TVN24 | Świat

Amerykańskie dowództwo kosmiczne: Rosja przeprowadziła próbę pocisku antysatelitarnego

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP, Fox News
Rosja przetestowała nowy pocisk systemu obrony przeciwrakietowej
Ministerstwo Obrony Rosji Rosja przetestowała nowy pocisk systemu obrony przeciwrakietowej

Dowództwo kosmiczne sił zbrojnych USA - SPACECOM - ogłosiło, że Rosja przeprowadziła próbę pocisku antysatelitarnego i oskarżyło Moskwę o dążenie do przekształcenia kosmosu w "pole bitwy". "Jesteśmy gotowi i zdeterminowani, by zapobiec agresji i bronić naszego kraju i naszych sojuszników przed wrogimi działaniami w kosmosie" - przekazał szef dowództwa kosmicznego generał James Dickinson.

Test pocisku antysatelitarnego odbył się we wtorek - przekazał telewizji Fox News urzędnik z amerykańskiego dowództwa kosmicznego. SPACECOM utrzymuje, że Rosja dysponuje dwoma rodzajami broni kosmicznej i przeprowadziła kilka prób naziemnego systemu zdolnego do niszczenia satelitów na niższej orbicie Ziemi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Rosja uczyniła z kosmosu pole bitwy, testując broń umieszczoną w kosmosie i na ziemi, przeznaczoną do namierzania i niszczenia satelitów" - przekazał w oświadczeniu szef dowództwa kosmicznego generał James Dickinson. Jego zdaniem jest to sprzeczne z "publicznymi twierdzeniami Moskwy, że Rosja stara się zapobiec konfliktowi w kosmosie".

Amerykanie gotowi "bronić kraju i sojuszników"

Dickinson uważa, że Rosjanie starają się "wykorzystać zależność USA od systemów rozlokowanych w kosmosie". "Jesteśmy gotowi i zdeterminowani, by zapobiec agresji i bronić naszego kraju i naszych sojuszników przed wrogimi działaniami w kosmosie" - dodał amerykański wojskowy, cytowany przez portal stacji Fox News.

Generał ostrzegł, że jeśli rosyjska broń "rzeczywiście zostanie użyta wobec satelity lub operacyjnie, to spowoduje powstanie dużego pola śmieci, które może zagrozić satelitom komercyjnym i nieodwracalnie zanieczyścić przestrzeń kosmiczną".

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjski pocisk "potwierdził w sposób wiarygodny założone możliwości" >>>

"Ostateczna granica wojskowa"

Ponownie utworzone przed rokiem amerykańskie siły kosmiczne mają koncentrować się na działaniach wojennych w przestrzeni kosmicznej. Nowa formacja podlega siłom powietrznym USA.

Decyzja o utworzeniu sił kosmicznych USA nadeszła w sytuacji, gdy amerykańscy dowódcy wojskowi widzą, jak Chiny i Rosja czynią postępy na - jak to ujmuje BBC - "ostatecznej granicy wojskowej". Zadaniem sił kosmicznych jest ochrona amerykańskich satelitów wykorzystywanych do komunikacji, nawigacji i wywiadu.

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP, Fox News

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru