Świat

Skazany za szpiegostwo może wyjść na wolność. Czeka na decyzję Putina

Świat


Ułaskawienie Frode Berga zarekomendowała w czwartek prezydentowi Władimirowi Putinowi rosyjska komisja do spraw ułaskawień - poinformowała agencja Interfax. Norweg w kwietniu został skazany przez sąd w Moskwie na 14 lat więzienia za szpiegostwo.

63-letniego Berga, emerytowanego funkcjonariusza norweskiej straży granicznej, zatrzymano pod koniec 2017 roku, gdy otrzymywał dokumenty rosyjskiej marynarki wojennej. Według prokuratury zbierał on informacje o rosyjskich atomowych okrętach podwodnych.

Norweg został skazany na 14 lat kolonii karnej za szpiegostwo na szkodę Rosji. Nie przyznał się do winy, potwierdził jedynie fakt współpracy z norweskim wywiadem wojskowym. Zapowiedział, że nie będzie odwoływać się od wyroku, ale przekazał, że zamierza prosić Putina o ułaskawienie po uprawomocnieniu się wyroku.

- Wniosek Frode Berga został rozpatrzony, prezydentowi zarekomendowano ułaskawienie. Dokumenty zostały przesłane do administracji prezydenckiej - powiedziała członkini komisji Tatiana Potiajewa.

Ułaskawienie Berga dowodem na istnienie "umowy między Rosją i Litwą"

Jak napisała agencja Reuters, Kreml odmówił komentarza w tej sprawie. W rosyjskich mediach pojawiły się jednak spekulacje, że Berg zostanie uwolniony w ramach wymiany więzionych agentów, co miałoby być realizacją nieformalnej umowy między Rosją i Litwą, o której kilka dni temu pisała agencja prasowa BNS.

BNS 17 października opublikował informację, że po kilkuletnich negocjacjach Litwa i Rosja zgodziły się w Wilnie na wymianę szpiegów. Opierając się na informacjach z "dobrze poinformowanych źródeł", agencja podała, że obydwa kraje uzgodniły, że wymienią po dwie osoby uwięzione za szpiegostwo oraz że uwolniony zostanie obywatel Norwegii.

- Rekomendację komisji interpretujemy jako kolejne potwierdzenie, że naprawdę istnieje umowa między Rosją i Litwą i że Frode Berg będzie objęty wymianą - cytuje Reuters słowa prawnika Berga Brynjulfa Risnesa.

Według BNS jedną z wymienionych osób ma być także Rosjanin Nikołaj Filipczenko skazany w 2017 roku przez litewski sąd na 10 lat więzienia za próbę zainstalowania na potrzeby rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) podsłuchów u ówczesnej prezydent Litwy Dalii Grybauskaite.

W piątek w rodzinnej miejscowości Berga Kirkenes ma dojść do spotkania ministrów spraw zagranicznych Rosji i Norwegii, Siergieja Ławrowa i Ine Marie Eriksen Soreide. Oficjalnie jednym z tematów rozmów ma być zaniepokojenie Rosji wydatkami Norwegii na obronność i rozbudowywaną przez ten kraj infrastrukturą wojskową.

Frode Berg został skazany na 14 lat kolonii karnej. Nie odwoływał się od wyrokuEast News

Autor: ft//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: East News

Tagi:
Raporty: