Amerykanie na tropie "samotnych wilków"

Świat

Napastnicy z San Bernardino zabili 14 osób

Aresztowania w zakrojonej na szeroką skalę akcji amerykańskiego departamentu sprawiedliwości. USA ścigają "samotne wilki" sympatyzujące z tzw. Państwem Islamskim.

Tak zwane "samotne wilki" to terroryści działający w pojedynkę i nie należący do organizacji terrorystycznych.

Działania amerykańskich służb bezpieczeństwa są prowadzone po tym, jak 2 grudnia muzułmańskie małżeństwo zabiło w strzelaninie w San Bernardino w stanie Kalifornia 14 osób. Zamachowcy mieli sympatyzować z tzw. Państwem Islamskim.

W Pensylwanii aresztowano nastolatka, który jak powiedzieli śledczy, miał podjąć próbę organizacji podróży dla innych osób na Bliski Wschód w celu przyłączenia się do organizacji dżihadystycznych.

W tym czasie w Nowym Jorku inny mężczyzna przyznał się do winy w sprawie związanej z terroryzmem. Miał próbować rekrutować osoby zainteresowane walką w szeregach tzw. Państwa Islamskiego.

Trzeci przypadek działania amerykańskich służb miał miejsce w Kansas. Toczy się tu proces mężczyzny podejrzewanego o planowanie zamachu bombowego na jednostki amerykańskiej armii.

Od 2014 roku roku, kiedy swoją ofensywę w Syrii i Iraku rozpoczęli dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego, w USA aresztowano ponad 70 osób.

ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/35

Autor: kło//gak / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: