Śledztwa w sprawach wypadków samochodów Tesli. Pod lupą przypadki użycia autopilota

Źródło:
PAP

Amerykański nadzór bezpieczeństwa transportu poinformował w czwartek, że prowadzi 23 śledztwa dotyczące wypadków samochodów firmy Tesla, a cztery zostały już zakończone. NHTSA przekazał, że co najmniej do trzech wypadków doszło w ciągu ostatnich kilku tygodni.

The National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) potwierdził w czwartek, że wyśle specjalny zespół w celu zbadania ostatniego wypadku z udziałem samochodu Tesli w Houston. Cztery z 27 śledztw amerykańskiego nadzoru bezpieczeństwa transportu zostało zakończonych, a ich wyniki opublikowane - informuje Reuters.

Na początku tygodnia NHTSA poinformował o wysłaniu zespołów śledczych do dwóch wypadków w Michigan. W jednym z przypadków samochód Tesli kierowany przez 22-latka miał przemieszczać się w trybie autopilota, kiedy uderzył w zaparkowany radiowóz policji stanowej. Nikt nie ucierpiał.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Samochód Tesli po zderzeniuShutterstock

Śledztwa

W lipcu 2020 roku NHTSA informował o 19 wypadkach, w których podejrzewa się, że samochód Tesli przemieszczał się "z włączonym systemem jakiejś formy zaawansowanej asysty kierowcy". W poniedziałek z kolei amerykański nadzór bezpieczeństwa transportu informował o kolejnym śledztwie dotyczącym poważnego wypadku z 11 marca w Detroit, w którym Tesla uderzyła w ciężarówkę, a pasażer osobówki odniósł poważne obrażenia. W tym przypadku jednak policja z Detroit nie podejrzewa, że wówczas samochód przemieszczał się na autopilocie.

Tesla zaleca kierowcom trzymanie rąk na kierownicy i uważną jazdę podczas korzystania z funkcji autopilota. Kierowcy jednak często mówią, że przez dłuższy czas nie trzymają rąk na kierownicy w momencie jazdy na autopilocie – informuje Reuters. Specjalne zespoły NHTSA rocznie przeprowadzają około 100 dochodzeń. Głównie w sprawach wypadków, w których skupiają się na zastosowaniu zaawansowanych technologii.

W ostatnich latach badania dotyczyły stosowania alternatywnych źródeł paliwa, stosowania systemów bezpieczeństwa dla dzieci, pasów bezpieczeństwa czy systemów hamowania przed przechodniami.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock