TVN24 | Świat

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii: Kreml przygotowuje nowe kłamstwa

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kab
Źródło:
tvn24.pl
Strażacy gaszą pożary po ostrzale w Charkowie (wideo z 16.04.2022)
Strażacy gaszą pożary po ostrzale w Charkowie (wideo z 16.04.2022)Twitter @sesu_ua
wideo 2/21
Twitter @sesu_uaStrażacy gaszą pożary po ostrzale w Charkowie (wideo z 16.04.2022)

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało w oświadczeniu, że "Kreml przygotowuje nowe kłamstwa, aby wyjaśnić okrucieństwa popełnione na ludności cywilnej w Ukrainie". Dodano, że Wielka Brytania oferuje wsparcie, w tym fundusze i personel, aby pomóc pociągnąć sprawców do odpowiedzialności.

"Wiemy, że Kreml przygotowuje nowe kłamstwa, aby wyjaśniać okrucieństwa popełnione na ludności cywilnej w Ukrainie. Te próby ukrycia przerażających aktów przemocy nie zniechęcą śledczych" - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii na Twitterze.

Ukraina walczy 53. dobę. Relacja tvn24.pl

Dodano, że "Wielka Brytania oferuje fundusze, personel i wiedzę wojskową, aby pociągnąć sprawców do odpowiedzialności". Do wpisu dołączono filmik, w którym ministerstwo stwierdza, że istnieją dowody na "okrucieństwa popełnione przez siły rosyjskie w Ukrainie, w tym: gwałty i przemoc seksualną, atakowanie szkół, szpitali i cywilów, tortury, egzekucje".

W filmie wymieniono też kłamstwa Kremla, które według władz rosyjskich mają usprawiedliwiać ataki, w tym takie jak to, że informacje o zbrodniach na ludności cywilnej to "kampania medialna" i że zostały one "zainscenizowane". "Wojna Putina jest zbudowana na kłamstwach" - podsumowuje brytyjskie ministerstwo w filmiku.

Atak Rosji na Ukrainę

Napaść Rosji na Ukrainę trwa już 53 dni.

Najcięższe walki niezmiennie trwają w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Skalę zniszczeń wyrządzonych przez Rosjan obrazują najnowsze nagrania opublikowane przez władze miasta.

Ukraińskie władze opublikowały nagranie przedstawiające zniszczenia w Mariupolu
Ukraińskie władze opublikowały nagranie przedstawiające zniszczenia w MariupoluTelegram/Mariupolrada

W sobotę ostrzelany został również Charków. Biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego poinformowało, że półtora tysiąca osób ewakuowało się w sobotę z bombardowanych miast korytarzami humanitarnymi.

Zełenski: jeśli ktoś powie: rok lub lata, odpowiadam: można znacznie skrócić wojnę
Zełenski: jeśli ktoś powie: rok lub lata, odpowiadam: można znacznie skrócić wojnęFacebook/zelenskiy.official
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mart/kab

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości