TVN24 | Świat

Wypłacili miliony dolarów bliskim ofiar zamachów. Zniknęli z amerykańskiej listy państw wspierających terroryzm

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone usunęły Sudan z listy państw wspierających terroryzm - poinformowała w poniedziałek ambasada USA w Chartumie. To efekt wypłacenia przez ten kraj 335 milionów dolarów rodzinom ofiar zamachów na ambasady USA w Tanzanii i Kenii.

Według ambasady USA w Chartumie, w poniedziałek w amerykańskim dzienniku urzędowym Federal Register ukaże się notyfikacja w tej sprawie podpisana przez sekretarza stanu Mike'a Pompeo.

Decyzja Pompeo to realizacja zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa z października. Prezydent obiecał wówczas - przy okazji porozumienia w sprawie normalizacji stosunków Sudanu z Izraelem - że afrykańskie państwo zostanie zdjęte z listy, jeśli zapłaci 335 milionów dolarów zadośćuczynienia rodzinom ofiar zamachów terrorystycznych. Chodziło o zamachy Al-Kaidy na ambasady USA w Dar es Salaam i Nairobi w 1998 roku, kiedy w Sudanie ukrywał się Osama bin Laden.

Początek "nowej ery". Sudan i Izrael normalizują stosunki >>>

Przywrócenie immunitetu, zdjęcie sankcji

Usunięcie Sudanu oznacza przywrócenie mu przez USA immunitetu państwa oraz zdjęcie z niego sankcji, które ciążyły na Chartumie od 1993 roku. Decyzja ta wejdzie w życie jednak dopiero po uchwaleniu przez Kongres odpowiedniego prawa. Do tego czasu wpłacone pieniądze pozostaną w depozycie.

Przewodniczący rządzącej w Sudanie Rady Suwerennej generał Abd al-Fattah al-Burhan oznajmił, że decyzja władz USA jest "historyczna" i pomoże jego krajowi w demokratycznej transformacji po obaleniu w 2019 roku wieloletniego przywódcy Omara al-Baszira.

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP