Brytyjski wywiad: Rosjanie prawdopodobnie biorą coraz więcej uzbrojenia z Iranu i Korei Północnej

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP
Rosjanie opuszczają obwód ługański
Rosjanie opuszczają obwód ługański Serhij Hajdaj/Serwis Telegram
wideo 2/5
Serhij Hajdaj/Serwis Telegram Rosjanie opuszczają obwód ługański

Rosja najprawdopodobniej sprowadza coraz więcej broni z innych krajów obłożonych sankcjami, takich jak Iran i Korea Północna - napisano w środowej analizie danych wywiadowczych brytyjskiego resortu obrony. Jak dodano, ma to związek z topniejącymi zapasami uzbrojenia armii rosyjskiej.

We wtorek ukraińska armia poinformowała, że w okolicach Kupiańska w obwodzie charkowskim najprawdopodobniej zestrzeliła po raz pierwszy drona bojowego Shahed-136 wyprodukowanego w Iranie i używanego przez rosyjskie wojsko na Ukrainie.

W najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony oceniło, że Rosja najpewniej po raz pierwszy wykorzystała takie maszyny w trwającej wojnie.

Shahed-136 to bojowe drony-kamikaze o zasięgu 2,5 tysiąca kilometrów. Podobna broń była prawdopodobnie wykorzystywana w atakach na Bliskim Wschodzie, w tym w uderzeniu na tankowiec MT Mercer Street w 2021 roku – zwrócił uwagę brytyjski resort.

Irański dron zestrzelony przez UkraińcówAFU StratCom/Telegram

Rosyjskie zapasy "topnieją"

"Rosja prawie na pewno w coraz większym stopniu pozyskuje uzbrojenie z innych silnie obłożonych sankcjami państw, jak Iran czy Korea Północna, podczas gdy jej własne zapasy topnieją" - napisano.

"Strata drona Shahed-136 w pobliżu linii frontu sugeruje, że istnieje realistyczna możliwość, iż Rosja próbuje używać tego systemu do prowadzenia taktycznych uderzeń, a nie ataków na bardziej strategiczne cele głębiej na ukraińskim terytorium" - dodano.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości