Orban: rozszerzamy współpracę w zakresie energii jądrowej z Chinami

Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem zapowiada, że Węgry rozszerzą współpracę w zakresie energii jądrowej z Chinami. Polityk poparł również chiński plan pokojowy w kwestii rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

- Istnieje duży potencjał rozszerzenia współpracy między Węgrami a Chinami na całe spektrum przemysłu jądrowego, co nigdy wcześniej nie miało miejsca - powiedział premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem.

Orban nie określił jednak, co dokładnie obejmie ta współpraca. Przed wizytą Xi węgierskie media donosiły, że Chińczycy mogą zaangażować się w przyszłości w rozbudowę elektrowni jądrowej w Paksu, w środkowych Węgrzech, którą realizuje rosyjski Rosatom.

Szereg porozumień dwustronnych

Popieramy „zasadę jednych Chin”, czyli uważamy Tajwan za integralną część tego kraju – powiedział w czwartek Orban. Wyraził również poparcie dla chińskiego planu pokojowego w kwestii wojny na Ukrainie, który zakłada m.in. natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych, negocjacje i zniesienie sankcji.

Xi Jinping stwierdził, że Pekin wspiera Budapeszt w jego wysiłkach na rzecz odgrywania większej roli w Unii Europejskiej i wzmocnienia współpracy między Chinami a UE. Podkreślił również strategiczne znaczenie stosunków z Węgrami.

Przed wypowiedziami dla prasy obaj politycy podpisali szereg porozumień dwustronnych. Jedno z nich zakłada zwiększenie eksportu węgierskich produktów rolno-spożywczych do Chin.

Xi Jinping w Europie

Wcześniej Xi spotkał się z prezydentem Węgier Tamasem Sulyokiem. Przywódca Chin wyraził m.in. nadzieję na pragmatyczne stosunki z Pekinem podczas rozpoczynającej się 1 lipca półrocznej prezydencji węgierskiej w Radzie UE.

Rząd Orbana sprzeciwia się działaniom Unii Europejskiej, które utrudniłyby współpracę gospodarczą między Europą a Chinami. Chodzi przede wszystkim o sektor samochodów elektrycznych, w którego rozwój na Węgrzech Pekin zainwestował w ostatnich latach miliardy dolarów.

Przywódca Chin będzie przebywał na Węgrzech do piątku. Wcześniej odwiedził Francję i Serbię. Ostatni raz Xi był na Węgrzech w 2009 roku, jeszcze przed objęciem kierowniczej roli w Chińskiej Republice Ludowej. W tym roku oba kraje obchodzę 75. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP