Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl, PAP

829 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Rosja wystrzeliła w nocy z piątku na sobotę pociski rakietowe i drony, uszkadzając obiekty energetyczne w pięciu obwodach Ukrainy. Ukraińcy ostrzelali port "Kaukaz" w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Prezydent USA Joe Biden pozwolił Ukrainie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> Rosja wystrzeliła w nocy z piątku na sobotę pociski rakietowe i drony, uszkadzając obiekty energetyczne w pięciu obwodach Ukrainy. Dowódca ukraińskich sił powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk poinformował, że ukraińska obrona powietrzna zniszczyła 35 rakiet i 46 dronów. "Od marca jest to już szósty zmasowany, złożony atak rakietowy i dronowy na cywilną infrastrukturę energetyczną" - oświadczył narodowy operator energetyczny Ukrenergo.

> Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych opublikował zdjęcie płonącego terminalu naftowego w porcie "Kaukaz" w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Celem ataku była także przeprawa promowa.

Terminal w Kraju Krasnodarskim po ataku sił ukraińskich Sztab generalny w Kijowie/Facebook

> Szwecja, Norwegia i Islandia podpisały z Ukrainą porozumienie w zakresie bezpieczeństwa. Dokument, zatwierdzony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w piątek w Sztokholmie na szczycie nordycko-ukraińskim, ma zapewnić walczącej z Rosją Ukrainie wieloletnie wsparcie wojskowe.

> Ukraina ma prawo do samoobrony, my mamy prawo pomagać Ukrainie to prawo realizować i nie czyni to NATO częścią konfliktu - powiedział szef Sojuszu Jens Stoltenberg.

> Stoltenberg oznajmił, że państwa Sojuszu powinny zobowiązać się do przekazywania przynajmniej 40 miliardów euro rocznie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Obciążenie to powinno być rozłożone równomiernie.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO w PradzeMARTIN DIVISEK/PAP/EPA

> Ukraina może użyć broni dostarczonej przez Niemcy do obrony przed atakami z terytorium Rosji - podała Agencja Reutera, powołując się na oświadczenie rzecznika niemieckiego rządu.

> Ukraińska prośba "trafiła bezpośrednio do prezydenta, który wyraził zgodę na użycie naszej broni w tym celu" - stwierdził sekretarz stanu USA Antony Blinken. Wyjaśnił, że Stany Zjednoczone reagują na to, "co działo się w regionie charkowskim i wokół niego".

> Doszliśmy do wniosku, że bezpieczniej i wydajniej będzie wyszkolić ukraińską jednostkę w Polsce - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji był pytany o ewentualne wysłanie żołnierzy NATO, w tym polskich, na Ukrainę - na przykład jako zaplecze logistyczne.

Autorka/Autor:ads, pp

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock