Świat

Ukraina chce się sądzić z Rosją. Za straty wynikające z aneksji Krymu

Świat


Straty Ukrainy związane z aneksją należącego do niej Krymu przez Rosję wynoszą setki miliardów dolarów - oświadczył w piątek premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Zapowiedział procesy przeciwko Federacji Rosyjskiej przed sądami międzynarodowymi.

Jaceniuk powiedział, że prowadzone są poważne rozmowy o finansowej odpowiedzialności Rosji za wydarzenia, do których doszło na Krymie.

- To Rosja, używając broni, ograbiła Ukrainę i znacjonalizowała dziesiątki obiektów należących do państwa ukraińskiego. Nie mówimy o miliardach, ale o setkach miliardów dolarów - powiedział Jaceniuk po przylocie z Brukseli, gdzie podpisał polityczną część umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Umowa podpisana

UE i Ukraina podpisały w piątek w Brukseli polityczną część umowy stowarzyszeniowej, jako symboliczny gest poparcia dla wschodniego sąsiada Unii i tymczasowych władz w Kijowie w trudnym dla Ukrainy okresie.

Podpisy pod umową złożyli przywódcy 28 państw Unii, szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef Komisji Europejskiej Jose Barroso, zaś ze strony Ukrainy premier tymczasowego rządu Arsenij Jaceniuk.

Autor: nsz//kdj/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: