Świat

Ukraińcy opanowali miasta w pobliżu miejsca katastrofy boeinga

Świat

Aktualizacja:
tvn24Ukraińskie siły rządowe opanowały Szachtarsk i Torez

Ukraińskie siły rządowe opanowały miejscowości, w których pobliżu rozbił się 17 lipca zestrzelony malezyjski boeing 777 z prawie 300 osobami na pokładzie – poinformowało dowództwo operacji antyterrorystycznej w Kijowie. Wcześniej udało się zdobyć ważny punkt strategiczny, czyli kurhan Saur-Mogiła w obwodzie donieckim na wschodzie kraju – doniósł w raporcie złożonym w poniedziałek prezydentowi Petro Poroszence minister obrony Wałerij Hełetej.

Wojska wkroczyły do Szachtarska, a także miasta Torez, na wschód od którego spadł malezyjski samolot. Wyparto stamtąd separatystów, którzy od wielu tygodni kontrolowali te tereny. Siły ukraińskie wciąż prowadzą walki o odbicie z rąk prorosyjskich rebeliantów miast Pierwomajsk w obwodzie ługańskim i Sniżne w obwodzie donieckim.

Strefa, gdzie rozbił się boeing wolna od walk

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy, Andrij Łysenko, zapewnił jednocześnie, że ukraińska armia nie prowadzi działań wojennych w samej strefie katastrofy malezyjskiego Boeinga 777.

Siergiej Ławrow zarzucił wcześniej stronie ukraińskiej, że prowadzony przez siły ukraińskie ostrzał uniemożliwia międzynarodowym ekspertom zbadanie miejsca katastrofy.

- Jest strefa upadku samolotu o promieniu 20 kilometrów. Nasi wojskowi podeszli już do granicy tej strefy, ale jeśli słychać tam eksplozje, to z całą pewnością nie robią tego ukraińscy żołnierze – oświadczył rzecznik na briefingu w Kijowie. Przypomniał, że w miejscu, gdzie rozbił się samolot ogłoszono przerwę w walkach. - Ukraińscy wojskowi przestrzegają rozejmu w 100 procentach. Terroryści, którzy o tym wiedzą, prowokacyjnie dokonują tam eksplozji i ostrzeliwują teren – podkreślił Łysenko.

Odbity ważny punkt strategiczny

Wcześniej siłom rządowym udało się opanować ważny punkt strategiczny, czyli kurhan Saur-Mogiła na granicy obwodów ługańskiego i donieckiego. Jak oświadczyła administracja prezydencka w Kijowie, ze wzniesienia tego "terroryści ostrzeliwali wiele zamieszkanych punktów, w tym Maryniwkę".

Ukraińskie siły rządowe opanowały Szachtarsk i Toreztvn24

Wzięcie kurhanu Saur-Mogiła oznacza odepchnięcie rebeliantów od południowej granicy z Rosją i ratuje oddziały 72. Brygady Zmechanizowanej i 79. Brygady Powietrzno-Desantowej w rejonie Dowżańskiego (południowo-wschodni kąt Donbasu) od kilkunastu dni niemal odcięte od reszty zgrupowań ukraińskich. Ukraińcy zdobyli też w poniedziałek rano Debalcewe - właściwie rozcinając wspólny front Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

Walki w Ługańsku

W poniedziałek od samego rana ciężkie walki toczą się w Ługańsku. Ostatniej doby zabitych zostało tam co najmniej pięć osób – podała rada miasta. Zaapelowała ona do mieszkańców, by nie opuszczali domów. „Sytuacja w Ługańsku zaostrza się każdego dnia. Prosimy mieszkańców, by powstrzymali się od przemieszczania się po ulicach” – napisano w komunikacie. W niedzielę wieczorem ukraiński minister obrony Wałerij Hełetej potwierdził wcześniejsze informacje medialne, że na stronę rosyjską przeszło 40 żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych, którzy służyli w 51. brygadzie zmechanizowanej. - Jest taka informacja, jednak nie jest ona do końca sprawdzona. W najbliższym czasie poinformuję prezydenta i społeczeństwo, w jaki sposób do tego doszło – oświadczył w programie telewizyjnym.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: