TVN24 | Świat

Wielka Brytania nałożyła sankcje na kolejne osoby z Rosji. Wśród nich są drugi najbogatszy człowiek Rosji Władimir Potanin oraz kuzynka Putina Anna Cywilowa

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Brytyjskie władze objęły sankcjami kolejnych 13 osób i podmiotów z Rosji. Wśród nich są drugi najbogatszy człowiek Rosji, Władimir Potanin oraz kuzynka Putina, Anna Cywilowa. Jej mąż Siergiej Cywilow jest gubernatorem bogatego w węgiel regionu Kemerowo, a para odniosła znaczne korzyści dzięki swoim związkom z Putinem.

Brytyjski rząd dodał w środę kolejnych 13 osób i podmiotów z Rosji do listy objętych sankcjami w związku z napaścią tego kraju na Ukrainę. Na liście jest Władimir Potanin - drugi najbogatszy człowiek Rosji. Jak wskazano w wydanym komunikacie, Potanin, właściciel konglomeratu Interros, wspiera reżim Putina, kupując już po napaści na Ukrainę Rosbank oraz udziały w Tinkoff Bank.

Kuzynka Putina objęta sankcjami

Kolejną osobą objętą brytyjskimi sankcjami jest kuzynka Władimira Putina, Anna Cywilowa, która jest prezesem znanej rosyjskiej spółki węglowej JSC Kolmar Group.

Jej mąż Siergiej Cywilow jest gubernatorem bogatego w węgiel regionu Kemerowo, a para odniosła znaczne korzyści dzięki swoim związkom z Putinem. Sankcjami została objęta również spółka JSC Kolmar.

Ponad tysiąc osób objętych brytyjskimi sankcjami

Na liście właśnie objętych sankcjami jest także grupa osób i firm z Rosji zaangażowanych w represjonowanie ludności cywilnej w Syrii i wspieranie reżimu prezydenta tego kraju Baszara Assada, co - jak podkreślono - pokazuje szkodliwą działalność Rosji na całym świecie.

Jak przypomniał brytyjski rząd, od czasu inwazji Putina na Ukrainę Wielka Brytania objęła sankcjami ponad tysiąc osób i ponad 120 firm, a trzy czwarte firm zagranicznych ograniczyło działalność w Rosji - z czego prawie jedna czwarta całkowicie się wycofała.

Poinformował również, że od czasu inwazji rosyjski import spadł o ponad 40 procent, a zapasy ważnych importowanych komponentów produkcyjnych prawdopodobnie wyczerpią się w ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy.

Ponadto zwrócił uwagę, że produkcja samochodów spadła o 60 procent, a rosyjski minister transportu sam przyznał, że w wyniku sankcji rosyjska infrastruktura logistyczna obecnie "nie działa".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości