TVN24 | Świat

Pierwsza w historii transpłciowa amerykańska senator stanowa i "tęczowa fala" w wyborach do Kongresu

TVN24 | Świat

Autor:
momo
Źródło:
PAP, NBC News, Reuters

Poświęciłam swoje dotychczasowe życie walce o to, by ludzie mieli poczucie godności, spokój ducha i uczciwe szanse – mówiła Sarah McBride, zapowiadając start w wyborach do senatu stanowego w Delaware. Demokratka pokonała republikańskiego rywala, stając się pierwszą transgenderową osobą, która obejmie ten urząd. Także wstępne wyniki z wyborów do Kongresu USA wskazują na serię historycznych zwycięstw przedstawicieli środowiska LGBT - podaje agencja Reutera.

"McBride, znana aktywistka LGBTQ z łatwością wygrała walkę o miejsce w senacie stanowym w Delaware" – podaje NBC. Jak wskazuje stacja, 30-letnia McBride nie tylko jest pierwszą w historii senator transgenderową, czyli osobą, która zmieniła płeć, ale również najwyższą rangą transpłciową przedstawicielką amerykańskich władz.

Reprezentującą Partię Demokratyczną 30-letnia McBride pokonała republikanina Steve'a Washingtona. Demokratka będzie w senacie stanowym reprezentować pierwszy okręg wyborczy w Delaware, który obejmuje Bellefonte, Claymont i części Wilmington, największego miasta w stanie.

Sarah McBride pierwszą w historii senator transgenderowąWikipedia (CC BY-SA 2.0)/ Ted Eytan

"Poświęciłam swoje życie walce o to, by ludzie mieli poczucie godności"

"Mam nadzieję, że dziś wieczorem pokażę dzieciom LGBTQ, że nasza demokracja jest wystarczająco duża, by pomieścić także ich" - napisała we wtorek na Twitterze.

McBride była w przeszłości rzeczniczką grupy Human Rights Campaign, działającej na rzecz środowiska LGBTQ. Będąc na studiach odbyła staż w administracji Baracka Obamy, stając się pierwszą transpłciową kobietą, pracującą w Białym Domu.

- Poświęciłam swoje dotychczasowe życie walce o to, by ludzie mieli poczucie godności, spokój ducha i uczciwe szanse – mówiła McBride, zapowiadając start w wyborach.

Tęczowa fala w wyborach do Kongresu

Wstępne wyniki z wyborów do Kongresu USA wskazują na serię historycznych zwycięstw przedstawicieli środowiska LGBT - podaje agencja Reutera. Jak donosi, głosowania w całym kraju wygrało co najmniej 35 z 312 kandydatów LGBT, biorących udział w wyborach. Wśród nich jest między innymi Ritchie Torres - pierwszy otwarcie homoseksualny afrolatynoski kongresmen w Izbie Reprezentantów.

- Dzisiejsze zwycięstwa są historyczne i o wiele spóźnione - oświadczyła Sarah Kate Ellis, prezes organizacji GLAAD walczącej o prawa mniejszości seksualnych. - Ich zwycięstwa reprezentują krok naprzód w zakresie akceptacji środowiska LGBTQ - oceniła.

Sondaż National Election Pool, przeprowadzony przez Edison Research w 2020 roku, wskazuje, że osoby LGBT stanowią siedem procent wszystkich wyborców w Ameryce.

Autor:momo

Źródło: PAP, NBC News, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0)/ Ted Eytan

Pozostałe wiadomości