Dane wyciekły przed wyborami. Reuters: wykradziono je z poczty byłego ministra

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Dwa źródła agencji Reutera przekazały, że poufne dane na temat negocjacji handlowych z USA, które wyciekły przed wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii w 2019 roku zostały wykradzione przez hakerów z poczty mailowej byłego ministra handlu Liama Foxa.

Według tych źródeł, które ze względu na trwające śledztwo zastrzegły sobie anonimowość, hakerzy w okresie między 12 lipca a 21 października ubiegłego roku kilkakrotnie dostali się do poczty ministra handlu w gabinecie Theresy May Liama Foxa. Źródła odmówiły wskazania, która konkretnie grupa lub organizacja jest ich zdaniem odpowiedzialna za włamanie, ale powiedziały, że atak nosił znamiona operacji, wspieranej przez rosyjskie państwo.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wśród skradzionych informacji znalazło się sześć partii dokumentów przedstawiających szczegóły przyszłych negocjacji na temat umowy handlowej z USA.

Liam Fox był ministrem handlu w gabinecie Theresy MayDan Kitwood/Getty Images

Wyciek poufnych danych handlowych

W połowie lipca minister spraw zagranicznych Dominic Raab oświadczył, że Rosja prawie na pewno niejednokrotnie próbowała ingerować w przebieg grudniowych wyborów do Izby Gmin, nielegalnie zdobywając i publikując w internecie tajne dokumenty rządowe, choć jak zastrzegł, nie miało to istotnego wpływu na ich wynik.

W czasie kampanii wyborczej ówczesny lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn prezentował poufne dokumenty, mające jakoby świadczyć, że rząd Borisa Johnsona w ramach umowy o wolnym handlu z USA gotowy jest na prywatyzację publicznej służby zdrowia i dopuszczenie do tego amerykańskich firm farmaceutycznych. Johnson kategorycznie temu zaprzeczał. Te twierdzenia ostatecznie nie wpłynęły na wynik wyborów, które laburzyści przegrali.

Włamanie do poczty byłego ministra

Liam Fox, który nadal jest posłem, był ministrem handlu międzynarodowego od lipca 2016 roku do 24 lipca 2019 roku. Jak podaje Reuters, nie wiadomo, na które z kont mailowych Foxa nastąpiło włamanie i czy kradzież dokumentów nastąpiła w czasie, gdy jeszcze był ministrem, czy w późniejszym okresie.

Jak ujawniają źródła Reutersa, do włamania do poczty Foxa hakerzy użyli spear phishingu, który jest ukierunkowaną i spersonalizowaną formą ataku, zaprojektowaną w celu oszukania konkretnej osoby, tak aby wyłudzić od niej dane do logowania. Dodano, że nie było jasne, czy hakerzy, którzy ukradli dokumenty handlowe, to te same osoby, które później zamieściły je w internecie.

Ingerencja Rosji w wybory na Wyspach

Atak na konto Foxa, o którym wcześniej nie informowano, i następująca po nim publikacja tajnych dokumentów przed wyborami, jest jednym z najbardziej bezpośrednich przykładów domniemanych rosyjskich prób ingerencji w brytyjską politykę.

W opublikowanym w lipcu raporcie parlamentarnym stwierdzono, że Moskwa próbowała wpłynąć na referendum w sprawie niepodległości Szkocji w 2014 roku oraz że rząd brytyjski nie zbadał odpowiednio ewentualnych rosyjskich prób wywarcia wpływu na głosowanie w sprawie brexitu w 2016 roku.

W przeszłości Moskwa wielokrotnie zaprzeczała zarzutom o ingerencję w wybory w Wielkiej Brytanii, Francji, Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych określiło ostatnie oskarżenia Raaba jako "mgliste i sprzeczne".

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dan Kitwood/Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości