TVN24 | Świat

Pedofilia w Kościele. Były kardynał Theodore McCarrick stanął przed sądem

TVN24 | Świat

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP
Fragment reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" o byłym kardynale McCarricku
Fragment reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" o byłym kardynale McCarrickuTVN24
wideo 2/15
TVN24Fragment reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" o byłym kardynale McCarricku

91-letni Theodore McCarrick, były arcybiskup Waszyngtonu i były kardynał oskarżony o napaść seksualną na 16-letniego chłopca, stanął w piątek przed sądem. Rozprawa odbyła się w mieście Dedham w amerykańskim stanie Massachusetts. Oskarżony kardynał nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Przed sądem zachował milczenie.

Theodore McCarrick nic nie powiedział podczas piątkowego przesłuchania, a deklarację o tym, że nie przyznaje się do winy przedstawiono w jego imieniu.

Sąd postanowił, że były duchowny nie zostanie zatrzymany, ale ma wpłacić kaucję wysokości 5 tysięcy dolarów. Nakazał mu też trzymanie się z daleka od ofiary i unikanie kontaktów z nieletnimi. Termin następnej rozprawy wyznaczono na 28 października.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Trzy zarzuty. Napaść seksualna i pobicie

Sąd stanowy postawił McCarrickowi trzy zarzuty dotyczące napaści seksualnej i pobicia osoby powyżej 14. roku życia - podaje Associated Press. Za każdy zarzut grozi kara do pięciu lat więzienia oraz wprowadzenie do rejestru przestępców seksualnych - wyjaśnia Reuters. Adwokaci McCarricka - Katherine Zimmerl i Daniel Marx - odmówili skomentowania sprawy.

Zarzuty 91-letniemu McCarrickowi postawiono po kilkumiesięcznym śledztwie. Jest najwyższym rangą byłym hierarchą Kościoła katolickiego z zarzutami związanymi z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich.

Sprawa dotyczy zdarzenia z przyjęcia weselnego w 1974 roku na uczelni Wellesley College w stanie Massachusetts. Według prokuratury ówczesny prałat i sekretarz kardynała Terence'a Cooke'a miał dotykać genitaliów 16-letniego chłopca, mówiąc że jest to część sakramentu pokuty.

Jeden z najbardziej wpływowych hierarchów Kościoła

McCarrick, wyniesiony do godności kardynalskiej przez św. Jana Pawła II w 2001 roku, był uznawany za jednego z najbardziej wpływowych hierarchów Kościoła. Został wydalony ze stanu duchownego w 2019 roku, po tym jak Watykan uznał go za winnego molestowania dzieci i dorosłych. Agencja AP podaje, że McCarrick dostąpił najwyższych godności kapłańskich mimo iż "było podobno rzeczą powszechnie wiadomą, że sypiał z seminarzystami"

Mimo wielu oskarżeń do tej pory nie postawiono McCarrickowi żadnych zarzutów karnych, ze względu na przedawnienie spraw. Tym razem jednak do przedawnienia nie doszło ze względu na specyfikę prawa Massachusetts. Ponieważ były duchowny wyjechał z tego stanu, a jego sprawa została zawieszona, to zarzuty nie uległy przedawnieniu - wyjaśnia Reuters.

Autor:momo//now

Źródło: PAP