Rosjanie zniszczyli zaporę w Nowej Kachowce. Relacja z zalanego Chersonia

Autor:
ks/adso
Źródło:
TVN24

Trwa ewakuacja mieszkańców Chersonia, zalanego częściowo wskutek zniszczenia zapory w Nowej Kachowce. Sytuację w mieście relacjonowała we wtorek korespondentka brytyjskiej telewizji Sky News Alex Crawford. - Mówimy tu o 18 bilionach litrów wody, które zostały nagle uwolnione. Potężna fala przemieszcza się, zalewając wszystko, co napotka - mówiła.

Ukraińskie władze poinformowały we wtorek rano, że Rosjanie wysadzili zaporę elektrowni wodnej w Nowej Kachowce. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Poziom wody w zbiorniku szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy.

Według ukraińskich służb, zbiornik opróżni się prawdopodobnie do piątku, co oznacza, że przed tysiącami mieszkańców regionu jeszcze bardzo długi i trudny czas.

Jakie znaczenie ma zapora w Nowej Kachowce? >>>

"To wydarzenie będzie miało poważny wpływ na życie setek tysięcy ludzi"

Korespondentka telewizji Sky News Alex Crawford przedstawiła we wtorek sytuację w centrum Chersonia, gdzie grupy ratowników "kawałek po kawałku przemierzały zalane ulice" w poszukiwaniu osób do ewakuacji. Opuścić miasto miały już "setki, właściwie tysiące" osób, które przewiezione zostały do Odessy i Mikołajowa - opowiadała.

Relacja z wojny w Ukrainie w tvn24.pl >>>

- Ulicami jeżdżą samochody Czerwonego Krzyża, a grupy wolontariuszy krążą po zalanych terenach, sprawdzając, czy ktoś nie potrzebuje pomocy. Mówimy tu o 18 bilionach litrów wody, które zostały nagle uwolnione. Potężna fala powoli, ale pewnie przemieszcza się, zalewając wszystko, co napotka - relacjonowała korespondentka.

Zalane zostało około 80 wsi i miasteczek. - Od początku mojej relacji zauważyłam, że poziom wody zdążył się wyraźnie podnieść. To wydarzenie, to najpoważniejsza katastrofa ekologiczna w całej Europie od dekad - stwierdziła korespondentka Sky News.

Czytaj też: Ukraińskie władze wskazują sprawców wysadzenia zapory w Nowej Kachowce

Wskazała, że zalane tereny to ważny ośrodek rolniczy oraz istotne źródło wody pitnej, w tym dla okupowanego przez Rosjan Krymu, zniszczenie hydroelektrowni w Nowej Kachowce pozbawiło zaś tysiące osób dostępu do prądu.

Woda ze zbiornika kachowskiego była także używana do chłodzenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej kontrolowanej przez Rosjan. - To wydarzenie będzie miało poważny wpływ na życie setek tysięcy ludzi - podsumowała.

Zapora w Nowej KachowceGOOGLE MAPS

Autor:ks/adso

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości