USA przekażą miliard dolarów na modernizację izraelskiej Żelaznej Kopuły

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Izraelskie siły zbrojne dostaną zastrzyk finansowy. Stany Zjednoczone przeznaczą miliard dolarów na zmodernizowanie izraelskiego systemu obrony rakietowej Żelazna Kopuła - zdecydowała Izba Reprezentantów USA. Premier Izraela Naftali Bennett natychmiast wydał komunikat, w którym podziękował kongresmenom.

"Dzięki wszystkim członkom Izby Reprezentantów USA, zarówno demokratom jak i republikanom, za ich zdecydowane wsparcie dla Izraela i zobowiązanie na rzecz jego bezpieczeństwa" - napisał premier Izraela Naftali Bennett.

Ustawa zaaprobowana przez niższą izbę Kongresu przewiduje przeznaczenie 1 miliarda dolarów na zmodernizowanie tych części Żelaznej Kopuły, które zostały zużyte podczas ostatniego konfliktu z Hamasem.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W maju, gdy doszło do jednej z najbardziej intensywnych walk między Izraelem a Hamasem od czasu konfliktu w 2014 roku, ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy był tak intensywny, że system obrony rakietowej wydawał się być przeciążony.

Izraelski system obrony rakietowej Żelazna Kopuła

Żelazna Kopuła to system opracowany przez izraelskie firmy Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries, przy finansowym i technicznym wsparciu Stanów Zjednoczonych.

Wprowadzona do użytku w 2011 roku Iron Dome ma za zadanie powstrzymywać rakiety krótkiego zasięgu i artylerię, jak te wystrzeliwane ze Strefy Gazy. Dwa oddzielne systemy, znane jako Proca Dawida i Strzała, są przeznaczone do zwalczania zagrożeń średniego i dalekiego zasięgu, w tym samolotów, dronów, rakiet i pocisków.

Żelazna Kopuła opiera się na systemie radarów i analiz w celu określenia, czy nadlatująca rakieta stanowi zagrożenie. Wystrzeliwuje urządzenie przechwytujące tylko wtedy, gdy nadlatująca rakieta grozi uderzeniem w zaludniony obszar lub ważną infrastrukturę.

Rakiety przechwytujące, które są wystrzeliwane pionowo z mobilnych jednostek lub statycznego stanowiska startowego, są zaprojektowane tak, aby zdetonować nadlatującą rakietę w powietrzu.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości