Wielka Brytania przeszkoli Ukraińców z obsługi armatohaubic AS90. "Gorąco witamy ukraiński personel"

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Poniedziałek jest 348. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Brytyjski resort obrony poinformował, że do tego kraju przybyła grupa ukraińskich żołnierzy, którzy będą szkolić się w zakresie obsługi przekazywanych Ukrainie samobieżnych armatohaubic AS90. A jakie mogą być kolejne kroki najeźdźców? - Nie widzimy obecnie ryzyka ofensywy Rosji z różnych kierunków, jak w lutym 2022 roku. Rosjanie zmienili taktykę i będą przeprowadzać skoncentrowane ataki na konkretnych kierunkach – ocenił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w rozmowie z portalem Ukraińska Prawda. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:39

  Szwajcaria może zrezygnować z wieloletniego statusu neutralności i zezwolić na eksport broni na Ukrainę. Przedstawiciele kompleksu obronno-przemysłowego oraz nastroje społeczne skłaniają szwajcarskich polityków do podjęcia takiej decyzji, napisała agencja Reutera.

 • 2:32

  Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła prezydencką ustawę o przedłużeniu stanu wojennego immobilizacji od 19 lutego na 90 dni – przekazał Ukrinform.

 • 0:55

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 23:49

  Prawie 2/3 Amerykanów opowiada się za dalszym wspieraniem Ukrainy w odzyskiwaniu zajętego terytorium - wynika z opublikowanego sondażu pracowni Gallupa. Poziom akceptacji wsparcia nie zmniejszył się od ostatniego badania przeprowadzonego w sierpniu.

  Jak podał ośrodek, na pytanie o poparcie odzyskiwania terytorium przez Ukrainę, nawet jeśli przedłuży to wojnę, twierdząco odpowiedziało 65 proc. ankietowanych, zaś przecząco - 31. To niemal identyczny wynik, jak w sierpniu 2022 r.

 • 21:53

 • 21:23

  Ukraińskie siły przeciwdziałają rosyjskim próbom okrążenia Bachmutu w Donbasie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym w poniedziałek wieczorem nagraniu.

  Zełenski wyraził też żal w związku ze śmiertelnym w skutkach trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii oraz poinformował, że Kijów zaproponował stronie tureckiej pomoc w prowadzonej operacji ratowniczej.

 • 20:52

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski osobiście weźmie udział w przyszłym szczycie Rady Europejskiej – przekazał Reuters.

 • 20:16

  "Gorąco witamy ukraiński personel wojskowy, który w ten weekend przybył do Wielkiej Brytanii, aby zapoznać się z AS90. AS90 to opancerzona samobieżna broń artyleryjska, którą Wielka Brytania dostarcza, aby pomóc Ukrainie w obronie ojczyzny i odzyskaniu terytorium" - napisało na Twitterze Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.

 • 18:52

  Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o przybyciu do tego kraju grupy ukraińskich żołnierzy, którzy będę szkolić się w zakresie obsługi przekazywanych samobieżnych armatohaubic AS90.

  "Gorąco witamy ukraiński personel wojskowy, który w ten weekend przybył do Wielkiej Brytanii, aby zapoznać się z AS90. AS90 to opancerzona samobieżna broń artyleryjska, którą Wielka Brytania dostarcza, aby pomóc Ukrainie w obronie ojczyzny i odzyskaniu terytorium" - napisano na Twitterze.

  Armatohaubice AS90 są elementem ogłoszonego 14 stycznia kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmuje także 14 wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii czołgów Challenger 2. Na Ukrainę ma trafić około 30 takich armatohaubic, przy czym najpierw zostanie wysłanych osiem, a niedługo później pozostałe.

  Ważące 45 ton i mierzące 9,07 metra długości pojazdy uzbrojone w działo o kalibrze 155 mm znajdują się na wyposażeniu brytyjskiej armii od 1992 r. Używane były m.in. podczas wojny w Iraku.

 • 17:50

 • 16:08

  Ukraińska Rada Najwyższa uznała dziś rosyjską najemniczą firmę wojskową, Grupę Wagnera, za międzynarodową organizację przestępczą i zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie analogicznych decyzji.

  "Przygotowujemy się do zniszczenia 'Wagnera' jako części terroryzmu międzynarodowego" - napisał Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jak dodał, uznanie "Grupy Wagnera" za organizację terrorystyczną to "krok ku pociągnięciu do odpowiedzialności" osób z nią powiązanych.

  26 stycznia administracja USA oficjalnie uznała Grupę Wagnera za transnarodową organizację przestępczą i objęła sankcjami podmioty z nią związane.  Grupa Wagnera to firma powiązana z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Od połowy grudnia 2021 roku jest objęta sankcjami UE za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie.  W inwazji na Ukrainę tzw. wagnerowcy stanowili dotąd jeden z najważniejszych komponentów rosyjskiej armii, działając na szczególnie trudnych odcinkach frontu, m.in. w obwodzie donieckim.

 • 15:45

  Unia Europejska przygotowuje się do przyjęcia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, który będzie miał miejsce w czwartek - poinformował Reuters, powołując się na "Financial Times".

  Według dziennika oczekuje się również, że Zełenski wystąpi na specjalnej sesji Parlamentu Europejskiego.

  Byłaby to druga zagraniczna podróż Zełenskiego od początku wojny. W grudniu przebywał w Waszyngtonie, gdzie rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem oraz przemawiał na sesji Kongresu.

 • 14:58

  Rosjanie mogą rozpocząć nową ofensywę w obwodzie ługańskim po 15 lutego – oświadczył szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Do tego czasu Rosjanie zamierzają przygotować zmobilizowane rezerwy.

  Według Hajdaja, który wypowiadał się na antenie ukraińskiej telewizji, Rosjanie przywożą do okupowanego obwodu ługańskiego coraz większe siły, w tym – sprzęt wojskowy, a także budują umocnienia obronne. Hajdaj dodał, że Rosja kończy także szkolenie zmobilizowanych rezerw i potrzebuje jeszcze ok. dwóch tygodni, by przemieścić ich na front.

 • 14:56

 • 14:49

  Rosyjskie ataki przeciwko Ukrainie mogą nastąpić na trzech kierunkach: w obwodzie donieckim, ługańskim i zaporoskim - poinformował ukraiński wywiad wojskowy.

  Według służb w Kijowie, Rosja planuje zmobilizować od 300 do 500 tys. osób do udziału w operacjach ofensywnych na wschodzie i południu Ukrainy wiosną i latem tego roku. Nowa fala mobilizacji w Rosji ma trwać ok. dwóch miesięcy.

  "W obwodzie chersońskim i na Krymie wojska Rosji będą prowadzić obronę" - podano w komunikacie wywiadu.

 • 14:46

  Premier Norwegii Jonas Gahr Store zapowiedział nowy pięcioletni pakiet pomocy dla Ukrainy na zakup broni oraz pomoc cywilom o wartości 75 mld koron (ok. 6,7 mld euro). Pieniądze mają pochodzić m.in. ze sprzedaży gazu i ropy.

  Od 2023 roku w ciągu pięciu lat każdego roku Ukraina ma otrzymywać 15 mld koron (1,3 mld euro).

  - W tym roku chcemy połowę kwoty przeznaczyć na wojsko, a drugą część na pomoc cywilną. Ale ten podział może ulec zmianie w kolejnych latach, chcemy być elastyczni i dostosowywać pomoc do potrzeb - podkreślił Store.

 • 14:27

  Ukraiński parlament uznał prywatną rosyjską formację wojskową Grupa Wagnera za międzynarodową organizację przestępczą.

  Najemnicy Grupy Wagnera, której szefem jest objęty zachodnimi sankcjami prokremlowski przedsiębiorca Jewgienij Prigożyn, biorą aktywny udział w rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Zdaniem kijowskich ekspertów, formacja ta może stanowić około jednej czwartej wszystkich sił rosyjskich w ich kraju.

 • 14:15

  Ambasada USA w Ukrainie opublikowała na Twitterze nagranie z załadunku 60 bojowych wozów piechoty Bradley w porcie North Charleston w Karolinie Południowej, wysyłanych do Kijowa.

  Waszyngton zapowiedział przekazanie ukraińskim siłom zbrojnym łącznie 109 takich pojazdów.

 • 13:50

  W okupowanym Berdiańsku w obwodzie zaporoskim doszło do trzech silnych eksplozji - poinformował portal telewizji Suspilne.

  Lokalne władze potwiedziły te doniesienia, nie ujawniły jednak żadnych szczegółów.

  Położony nad Morzem Azowskim Berdiańsk został zajęty przez wojska rosyjskie pod koniec lutego zeszłego roku, po wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę.

 • 13:10

  Nie widzimy obecnie ryzyka ofensywy Rosji z różnych kierunków, jak miało to miejsce w lutym 2022 roku. Rosjanie zmienili taktykę i będą przeprowadzać skoncentrowane ataki na konkretnych kierunkach – ocenił minister obrony Ołeksij Reznikow w rozmowie z portalem Ukraińska Prawda.

  Największe zgrupowania wojsk rosyjskich znajdują się obecnie na wschodzie i południu Ukrainy. W tych regionach - według Reznikowa - należy się spodziewać ewentualnych nowych uderzeń.

 • 13:01

  Siły obronne Ukrainy robią wszystko, co możliwe, aby zniszczyć najbardziej efektywne jednostki rosyjskie w pobliżu Bachmutu - poinformowało ministerstwo obrony w Kijowie.

  Wcześniej resort w Kijowie relacjonował, że armia rosyjska rzuciła wszystkie siły, by przełamać obronę ukraińską i okrążyć miasto Bachmut w obwodzie donieckim.

 • 12:19

  Rosja wykorzystała około 660 irańskich dronów kamikaze Shahed w wojnie z Ukrainą - poinformował ukraiński wywiad wojskowy. Przekazał, że wkrótce Rosja otrzyma kolejne bezzałogowce.

  Służby prasowe Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony poinformowaly w komunikacie, że kontrakt Rosji z Iranem dotyczący zakupu dronów przewiduje 1750 sztuk, jednak dostawa i przygotowanie tej broni do użycia wymaga czasu.

 • 10:42

  Działania Władimira Putina pokazują, że unika on ryzykownych decyzji, które mogłyby zagrozić jego władzy w Rosji lub wywołać międzynarodową eskalację konfliktu z Ukrainą – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Maksymalistyczne i nierealistyczne cele, które postawił swojej armii Putin, a konkretnie podbicie całej Ukrainy, wymagają prawdopodobnie dalszego ryzyka, by w ogóle miały jakiekolwiek szanse powodzenia – oceniają analitycy.

  ISW dochodzi do wniosku, że "niechęć Putina do podejmowania ryzyka w wojnie konwencjonalnej na Ukrainie wskazuje, że jest bardzo mało prawdopodobne, by dążył do eskalacji jądrowej lub wojny z NATO".

 • 9:59

  Rosjanie kontynuują działania ofensywne w okolicach Kupianska, Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Nowopawliwki, jednak na froncie zauważalny jest brak koordynacji działań pomiędzy regularną armią przeciwnika i formacją najemniczą Grupa Wagnera – podał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  "W trakcie działań bojowych w okolicach miasta Bachmut zauważalny jest całkowity brak koordynacji i współpracy pomiędzy rosyjskimi wojskami okupacyjnymi a najemnikami prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera" – przekazał sztab.

 • 9:46

  W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 20 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 20,7 tys. osób - podała Straż Graniczna.

 • 9:17

  Rosja będzie chciała wykorzystać planowane przez siebie wybory regionalne na okupowanych terytoriach Ukrainy jako kolejny argument, który ma uzasadniać tę okupację - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że 1 lutego przewodnicząca Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Walentyna Matwijenko ogłosiła, iż wybory regionalne na nowo zaanektowanych terenach Ukrainy odbędą się 10 września 2023 roku.

 • 8:49

  Nowa rosyjska ofensywa na dużą skalę w Ukrainie może nastąpić nawet w ciągu 10 dni - ocenił cytowany anonimowo przez "Financial Times" ukraiński doradca wojskowy. Inni ukraińscy urzędnicy również zwracają uwagę, że atak jest bliski.

  Jak napisał "FT", oczekuje się, że atak nastąpi około roku po tym, jak Władimir Putin rozpoczął pełnowymiarową inwazję 24 lutego i zanim na Ukrainę dotrą nowoczesne zachodnie czołgi i inna broń, którą niedawno obiecano.

 • 8:35

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oświadczył, że nie przyjąłby stanowiska ministra ds. strategicznych gałęzi przemysłu, gdyby prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował mu tę funkcję.

  Była to reakcja na niedzielną wypowiedź szefa frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyda Arachamii, że nowym ministrem obrony zostanie dotychczasowy szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow, a Reznikow stanie na czele innego resortu.

 • 7:18

  Zjednoczone Królestwo jest zabezpieczone przed Rosją – podkreślił w wywiadzie dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" brytyjski minister ds. bezpieczeństwa Tom Tugendhat.

  Został zapytany, czy Zjednoczone Królestwo teraz też pokaże innym przykład i przekaże Ukrainie myśliwce czwartej generacji. - Premier Rishi Sunak powiedział jasno, że w tej chwili czegoś takiego nie rozważamy. Koncentrujemy się na szkoleniu ukraińskich żołnierzy w obsłudze czołgów - odpowiedział brytyjski polityk.

  Dopytywany, kiedy Challengery zaczną brać udział w działaniach wojennych, Tugendhat odparł, że Challengerów jest 14, Leopardów wielokrotnie więcej. - To one mają więc znaczenie podstawowe. Wszystkie powinny trafić na front jednocześnie - ocenił.

 • 6:53

  Dostarczenie samolotów F-16 wraz z wyposażeniem w odpowiednie rakiety spowoduje, że Ukraińcy uzyskają, przynajmniej czasowe, panowanie w powietrzu - ocenił w rozmowie z PAP gen. Dariusz Wroński, były Szef Wojsk Aeromobilnych.

 • 6:47

 • 3:18

  Wojska rosyjskie podejmują działania ofensywne na pięciu kierunkach na wschodzie Ukrainy – powiadomił w niedzielę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W Tokmaku, w obwodzie zaporoskim, okupanci wysiedlają mieszkańców; do domów wprowadzają się kolaboranci.

 • 3:18

 • 3:18

 • 3:17

  Ukraina wprowadziła sankcje wobec rosyjskiego sektora atomowego – powiadomił w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Władze w Kijowie zwróciły się też do firm sponsorujących igrzyska olimpijskie, by nie dopuścić do udziału w imprezie rosyjskich sportowców.

 • 3:16

  Prezydent Wołodymyr Zełenski wyraził w niedzielę przypuszczenie, że Rosjanie będą próbowali dokonać w lutym czegoś "symbolicznego" aby zrównoważyć wcześniejsze porażki. Przyznał, że sytuacja w obwodzie donieckim jest "bardzo trudna".

  - Jest wiele doniesień, że okupanci chcą dokonać w lutym czegoś "symbolicznego" aby zrównoważyć porażki, których doznali ub. roku. Widzimy to w nasilającej się presji na róznych odcinkach frontu jak również w dziedzinie informacyjnej - powiedział Zełenski w wieczornym nagraniu wideo.

  Przyznał, że szczególnie ciężka jest sytuacja w obwodzie donieckim, gdzie - jak powiedział - "toczą się cięzkie walki".

 • 3:16

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@DefenceHQ

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości