Sąd w Ługańsku skazał na 13 lat więzienia byłych członków misji OBWE

Źródło:
Reuters
Zniszczony samochód misji OBWE w Mariupolu
Zniszczony samochód misji OBWE w Mariupolu
Reuters Archive
Zniszczony samochód misji OBWE w MariupoluReuters Archive

Sąd we wspieranej przez Rosję separatystycznej samozwańczej Ługańskiej Republice Ludowej skazał za zdradę dwóch byłych pracowników Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na 13 lat więzienia. "Członkowie misji są przetrzymywani bezpodstawnie od ponad pięciu miesięcy w trudnych warunkach" - oświadczył szef polskiego MSZ i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau. "To nieludzkie i odrażające" - ocenił.

Agencja Reutera poinformowała w poniedziałek, że sąd we wspieranej przez Rosję separatystycznej Ługańskiej Republice Ludowej, jednej z dwóch samozwańczych "republik ludowych" w regionie Donbasu ogłosił wyroki wobec byłych pracowników OBWE Dmytra Szabanowa i Maksyma Pietrowa.

Separatystyczne władze przekazały, że pracownicy OBWE zostali w kwietniu zwerbowani przez CIA i ukraińskie tajne służby - Szabanow i Pietrow, zdaniem sądu, przekazywali Waszyngtonowi informacje o personelu wojskowym i sprzęcie w Ługańsku.

Byli członkowie misji OBWE skazani

W opublikowanych nagraniach wideo z rozprawy widać, jak Dmytro Szabanow stoi w metalowej klatce, ubrany w czarne spodnie i czarną bluzę z kapturem. W czasie odczytywania wyroku mężczyzna milczał, a po chwili został zakuty przez policjantów w kajdanki.

Maksym Pietrow, który pełnił funkcję tłumacza OBWE, stał z kolei w szklanej klatce, trzymał ręce w kieszeniach i wydawał się nie reagować na odczytywany wyrok.

Zniszczony samochód misji OBWE w MariupoluReuters Archive

Obaj mężczyźni pracowali dla misji w Ukrainie, utworzonej w 2014 roku w celu monitorowania konfliktu między wspieranymi przez Rosję separatystami a siłami Kijowa. Szef polskiego MSZ i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau przekazał w oświadczeniu, że "członkowie misji są przetrzymywani bezpodstawnie od ponad pięciu miesięcy w trudnych warunkach". "To nieludzkie i odrażające" - ocenił.

Sekretarz generalna OBWE Helga Maria Schmid powiedziała, że para "wypełniała oficjalne obowiązki" i wezwała do ich "natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia". OBWE wyraziła również zaniepokojenie losem trzeciego członka misji przetrzymywanego w ługańskiej republice ludowej.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Tagi:
Raporty: