 lat.

Kontyngent Stanów Zjednoczonych w Japonii (US Army, Japan, USARJ) stacjonuje na wyspach Honsiu i Okinawa. Jednostki amerykańskie ściśle współpracują z Japońskimi Siłami Samoobrony Lądowej. Amerykański personel wojskowy liczy ponad 2 tys. wojskowych odpowiedzialnych za infrastrukturę portową i logistyczną na Honsiu i Okinawie oraz szkolenia oddziałów japońskich.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Dowództwo USARJ ma siedzibę w Camp Zama i służy jako wysunięta kwatera dowodzenia i kontroli, wspierając działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa Japonii i regionalnego, a także stabilności na Dalekim Wschodzie.

Roczny koszt utrzymania kontyngentu amerykańskiego wzrośnie o około 88,5 mln USA w porównaniu do bieżącego roku. Nowy rok podatkowy zaczyna się w Japonii 1 kwietnia. Od tego dnia zaczną obowiązywać nowe stawki.

Autor:momo

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Cpl. Samantha Villarreal/defence.gov