Świat

Złoto Wenezueli. "Rosyjscy wspólnicy" przylecą do Caracas

Świat


Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił w czwartek w Moskwie, że podpisał z Rosją umowy inwestycyjne na ponad sześć miliardów dolarów. Przewidują realizację wspólnych projektów w dziedzinie przemysłu o wartości pięciu miliardów dolarów i górniczego o wartości miliarda dolarów.

Maduro, który spotkał się poprzedniego dnia z prezydentem Władimirem Putinem, wyjaśnił, że podpisane umowy gwarantują "dokonanie inwestycji na ponad pięć miliardów dolarów w celu zwiększenia w przedsiębiorstwach joint venture z udziałem naszych rosyjskich wspólników produkcji przemysłu naftowego do prawie miliona baryłek".

Złoto Wenezueli

Do tego dochodzi przewidziana w podpisanej umowie kwota "ponad jednego miliarda dolarów na produkcję górnicza" - powiedział Maduro, zaznaczając, że "chodzi głównie o złoto".

Wkrótce do Wenezueli - jak poinformował jej prezydent - przybędzie grupa ekspertów i przedsiębiorców rosyjskich, aby zbadać możliwości inwestowania w tym kraju w wydobycie diamentów.

Dotkliwym brakom w zaopatrzeniu wenezuelskiego rynku w podstawowe artykuły żywnościowe ma częściowo zaradzić dostawa 600 tys. ton zboża z Rosji, która - jak oświadczył Maduro - pokryje potrzeby rynku w roku 2019.

- Jest to niezmiernie ważna sprawa - powiedział.

Media rosyjskie poinformowały o spotkaniu wenezuelskiego ministra obrony, generała Vladimira Padrino Lopeza z jego rosyjskim kolegą Sergiejem Szojgu. Gość z Wenezueli oświadczył, że Caracas jest zainteresowane modernizacją swego sprzętu wojskowego.

Rosja, jak z kolei oświadczył Szojgu, jest zainteresowana dalszym korzystaniem przez jej lotnictwo wojskowe i okręty wojenne z wenezuelskich lotnisk i portów w tej części Karaibów.

Maduro, który określił sojusz z Rosja jako "integralny, energetyczny, obejmujący sferę zaopatrzenia w żywność, handlowy, dotyczący telekomunikacji i zbrojeniowy", przekazał, że w marcu ponownie zbierze się w Moskwie komisja mieszana wenezuelsko-rosyjska.

Agencja AFP w swej relacji z rozmów Maduro w Moskwie, które odbyły się w rezydencji prezydenta Rosji w Nowo-Ogariewie pod Moskwa, podkreślała, że Putin rozpoczynając w środę spotkanie z prezydentem Wenezueli wyraził poparcie dla "wysiłków mających na celu harmonizację jego stosunków z opozycją".

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: