TVN24 | Świat

Wołodymyr Zełenski: rosyjscy mordercy i zwolennicy terroryzmu państwowego nie powinni móc korzystać z wiz Schengen

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP
Zełenski: Rosja wykorzystuje elektrownię jądrową do terroryzowania i zbrojnego prowokowania
TVN24Zełenski: Rosja wykorzystuje elektrownię jądrową do terroryzowania i zbrojnego prowokowania

Prezydent Ukrainy wzywa zachodnie kraje do wprowadzenia zakazu podróżowania dla rosyjskich obywateli. Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę, że pomysł ten popierają Republika Czeska i kraje bałtyckie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek wieczorem w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych ponownie zażądał zakazu podróżowania dla rosyjskich obywateli.

Ukraiński przywódca oświadczył, że po wszystkich zbrodniach, jakich rosyjscy najeźdźcy dokonali na Ukrainie, nie może być innej możliwości, jak tylko uznanie Rosji za państwo terrorystyczne.

Zełenski: Rosjanie nie powinni móc korzystać z wiz Schengen

- To z tej perspektywy należy określić stosunek do obywateli Rosji - powiedział prezydent i dodał: "Są ludzie, którzy naprawdę potrzebują ochrony, którzy są prześladowani".

Dla takich obywateli rosyjskich istnieją sprawdzone mechanizmy takie jak prawo azylu, ale to, zaznaczył Zełenski, nie ma nic wspólnego z wakacyjnymi czy służbowymi podróżami Rosjan do Europy.

- Należy zapewnić, żeby rosyjscy mordercy i zwolennicy terroryzmu państwowego nie korzystali z wiz Schengen - dodał prezydent. Zełeński podziękował Republice Czeskiej, państwom nadbałtyckim i innym państwom europejskim za podniesienie tej kwestii na forum dyskusji w Unii Europejskiej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości