Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" straciło możliwość legalnego działania w Rosji

Autor:
mart/kab
Źródło:
PAP
Na znak protestu zabarwiono na czerwono staw przy ambasadzie Rosji w Wilnie
Na znak protestu zabarwiono na czerwono staw przy ambasadzie Rosji w WilnieTwitter/Twitter/MeilutyteRuta
wideo 2/35
Twitter/Twitter/MeilutyteRutaNa znak protestu zabarwiono na czerwono staw przy ambasadzie Rosji w Wilnie

Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji opublikowało listę 15 organizacji, które straciły możliwość legalnej działalności w tym kraju. Jedną z tych organizacji jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", które od 32 lat wspiera Polonię i Polaków na świecie, w tym w Federacji Rosyjskiej.

Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości pozbawiło prawa do działalności na terenie tego kraju Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". O sprawie poinformowano na stronie internetowej Stowarzyszenia.

Ministerstwo Sprawiedliwości RosjiYuri Mashkov/ITAR-TASS/PAP

Lista 15 organizacji z różnych krajów

Jak wyjaśniono, "na opublikowanej przez ministerstwo liście znalazło się 15 organizacji, które straciły możliwość legalnego działania w Rosji", a "Stowarzyszenie 'Wspólnota Polska' jest jedyną organizacją typu NGO z Polski, której zabroniono działalności". Poinformowano, że wśród 15 organizacji wymienionych na liście jest dziewięć z Niemiec, trzy z USA i po jednej z Polski, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

"Są to m.in.: Amnesty International i Human Rights Watch, filie amerykańskiej Fundacji Carnegiego, jednej z najstarszych fundacji w Stanach Zjednoczonych i przedstawicielstwa znanych niemieckich fundacji politycznych: Fundacji im. Friedricha Eberta, Fundacji im. Friedricha Naumanna i Fundacji im. Heinricha Boella, Fundacja im. Róży Luksemburg, Fundacja Agi Chana, międzynarodowy Institute of International Education" - napisano. "Zostały one 'wykluczone z uwagi na odkrycie naruszeń obecnych przepisów Federacji Rosyjskiej', zaznaczyło ministerstwo. Jakie naruszenia i przepisy - tego już nie podało" - czytamy na stronie Stowarzyszenia.

Jak podkreślono, "wykreślenie z rejestru w praktyce oznacza zamknięcie rosyjskich przedstawicielstw".

Czym zajmuje się Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"?

Przypomniano, że "Stowarzyszenie 'Wspólnota Polska' od 32 lat wspiera Polonię i Polaków na świecie, w tym zamieszkujących tereny Federacji Rosyjskiej".

Jak dodano, "aktualnie największe wysiłki skierowane są na rzecz Polaków na Ukrainie i uchodźców polskiego pochodzenia, którzy przyjeżdżają do Polski z terenów objętych rosyjską agresją". "Zakaz wydany przez rosyjski MSZ znacząco utrudni wypełnianie naszych powinności wobec Polaków w Rosji" - podkreślono we wpisie.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mart/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Yuri Mashkov/ITAR-TASS/PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości