Świat

Rosja chce, by Amerykanie zniszczyli wyrzutnie obsługujące tomahawki

Świat

Test rakiety BGM-109 Tomahawk
US NavyMinisterstwo obrony Rosji proponuje stronie amerykańskiej zniszczenie wyrzutni MK-41

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło w czwartek, że proponuje stronie amerykańskiej, by w okresie przed wygaśnięciem układu INF zniszczyła wyrzutnie MK-41, z których mogą być wystrzeliwane pociski tomahawk. Zarzuciło też Waszyngtonowi naruszanie układu INF.

Resort obrony wezwał w czwartek amerykańskiego attache wojskowego i wręczył mu notę protestacyjną w tej sprawie.

Jak przekazało ministerstwo, Rosja proponuje stronie amerykańskiej, by w okresie przed zakończeniem obowiązywania INF podjęła "wszelkie niezbędne kroki w celu powrotu do bezwzględnego przestrzegania" tego układu.

W tym celu resort w Moskwie zaproponował, by Stany Zjednoczone zniszczyły rozlokowane na lądzie wyrzutnie MK-41, a także m.in. bezzałogowe aparaty latające, "które ze względu na swoje parametry odpowiadają pociskom manewrującym bazowania naziemnego przewidzianym przez INF".

Ministerstwo zarzuciło również stronie amerykańskiej, że "niejeden raz naruszała swoimi działaniami wymogi" INF. Rzecznik resortu Igor Konaszenkow oświadczył, że USA "faktycznie stworzyły warunki do produkcji pocisków zakazanych przez ten układ".

USA zawieszają przestrzeganie układu INF

Wyrzutnie MK-41 są rozmieszczane jako elementy systemu obrony przeciwrakietowej w Europie. Rosyjscy wojskowi twierdzą, że wyrzutnie te mogą zostać użyte do odpalania pocisków średniego zasięgu.

Waszyngton oficjalnie poinformował Moskwę 2 lutego o zawieszeniu przestrzegania układu INF i rozpoczęciu procedury wycofania się z tego traktatu. Rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział w sobotę, że Rosja wstrzymuje swój udział w INF w odpowiedzi na działania USA.

Testy rakiety Tomahawk
Testy rakiety TomahawkRaytheon

Autor: asty/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Navy

Pozostałe wiadomości