"Wyjątkowo wysoki poziom aktywności" rosyjskich okrętów wojennych. Wymusił akcję brytyjskiej marynarki

TVN24 | Świat

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP, Royalnavy.mod.uk
Royalnavy.mod.ukOkręty brytyjskiej Royal Navy podążały za rosyjskimi okrętami

Dziewięć okrętów Royal Navy śledziło siedem rosyjskich okrętów w związku z zauważonym "niezwykle wysokim poziomem ich aktywności" w kanale La Manche i na Morzu Północnym - poinformowała w czwartek brytyjska marynarka wojenna.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Royal Navy zakończyła wzmożoną operację śledzenia rosyjskich okrętów wojennych po wyjątkowo wysokim poziomie aktywności w kanale La Manche i na Morzu Północnym. Fregaty typu 23: HMS Kent, HMS Sutherland, HMS Argyll i HMS Richmond dołączyły do morskich jednostek patrolowych HMS Tyne i HMS Mersey wraz z RFA Tideforce, RFA Tidespring i HMS Echo w ramach operacji na dużą skalę przy wsparciu sojuszników z NATO" - poinformowała w czwartek w komunikacie brytyjska marynarka.

Okręt HMS Mersey podążał za rosyjskimi okrętamiRoyalnavy.mod.uk

Marynarze marynarki wojennej "monitorowali każdy ruch rosyjskich okrętów"

Podkreślono, że rosyjska aktywność, która wymusiła podjęcie akcji przez brytyjskie okręty, miała miejsce w czasie, gdy Royal Navy przygotowuje się do pomocy publicznej służbie zdrowia NHS i innym departamentom rządowym w odpowiedzi na pandemię COVID-10, choroby spowodowanej koronawirusem.

Rosyjskie wojsko ćwiczyło na Krymie w czasie epidemii >>>

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Google Maps

"W czasie gdy specjaliści od logistyki i planiści wojskowi Royal Navy współpracują z pozostałymi gałęziami sił zbrojnych, aby pomóc w reagowaniu na koronawirusa, marynarze Royal Navy i załogi samolotów monitorowali każdy ruch rosyjskich okrętów za pomocą najnowocześniejszych radarów, kamer monitorujących i czujników, pozwalających śledzić ich kurs i prędkość podczas mijania Wysp Brytyjskich" - czytamy w komunikacie.

Dodano, że brytyjska marynarka była wspierana przez przez helikoptery Merlin i Wildcat z 814 i 815 eskadry lotnictwa morskiego.

Royalnavy.mod.uk

Jak wyjaśniono, podczas operacji zaobserwowano trzy korwety klasy Stierieguszczij, dwa statki desantowe klasy Ropucha i dwie fregaty typu Admirał Grigorowicz oraz ich statki pomocnicze i holowniki.

W komunikacie wskazano, że okręt HMS Sutherland pilnuje rosyjskiej obecności na wodach w ramach obecności w Stałym Zespole Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1). Jest to grupa zadaniowa o bardzo wysokiej gotowości, złożona z fregat i niszczycieli, która patroluje północne wody Europy.

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP, Royalnavy.mod.uk

Źródło zdjęcia głównego: Royalnavy.mod.uk

Tagi:
Raporty: