Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 338. dzień. Dowódcy rosyjskich wojsk na Ukrainie próbują za wszelką cenę ukryć ogromne straty osobowe, dlatego za linią frontu przemieszcza się około pięciu mobilnych krematoriów. Ciała poległych żołnierzy są tam spalane bez wcześniejszej identyfikacji - oznajmiła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, powołując się na dane wywiadu wojskowego. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Stany Zjednoczone nałożyły dodatkowe sankcje na Grupę Wagnera oraz na osoby i podmioty z nią związane. Obejmą między innymi "kluczową infrastrukturę", producentów broni i osoby kierujące okupowanymi terenami Ukrainy z nadania agresora.

> Dowódcy rosyjskich wojsk na Ukrainie próbują za wszelką cenę ukryć ogromne straty osobowe, dlatego za linią frontu przemieszcza się około pięciu mobilnych krematoriów. Ciała poległych żołnierzy są tam spalane bez wcześniejszej identyfikacji - oznajmiła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, powołując się na dane wywiadu wojskowego.

> Kanada potwierdziła zamiar przekazania czołgów Ukrainie, tym samym w koalicji pancernej uczestniczy już 12 państw, powiedział Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.

> Trwają dyskusje na temat dostarczenia Kijowowi nowoczesnych myśliwców, pomimo obaw Zachodu o eskalację wojny na Ukrainie - pisze portal Politico. Według jednego z zachodnich dyplomatów dostarczenie tego typu samolotów na Ukrainę jest "tylko kwestią czasu".

> Kanada przekaże Ukrainie w najbliższych tygodniach cztery czołgi Leopard 2 z uzbrojenia swojej armii – poinformowała minister obrony Anita Anand.

> Zamierzamy pozyskać dla Ukrainy nowe czołgi M1A2 Abrams - powiedziała rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh. Jak dodała, jest to oznaka "długoterminowego zobowiązania" USA co do obronności Ukrainy. Singh nie odpowiedziała na pytanie, czy produkcja czołgów dla Ukrainy wpłynie na termin dostaw podobnych wozów dla Polski.

> Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który wahał się, czy dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard, wystawił na próbę wspólny front państw NATO wobec agresji ze strony Rosji. Nie służyło to nikomu poza Kremlem. Berlin ocenia jednak, że odniósł dyplomatyczne zwycięstwo - pisze "Economist".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości