TVN24 | Świat

Kryzys w koalicji się pogłębia. Czaputova apeluje o dymisję Matovicza

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Rząd i większość parlamentarna utraciły zdolność działania - uznała prezydent Słowacji Zuzana Czaputova apelując do premiera Igora Matovicza, by podał się do dymisji. Jeśli w ciągu najbliższych dni kryzys w rządzie nie zostanie zażegnany, przewodniczący parlamentu będzie wnioskował o wcześniejsze wybory.

Zuzana Czaputova we wtorek przyjęła dwie dymisje członków rządu Igora Matovicza. Przed południem zapowiedzianą rezygnację przekazał jej wicepremier, minister gospodarki Richard Sulik. Lider jednej z czterech partii tworzących rozpadającą się koalicję, Wolność i Solidarność (SaS) podał się do dymisji, aby, jak sam mówił, pomóc premierowi w podjęciu decyzji o rezygnacji ze stanowiska szefa rządu.

Po południu do pałacu prezydenckiego przyjechała minister sprawiedliwości Marie Kotlikova, która swoją rezygnację ogłosiła w ciągu dnia. Kotlikova reprezentuje najmniejszą partię koalicyjną Dla Ludzi (Za Ludi), a jej ustąpienie wynika z wcześniejszych deklaracji, że nie chce już pracować w rządzie Matovicza.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wezwanie prezydent Czaputovej do dymisji premiera jest najdalej idącą jej wypowiedzią pod adresem szefa rządu w trwającym od trzech tygodni kryzysie w koalicji. Postulat odejścia z funkcji Matovicza formułują dwie z czterech partii tworzących rząd: SaS i Za Ludi. Premier go zaakceptował, ale postawił kilka warunków. Są nimi między innymi: jego pozostanie w rządzie, renegocjacja umowy koalicyjnej i nowy podział stanowisk w gabinecie. Na te dodatkowe warunki dotychczasowi partnerzy nie chcą przystać, ale, jak informują media powołując się na nieoficjalne źródła, toczą się na ten temat rozmowy.

"Będzie dobrze"

We wtorek Matovicz napisał w mediach społecznościowych, w których od początku kryzysu ograniczył aktywność: "Będzie dobrze". Media utrzymują, że obejmie on w zrekonstruowanym gabinecie nowe stanowisko wicepremiera do spraw korupcji. Tym zajmował się zanim ze swoją formacją Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO) wygrał w 2020 roku wybory parlamentarne.

Nie jest jasne, kogo OLaNO chciałoby desygnować na premiera po Matoviczu.

Przewodniczący parlamentu Boris Kollar, który jest jednocześnie liderem ruchu Jesteśmy Rodziną (Sme Rodzina), współtworzącą koalicję, przerwał trwającą sesję parlamentu. Zapowiedział, że jeżeli w ciągu tygodnia nie dojdzie do zakończenia kryzysu, będzie wnioskować o wcześniejsze wybory parlamentarne.

Według sondaży oznaczałyby one utratę władzy przez skonfliktowaną obecną większość.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP