TVN24 | Świat

Państwa G20 podpisały Pakt Rzymski. Przyjęły zobowiązanie do przekazania szczepionek biednym krajom

TVN24 | Świat

Autor:
akr\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Jeśli pozostawimy część świata bez szczepionek, ryzykujemy nowymi wariantami koronawirusa, które zaszkodzą nam wszystkim. Nasze przesłanie jest bardzo jasne: nikt nie może pozostać w tyle w kampanii szczepień - przekazał szef włoskiego resortu zdrowia Roberto Speranza po rozmowach ministrów zdrowia państw G20. Podpisali oni w poniedziałek Pakt Rzymski, który zawierał polityczne porozumienie zakładające wysłanie biednym krajom szczepionek przeciwko COVID-19.

W poniedziałek odbył się drugi dzień spotkania delegacji ministerstw zdrowia państw G20. Gospodarz spotkania, włoski minister zdrowia Roberto Speranza poinformował, że delegacje wszystkich krajów G20 podpisały Pakt Rzymski, który zawierał polityczne porozumienie mające na celu zwiększenie wsparcia dla biednych narodów i wysłanie im większej liczby szczepionek przeciwko COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Jeśli pozostawimy część świata bez szczepionek, ryzykujemy nowymi wariantami (koronawirusa - red.), które zaszkodzą nam wszystkim. Nasze przesłanie jest bardzo jasne: nikt nie może pozostać w tyle w kampanii szczepień - mówił. - Kraje G20 zobowiązują się do pomocy w zapewnieniu dostaw szczepionek do najsłabszych państw także poprzez inicjatywę COVAX - oznajmił. COVAX to międzynarodowy program mający zagwarantować dostęp do szczepionek najbiedniejszym krajom.

- Najsilniejsze kraje z G20 muszą wziąć na siebie odpowiedzialność za udzielanie pomocy tym słabszym w kampanii szczepień i trzeba to zrobić natychmiast - ocenił.

Speranza: musimy sprawić, by biedne kraje były zdolne do produkcji szczepionek przeciw COVID-19

Pytany, czy kraje G20 podjęły jakieś konkretne nowe zobowiązania finansowe, ocenił, że ważny jest "polityczny cel" globalnego wyszczepienia. - Chcemy przekazać szczepionkę całemu światu i dokonamy niezbędnych inwestycji - dodał. Speranza powiedział, że zobowiązania finansowe mogą zostać złożone na wspólnym spotkaniu ministrów zdrowia i finansów krajów G20, które ma odbyć się w październiku. Minister ocenił, że będzie to "decydująca okazja do znalezienia środków na finansowanie instrumentów, które postawiliśmy na stole".

Speranza mówił też, że biednym krajom należy pomóc również w kontekście produkcji szczepionek. - Przekazywanie dawek to za mało. Musimy sprawić, by inne obszary świata były zdolne do produkcji, dzielenia się metodologiami i procedurami – powiedział.

Włoski minister zdrowia poinformował też, że państwa G20 zobowiązały się również do wzmocnienia krajowych systemów służby zdrowia. - Najważniejsze są inwestycje w systemy służby zdrowia - ocenił.

Autor:akr\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości