TVN24 | Świat

"Symbol drogi sercu". Koszulki piłkarzy ukraińskiej reprezentacji zirytowały Rosjan

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
tvn24.pl, gazeta.ru, Izwiestija

Rosyjskie MSZ krytykuje, a posłowie Dumy chcą, by UEFA zabroniła reprezentacji Ukrainy gry w strojach patriotycznych na tegorocznych mistrzostwach Europy. Chodzi o koszulki ukraińskich piłkarzy z napisami "Chwała Ukrainie", "Bohaterom Chwała" i zarysem mapy kraju łącznie z zaanektowanym przez Rosję Krymem.

"Reprezentacja Ukrainy wystąpi na Euro 2020 w nowym, specjalnym stroju. Jego głównym atrybutem będzie amulet i symbol drogi sercu każdego Ukraińca. To dla nas wszystkich najcenniejszy zarys naszego kraju. Jedna i niepodzielna ojczyzna z Krymem, Donieckiem, Ługańskiem, Kijowem, moim rodzinnym Dniprem, Lwowem, Odessą, wszystkimi miastami i wsiami" - napisał na Facebooku szef Federacji Piłki Nożnej Ukrainy Andrij Pawełko.

Jak podkreślił, to "doda sił zawodnikom, bo będą walczyć o całą Ukrainę". "W każdym meczu będzie ich wspierać cała Ukraina, od Sewastopola i Symferopola po Kijów, od Doniecka i Ługańska po Użhorod. Jest to niezwykle ważne zarówno dla piłkarzy, którzy marzą, by jak najlepiej wystąpić na Euro 2020, jak i dla milionów naszych fanów, którzy wierzą w drużynę Andrija Szewczenki. Piłka nożna i reprezentacja narodowa jednoczą Ukrainę! Chwała Ukrainie!" - dodał Pawełko.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Niby powinno to dać zawodnikom siłę"

Reakcja Rosji nie była nieoczekiwaną. MSZ w Moskwie skrytykowało pomysł. "Ukraińska drużyna piłkarska na swoich strojach przyłączyła terytorium Ukrainy do rosyjskiego Krymu. Wyjaśnienie jest równie metafizyczne, jak i rozpaczliwa akcja artystyczna. Niby powinno to dać zawodnikom siłę" - napisała w kanale Telegram rzeczniczka resortu Maria Zacharowa.

Koszulki ukraińskich piłkarzy zirytowały Rosjan Andrij Pawełko/Facebook

Propozycje strojów z "zarysem Imperium Rosyjskiego"

Poseł Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Dmitrij Swiszczew, zasiadający w komisji do spraw kultury fizycznej, sportu, turystyki i młodzieży chce, by UEFA zabroniła reprezentacji Ukrainy gry w strojach patriotycznych na tegorocznych mistrzostwach Europy. - Nasi sąsiedzi próbują upolitycznić sport. Mam nadzieję, że ten demarche (polityczny krok - przyp. red.) i prowokacja nie pozostaną niezauważone. Jak wiemy, hasła polityczne, akcje na stadionach, flagi, akcesoria są zabronione na zawodach międzynarodowych - powiedział.

- W takim razie niech nasi gracze wyjdą na boisko w koszulkach z zarysem Imperium Rosyjskiego z Polską, Ukrainą i Finlandią w składzie - dodał Swiszczew, cytowany przez portal gazeta.ru.

Posłanka do Dumy Państwowej Swietłana Żurowa uznała projekt ukraińskiego stroju za polityczną demonstrację. Przyznała jednak, że Rosja w tej sprawie może mieć pretensje do UEFA, która zaakceptowała strój, a nie do Ukrainy.

"Chwała Ukrainie!". Taki napis widnieje na koszulkach reprezentacji ukraińskiej Andrij Pawełko/Facebook

Reprezentująca Krym w Radzie Federacji, wyższej izbie rosyjskiego parlamentu, Olga Kowitidi stwierdziła, że stroje ukraińskich piłkarzy są "nieoczekiwaną reklamą Krymu w szczycie sezonu wypoczynkowego".

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej miały odbyć się w 2020 roku, ale z powodu pandemii COVID-19 turniej został przełożony na lato 2021 roku. Odbędzie się on od 11 czerwca do 11 lipca w 12 europejskich miastach.

Krym został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po obaleniu prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza i przeprowadzonym referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Federacji Rosyjskiej, którego nie uznały zarówno władze w Kijowie, jak i społeczność międzynarodowa.

Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku

Autor:tas/kab

Źródło: tvn24.pl, gazeta.ru, Izwiestija

Źródło zdjęcia głównego: Andrij Pawełko/Facebook

Tagi:
Magazyny:
Raporty: