Generał Mieczysław Bieniek: grabież ziem ukraińskich nie powstrzyma kontrofensywy

Autor:
js//rzw
Źródło:
TVN24, PAP
Generał Bieniek: grabież ziem ukraińskich nie powtrzyma kontrofensywy
Generał Bieniek: grabież ziem ukraińskich nie powtrzyma kontrofensywyTVN24
wideo 2/24
TVN24Generał Bieniek: grabież ziem ukraińskich nie powtrzyma kontrofensywy

Kluczową decyzję podjęła ukraińska rada obrony, która zdecydowała o prowadzeniu w dalszym ciągu ofensywnych operacji i odbijaniu podbitych terenów - powiedział w TVN24 generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy NATO ds. transformacji. Mówił, że "grabież ziem ukraińskich miała niby powstrzymać zwycięską ofensywę (Ukrainy) na kierunku charkowskim, ale nie powstrzymuje i nie powstrzyma".

Generał Mieczysław Bieniek komentował w niedzielę we "Wstajesz i weekend" sytuację na froncie. W sobotę władze w Kijowie potwierdziły, że w wyniku ukraińskiej kontrofensywy zostało wyzwolone ważne strategicznie miasto Łyman w Donbasie. W ocenie szefa administracji regionu ługańskiego Serhija Hajdaja odbicie Łymanu pozwoli Ukraińcom zacząć odzyskiwać kontrolę nad utraconymi terenami na Ługańszczyźnie.

Były zastępca dowódcy NATO ds. transformacji powiedział w TVN24, że "kluczową decyzję podjęła ukraińska rada obrony, która zdecydowała w dalszym ciągu o prowadzeniu ofensywnych operacji i odbijaniu podbitych terenów".

Ukraińscy żołnierze zrzucają rosyjskie flagi z jednego z budynków w Łymanie
Ukraińscy żołnierze zrzucają rosyjskie flagi z jednego z budynków w Łymanie Telegram/KirillTimoshenko

Generał Bieniek o odcinaniu wojsk rosyjskich od źródeł zaopatrzenia

Generał Bieniek nawiązał do ogłoszonej przez prezydenta Rosji Władimira Putina nielegalnej aneksji czterech okupowanych terytoriów na wschodzie i południu Ukrainy.

- Ta nielegalna decyzja, grabież ziem ukraińskich niezgodna z żadnymi standardami, żadnym prawem - to w ogóle w XXI wieku nie powinno się zdarzyć - miała niby powstrzymać zwycięską ofensywę (Ukrainy) na kierunku charkowskim, ale nie powstrzymuje i nie powstrzyma - mówił generał Bieniek.

Dodał, że wojska ukraińskie "skupiają się w tej chwili na umacnianiu tych odcinków frontu, które zostały przerwane i terenów, które zostały odzyskane". Podkreślił, że "coraz więcej flag ukraińskich widzimy w poszczególnych miejscowościach".

- Jednocześnie na południe od Chersonia widzimy również działania nękające - powiedział wojskowy. Wskazał na "odcinanie i izolację pola walki wojsk Federacji Rosyjskiej od źródeł zaopatrzenia".

Relacja na żywo: 221. dzień inwazji Rosji na Ukrainę

Generał Bieniek: Rosjanie próbują uzupełniać straty, ale mobilizacja nie pomoże

Bieniek powiedział, że "Rosjanie próbują uzupełniać swoje straty na kierunku północnym, ale również na południowym, bo one sięgają 40-50 procent".

Zdaniem gościa TVN24 "ta fatalna i nieudolnie przeprowadzona mobilizacja nie bardzo wzmocni braki, które Rosjanie mają". Dodał, że na front przychodzi "żołnierz, rekrut niewyszkolony, niezmotywowany, niewyposażony".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js//rzw

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości