TVN24 | Świat

Trump otwiera biuro na Florydzie. "Zawsze będzie orędownikiem narodu amerykańskiego"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił otwarcie swojego biura w hrabstwie Palm Beach na Florydzie. Będzie ono sprawować pieczę nad oficjalnymi działaniami 45. przywódcy USA po okresie prezydencji.

"Biuro będzie odpowiedzialne za zarządzanie korespondencją prezydenta Trumpa, oświadczeniami publicznymi, wystąpieniami i oficjalnymi działaniami w celu wspierania interesów Stanów Zjednoczonych i realizowania agendy administracji Trumpa poprzez jej wspieranie, organizowanie i aktywność publiczną. (…) Prezydent Trump zawsze będzie orędownikiem narodu amerykańskiego" – głosi oświadczenie biura.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

We wtorek Stacja CBS zwróciła uwagę, że Donald Trump nie zdradził, jak zamierza spędzać czas po opuszczeniu Białego Domu i czy pragnie wrócić do polityki. Jak zasugerował, nie będzie się trzymał z dala od opinii publicznej. W swoich końcowych wypowiedziach jako prezydent przed wyjazdem z Waszyngtonu, Trump powiedział tłumowi zwolenników: - Do zobaczenia wkrótce i w jakiejś formie wrócimy.

Według CBS wobec zamknięcia prezydentowi dostępu do jego kont na Twitterze, a także na Facebooku w następstwie ataków na Kapitol Stanów Zjednoczonych 6 stycznia, Trump znacznie się wyciszył. Był zmuszony w ostatnim okresie urzędowania polegać na bardziej tradycyjnych środkach docierania do opinii publicznej i prasy.

Biura na koszt administracji

Koszty utrzymania biur byłych prezydentów ponosi Administracja ds. Usług Ogólnych (GSA) zgodnie z ustawą o byłych prezydentach. Biuro można założyć w dowolnym miejscu w USA. Oprócz finansowania biur i personelu, wszyscy byli prezydenci mają prawo do emerytury do końca życia równej rocznej stawce podstawowego wynagrodzenia. Wdowy po byłych prezydentach również otrzymują dodatek pieniężny w wysokości 20 000 dolarów rocznie.

W tygodniu rozpoczynającym się 8 lutego w Senacie USA zostanie wszczęty proces Donalda Trumpa w związku z atakiem jego zwolenników na waszyngtoński Kapitol. Zdaniem demokratów i niektórych republikanów ponosi on za to odpowiedzialność. W poniedziałek wieczorem Izba Reprezentantów Kongresu USA, która 13 stycznia przegłosowała artykuł impeachmentu, przekazała formalnie dokument Senatowi.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP