TVN24 | Świat

Dotychczasowy premier Syrii z misją tworzenia kolejnego rządu

TVN24 | Świat

Autor:
mb/adso
Źródło:
PAP

Prezydent Syrii Baszar al-Asad, który w maju wygrał zbojkotowane przez opozycję wybory, powierzył misję utworzenia rządu dotychczasowemu premierowi Husajnowi Arnusowi.

Husajn Arnus jest premierem Syrii od czerwca 2020 roku. Rządzący Syrią od 2000 roku al-Asad 17 lipca został zaprzysiężony na czwartą kadencję.

Syria - reżim Asada

Jak podała agencja Reutera, w ciągu ostatniego roku rząd podjął szereg niepopularnych decyzji, między innymi gwałtownie podniósł ceny paliw i zaostrzył racjonowanie chleba.

Syryjskie władze winą za problemy obarczają międzynarodowe sankcje nałożone na reżim Asada.

W 2011 roku w Syrii wybuchła wojna domowa, która pochłonęła dotąd blisko 400 tys. ofiar i w którą z czasem zaangażowały się militarnie również inne państwa. Z ponad 20 milionów mieszkańców Syrii połowa musiała opuścić swoje domy. Ponad pięć milionów z nich uciekło za granicę, głównie do sąsiednich krajów.

Asadowi dzięki wsparciu Rosji i Iranu udało się odzyskać kontrolę nad ok. 70 proc. terytorium Syrii. W inauguracyjnym przemówieniu podkreślił, że jego głównym zadaniem pozostaje "wyzwolenie pozostałych terytoriów" oraz stawienie czoła gospodarczym skutkom wojny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb/adso

Źródło: PAP